Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Snahy o osekání vlády jen zvýší podíl parazitů na moci

Snahy o osekání vlády jen zvýší podíl parazitů na moci

14.02.2014 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Řada lidí se domnívá, že vláda pracuje velmi neefektivně a proto by na tom byla společnost lépe, kdyby velikost vlády omezila. Pravda je ale taková, že na základě prvního tvrzení nelze odvodit tvrzení druhé. Dokonce můžeme říci, že důvody vedoucí k malé efektivitě vlády zároveň zpochybňují návrhy na její zmenšení. Proč je vláda neefektivní? Firmy přijímají zaměstnance a činí investiční rozhodnutí na základě odhadů mezních přínosů a nákladů těchto kroků. U vlády je ale hodnocení přínosů a nákladů značně rozdílné. Jde o oblast, které by se měl ekonomický výzkum věnovat, protože o tom, jak se vlastně vlády rozhodují, toho moc nevíme. Každopádně však platí, že malá efektivita je odrazem toho, že vlády nepoužívají hodnocení mezních přínosů a nákladů.

Uvedený princip pak platí i v případě, že vládu chceme zmenšit. Pokud bychom prostě snížili objem prostředků, které bude mít tento sektor k dispozici, jeho rozhodnutí budou zase založena na něčem jiném, než je analýza přínosů a nákladů u propouštění zaměstnanců a opouštění některých aktivit. V případě, že nějaký tlak donutí firmu k tomu, aby se zmenšila, obvykle propustí ty nejméně produktivní zaměstnance. Když se ale objeví podobný tlak na veřejný sektor, může se lehce stát, že propuštěni budou ti nejproduktivnější a ti nejméně produktivní si své zaměstnání udrží. Právě proto platí, že důvody, které snižují efektivitu vlády, zároveň snižují efektivitu snahy o její zmenšení!

Vezměme si o něco konkrétnější příklad. V něm tvoří vládu tři druhy subjektů. Prvním z nich jsou paraziti, kteří si osvojili politickou hru a zajistili si bezpečné pozice i přesto, že netvoří žádnou hodnotu. Pak tu jsou ti, kteří také žádnou hodnotu nepřidávají, nemají ale žádné politické vazby, které by je podporovaly. A nakonec tu jsou dříči, kteří vytvoří mnohem více hodnoty, než kolik na ně daňoví poplatníci platí. Jste-li anarchista či zarytý odpůrce vlády, pak asi věříte, že tento třetí typ vůbec neexistuje, ale to není pravda.

Nyní si představme, že přijde někdo, kdo bude požadovat významné zmenšení vlády. Kdo bude propuštěn? Určitě to nebudou parazité, protože ti mají své vazby. Bude to tedy druhá a třetí skupina. Jestliže je dříčů mnohem méně, je to v pořádku. Pokud jich je ale mnohem více než těch zbytečných, vznikne problém. A v každém případě dojde nakonec k růstu podílu parazitů a tudíž k posílení jejich vlivu na vládnutí v zemi. Liberálové v USA tvrdí, že přesně k tomu došlo během Bushovy vlády. To, jak špatně byl řízen Irák, Katrina a další důležité události, může být odrazem mylné víry v efektivitu malé vlády. Možná bychom se neměli zaměřovat na velikost, ale na to, jak posoudit efektivitu jednotlivých vládních jednotek. A hlavně na to, jak se zbavit parazitů.

Autorem je ekonom Noah Smith.

(Zdroj: Noahpinion)


Váš názor
  •  
    17.02.2014 10:37

    Opravdu je to tak. Dříči jsou zahrnováni stále novými úkoly a vzniká dojem , že svoji práci nestíhají. Paraziti hledají práci na které nikomu nezáleží a není tedy nebezpečí , že neuspokojí své nadřízené. A ti jsou spokojeni a vyhazují dříče, keří nestíhají.
    Juniper
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:00Sprint Corp (12/19 Q3)
16:00USA - Prodeje nových domů