Aktualizováno Rok 2014 bude tvrdým rokem, varoval dnes ředitel druhého největšího producenta mědi v Evropě u konce roku, který drahým kovům zrovna nepřál. Herbert Wirth stojící v čele polského komoditního obra KGHM dnes před novináři řekl, ať obrat mědi směrem vzhůru nečekají ani v příštím roce. Jeho slova poslala akcie společnosti až o 5 procent níže.
„Rok 2014 může být velmi obtížný,“ připustil dnes šéf KGHM, jehož největším a skoro třetinovým vlastníkem je polský stát. Důvodem neradostného výhledu podle něho není poptávka, neboť ta napřesrok klesat nemusí, nýbrž slabší ceny komodit, které budou mít „významný vliv“ na výsledky společnosti v příštím roce.
Akcie KGHM na prognózu muže číslo jedna této společnosti zareagovaly okamžitým pádem až o 5 procent na denní minimum 115 PLN. Situace se ale následně zlepšila, když Wirth škrtnul jasné rovnítko mezi poklesem cen komodit v příštím roce a zhoršením výsledku hospodaření KGHM. Došlo také k potvrzení dosavadního výhledu hospodaření pro letošní rok počítajícího se ziskem minimálně na úrovni 3 miliard polských zlotých.
Denní vývoj akcií KGHM (online)

Jestli nižší ceny komodit budou mít za následek meziroční pokles čistého zisku? „To lze nyní říct jen těžko. Výsledky nejsou jen o tržbách, ale také o nákladové straně,“ odpověděl dnes novinářům šéf KGHM. Probíhající práce na restrukturalizaci nákladů, která by měla firmě umožnit přestát další pokles cen komodit, Herbert Wirth označil za „intenzivní“.
„Komentáře (ředitele KGHM) mohly překvapit ty investory, kteří sázeli na zlepšení globální ekonomiky a odraz cen mědi ode dna,“ uvedl pro Bloomberg Tomasz Duda, analytik Erste Bank. Upozornil, že nepříznivě mohla na akcionáře zapůsobit i neochota Wirtha sdělit jasnější výhled pro ziskovost firmy v příštím roce.
Výhled pro měď na další roky
Pohled na dosavadní letošní bilanci drahých kovů nijak radostný není. Nejhůře se letos zatím daří stříbru, které od prvního ledna ztratilo již 35 procent své hodnoty. Druhou nechtěnou příčku drží zlato s 26% propadem, bronz si „zasloužil“ hliník s dosavadní roční bilancí mínus 15 procent a měď se dělí s platinou o čtvrtou příčku nejztrátovějších komodit s propadem okolo 11,5 procenta.
Vývoj ceny mědi za letošní rok

Na otázku, kam se cena mědi pohybující se nyní na 7020 dolarech za tunu vydá v příštím roce, dnes generální ředitel KGHM dal zapravdu očekávání trhu. „Současná prognóza KGHM pro cenu mědi v roce 2014 je v souladu s konsensem trhu počítajícím s rozmezím 6800 – 7200 dolarů za tunu,“ prohlásil dnes Herbert Wirth.
Delší výhled nicméně již KGHM vidí slibnější. „Pro rok 2015 a dále již hodnotíme šance na odraz ode dna jako vysoké,“ uzavřel dnes generální ředitel druhého největšího producenta tohoto kovu na evropském kontinentu.
Podle aktuálního průzkumu agentury Bloomberg mezi komoditními analytiky však výrazné vzedmutí na obzoru není dříve než v roce 2016. Medián jejich odhadů totiž věští v příštím roce průměrnou cenu mědi na úrovni 6996 USD/t, v roce 2015 potom čeká pokles na 6800 USD/t a až v roce 2016 vidí růst na 7102 USD/t.
(Zdroj: PAP, Bloomberg, Reuters, KGHM)