Aktualizováno Index ekonomické nálady v Německu se podle institutu ZEW v únoru znovu snížil. Zatímco v lednu šlo jen o nepatrný pokles, únor přináší výraznější zhoršení indexu očekávání, který klesá na 55,7 z 61,7 bodu. Konsensus byl nastaven na 61,5 bodu, tedy prakticky na stagnaci. Na druhou stranu ale silně roste hodnocení současné situace. Příslušný index v únoru stoupá na 50 bodů, zatímco v lednu byl na 41,2 bodu.
ZEW přisuzuje pokles indexu očekávání nejistotám, které se v poslední době vynořily. Patří sem velká volatilita některých rozvíjejících se trhů, která zvyšuje nejistotu o jejich střednědobých hospodářských vyhlídkách. Zároveň je tu obava ze ztráty tempa Spojených států po slabých číslech z trhu práce.
Zhoršení názoru na budoucí vývoj se netýká pouze Německa. Respondenti méně než v předchozím měsíci věří také eurozóně jako celku, USA, Japonsku i Velké Británii. Výjimkou je Francie, na kterou se názory trochu vylepšily.

Většina německých respondentů předpokládá stabilní inflaci v Německu i eurozóně, celkově jsou odpovědi vychýleny směrem k růstu inflace, ale méně než v předchozím měsíci. Inflační očekávání klesla také pro Japonsko, pro USA se nezměnila.
Od ledna přibylo těch, kdo čekají v eurozóně další pokles krátkodobých úrokových sazeb. Respondenti předpokládající stabilitu sazeb stále výrazně převládají, ale jejich počet se snižuje. V USA a dalších hlavních oblastech jsou očekávání vychýlena směrem k růstu sazeb, ale méně než v lednu.
Němci v průzkumu v únoru méně věří euru. Roste přesvědčení, že by společná měna měla slábnout proti dolaru a libře. O posílení eura vůči jenu a švýcarskému franku je přesvědčeno méně respondentů než v lednu.
Trochu se zhoršila očekávání na akcie, ale hlavní trhy by přesto měly podle odpovědí růst. Preferovanými sektory jsou IT, strojírenství a chemický průmysl. Naopak pojišťovnám nebo utilitám účastníci průzkumu příliš nevěří.
Do průzkumu ZEW se v únoru promítly obavy spojené s vývojem ve zbytku světa. Zároveň byl ale optimismus po nárůstu koncem minulého roku už značně vysoko a k jeho dalšímu zlepšování už zřejmě není moc prostor. S tím, jak přibývá reálných signálů o oživení německé ekonomiky, rychle konvergují očekávání se stále lepším hodnocením současné situace. V obou případech se indexy nacházejí z dlouhodobého pohledu na vysokých hodnotách, které naznačují pokračující ekonomický růst. Euro se horším výsledkem indexu očekávání příliš ovlivnit nenechalo, v prvních minutách mírně ztratilo, ale poté se vydává vzhůru.