Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší rizika pro investory do EM?

Největší rizika pro investory do EM?

16.04.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Není pochyb o tom, že investoři se v poslední době dívají na rozvíjející se trhy (EM) s větším optimismem. Index MSCI EM se z únorového dna zvedl o 9,6 %, klesly výnosy dluhopisů vlád z těchto zemí a některé EM měny jsou letos mezi těmi, které nejvíce posílily. Někteří analytici ale tvrdí, že bychom neměli podobný vývoj přímo extrapolovat do budoucnosti. Mezi největší rizika patří následující:

Je možné, že čínská ekonomika nebude reagovat na stimulaci. Peking se sice snaží o další kolo stimulace, ta ale nyní neobsahuje žádné nové investice do infrastruktury. Čínská vláda také nedává najevo, že by plánovala uvolnění podmínek na trhu s úvěry. Bez takového kroku by se ale mohlo zadrhnout financování projektů. Čínskou ekonomiku může ohrozit i vlna defaultů. Dochází totiž k prudkému poklesu prodejů nemovitostí a investoři se obávají o finanční zdraví některých vysoce zadlužených developerů. Investoři by také mohli ztratit důvěru ve stínový finanční systém. Pokud by se v něm objevily defaulty, noví investoři by odmítali poskytovat subjektům z tohoto trhu financování. Celý vývoj je přitom do značné míry mimo kontrolu vlády, protože klíčovými investory jsou zde bohatší lidé. Kdyby se někteří z nich spálili, ostatní by to mohlo odradit. 

 
Významné riziko představují volby v Indii a Indonésii. Trhy v Indii v poslední době rostly v naději, že volby vyhraje Narendra Modi, kandidát opoziční BJP. Modi má za sebou úspěšný rozvoj provincie Gujarat a investoři ho vnímají jako člověka, který je nakloněn podnikatelům a dlouho odkládaným reformám a investicím do infrastruktury. Ještě většímu optimismu se těšily trhy v Indonésii, kde se čeká vítězství Joka Widoda. Sázky na vítězství ve volbách jsou ale jenom sázkami. Neexistuje jistota, že uvedení kandidáti skutečně vyhrají a pokud ano, že provedou požadované kroky. Navíc se nedá říci, že aktiva v těchto zemích byla stále levná.

Do seznamu rizik můžeme zařadit i zranitelnost některých afrických zemí na vývoj v Číně. Když se hovoří o citlivosti na poptávku z Číny, obvykle se zmiňují země jako Chile, Kolumbie, Rusko, Peru, Indonésie a Brazílie. Africké země nejsou považovány za rozvíjející se trhy, ale za trhy hraniční a nejvíce zranitelné jsou zde Ghana, Mozambik a Tanzánie. K tomu je třeba přidat Zambii, která závisí na vývozu mědi do Číny.

Problémy může přinést i vývoj týkající se Ruska. Investoři jsou optimističtí u Indie a Indonésie, v případě této země se ale o ničem takovém hovořit nedá. Ukrajinská krize jejich důvěru těžce poškodila, ruské akcie letos oslabily o 14 %. Odliv kapitálu v prvním čtvrtletí dosáhl 60 miliard dolarů, což se téměř shoduje s číslem za celý minulý rok. Ukrajina přitom není jediným problémem – ruská aktiva byla levná už před krizí, a to z dobrých důvodů.

Rizikový je také vývoj v Argentině a Venezuele. Zatímco ukrajinská krize mnoho věcí vyjasnila, u těchto dvou zemí se investoři stále ptají, co se stane dalšího. V poslední době se situace trochu uklidnila, protože se objevily známky pragmatického přístupu. Příkladem je argentinská dohoda s Repsolem. Obě země jsou ale stále velmi málo funkční, na ulicích Venezuely jsou zabíjeny desítky lidí, panuje nedostatek základních potravin a spotřebního zboží. Argentina se zase snaží bojovat s inflací regulací cen a politici v obou zemích si hrají s tím, že spustí pohromu.

Rizikem pro rozvíjející se trhy je i silné oživení ve vyspělých ekonomikách. Pokud by k němu skutečně došlo, centrální banky by mohly urychlit normalizaci monetární politiky a omezit globální likviditu. Tím by trpěla aktiva z rozvíjejících se zemí i jejich měny. Něco podobného jsme viděli nedávno.

Na celý seznam je třeba zařadit také Mexiko, které ukazuje, jak rychle se věci mění. Asi před dvěma lety klesly náklady práce v této zemi pod náklady v Číně a Mexiko z toho silně těžilo. Mexická ekonomika ale i přesto tvrdohlavě odmítá návrat k silnějšímu oživení a týká se to zejména spotřeby domácností a investic. Mexiko také zůstává taženo vývojem v USA. Výhled se lepší s tím, jak se zlepšuje situace v USA a naopak. A mexická aktiva jsou stále dost drahá.

(Zdroj: FT)


Čtěte více:

Indie - co rozhodne největší volby na světě?
10.04.2014 18:24
Tento týden v pondělí 7. dubna odstartovaly parlamentní volby v Indii,...
Čínský HDP ochládá mírněji, na realitním trhu ale mrzne
16.04.2014 9:22
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila na tempo ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Berkshire Hathaway Inc (03/25 Q1)
ON Semiconductor Corp (03/25 Q1, Bef-mkt)
Palantir Technologies Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
Tyson Foods Inc (03/25 Q2, Bef-mkt)
Vertex Pharmaceuticals Inc (03/25 Q1, Aft-mkt)
16:00USA - Index ISM ve službách
22:05Ford Motor Co (03/25 Q1)
22:05Mattel Inc (03/25 Q1)
22:15Clorox Co/The (03/25 Q3)