Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Největší rizika pro investory do EM?

Největší rizika pro investory do EM?

16.04.2014 18:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Není pochyb o tom, že investoři se v poslední době dívají na rozvíjející se trhy (EM) s větším optimismem. Index MSCI EM se z únorového dna zvedl o 9,6 %, klesly výnosy dluhopisů vlád z těchto zemí a některé EM měny jsou letos mezi těmi, které nejvíce posílily. Někteří analytici ale tvrdí, že bychom neměli podobný vývoj přímo extrapolovat do budoucnosti. Mezi největší rizika patří následující:

Je možné, že čínská ekonomika nebude reagovat na stimulaci. Peking se sice snaží o další kolo stimulace, ta ale nyní neobsahuje žádné nové investice do infrastruktury. Čínská vláda také nedává najevo, že by plánovala uvolnění podmínek na trhu s úvěry. Bez takového kroku by se ale mohlo zadrhnout financování projektů. Čínskou ekonomiku může ohrozit i vlna defaultů. Dochází totiž k prudkému poklesu prodejů nemovitostí a investoři se obávají o finanční zdraví některých vysoce zadlužených developerů. Investoři by také mohli ztratit důvěru ve stínový finanční systém. Pokud by se v něm objevily defaulty, noví investoři by odmítali poskytovat subjektům z tohoto trhu financování. Celý vývoj je přitom do značné míry mimo kontrolu vlády, protože klíčovými investory jsou zde bohatší lidé. Kdyby se někteří z nich spálili, ostatní by to mohlo odradit. 

 
Významné riziko představují volby v Indii a Indonésii. Trhy v Indii v poslední době rostly v naději, že volby vyhraje Narendra Modi, kandidát opoziční BJP. Modi má za sebou úspěšný rozvoj provincie Gujarat a investoři ho vnímají jako člověka, který je nakloněn podnikatelům a dlouho odkládaným reformám a investicím do infrastruktury. Ještě většímu optimismu se těšily trhy v Indonésii, kde se čeká vítězství Joka Widoda. Sázky na vítězství ve volbách jsou ale jenom sázkami. Neexistuje jistota, že uvedení kandidáti skutečně vyhrají a pokud ano, že provedou požadované kroky. Navíc se nedá říci, že aktiva v těchto zemích byla stále levná.

Do seznamu rizik můžeme zařadit i zranitelnost některých afrických zemí na vývoj v Číně. Když se hovoří o citlivosti na poptávku z Číny, obvykle se zmiňují země jako Chile, Kolumbie, Rusko, Peru, Indonésie a Brazílie. Africké země nejsou považovány za rozvíjející se trhy, ale za trhy hraniční a nejvíce zranitelné jsou zde Ghana, Mozambik a Tanzánie. K tomu je třeba přidat Zambii, která závisí na vývozu mědi do Číny.

Problémy může přinést i vývoj týkající se Ruska. Investoři jsou optimističtí u Indie a Indonésie, v případě této země se ale o ničem takovém hovořit nedá. Ukrajinská krize jejich důvěru těžce poškodila, ruské akcie letos oslabily o 14 %. Odliv kapitálu v prvním čtvrtletí dosáhl 60 miliard dolarů, což se téměř shoduje s číslem za celý minulý rok. Ukrajina přitom není jediným problémem – ruská aktiva byla levná už před krizí, a to z dobrých důvodů.

Rizikový je také vývoj v Argentině a Venezuele. Zatímco ukrajinská krize mnoho věcí vyjasnila, u těchto dvou zemí se investoři stále ptají, co se stane dalšího. V poslední době se situace trochu uklidnila, protože se objevily známky pragmatického přístupu. Příkladem je argentinská dohoda s Repsolem. Obě země jsou ale stále velmi málo funkční, na ulicích Venezuely jsou zabíjeny desítky lidí, panuje nedostatek základních potravin a spotřebního zboží. Argentina se zase snaží bojovat s inflací regulací cen a politici v obou zemích si hrají s tím, že spustí pohromu.

Rizikem pro rozvíjející se trhy je i silné oživení ve vyspělých ekonomikách. Pokud by k němu skutečně došlo, centrální banky by mohly urychlit normalizaci monetární politiky a omezit globální likviditu. Tím by trpěla aktiva z rozvíjejících se zemí i jejich měny. Něco podobného jsme viděli nedávno.

Na celý seznam je třeba zařadit také Mexiko, které ukazuje, jak rychle se věci mění. Asi před dvěma lety klesly náklady práce v této zemi pod náklady v Číně a Mexiko z toho silně těžilo. Mexická ekonomika ale i přesto tvrdohlavě odmítá návrat k silnějšímu oživení a týká se to zejména spotřeby domácností a investic. Mexiko také zůstává taženo vývojem v USA. Výhled se lepší s tím, jak se zlepšuje situace v USA a naopak. A mexická aktiva jsou stále dost drahá.

(Zdroj: FT)


Čtěte více:

Indie - co rozhodne největší volby na světě?
10.04.2014 18:24
Tento týden v pondělí 7. dubna odstartovaly parlamentní volby v Indii,...
Čínský HDP ochládá mírněji, na realitním trhu ale mrzne
16.04.2014 9:22
Čínská ekonomika v prvním čtvrtletí letošního roku zpomalila na tempo ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.06.2024
14:30Slábnoucí poptávka po elektromobilech v USA vede výrobce k přímému i nepřímému snižování cen
9:21Víkendář: Marks o největší chybě investorů a základu svých úspěšných predikcí
22.06.2024
14:43Každoroční průzkum ESG společnosti Fidelity International odhalil, že společnosti mají i nadále zájem zapojit se do této problematiky
9:56Víkendář: Investiční zásady Howarda Markse
21.06.2024
22:00S&P 500 si přes slabý závěr týdne připsal další týdenní růst  
17:35Na co je ekonomie? Na predikce cyklu a recesí moc ne
17:08Tlak na trhy v závěru týdne vyvinuly technologie a expirace opcí  
15:57Oživení na londýnských akciích nyní podporuje i příliv kapitálu před volbami
15:49TOMA, a.s.: Zpráva z valné hromady společnosti
15:45Komerční banka, a.s.: Regulatorní oznámení KB o prodeji dceřiné společnosti - VN 42, s.r.o.
15:31Děkujeme! Patria Finance se stala brokerem roku v soutěži Zlatá koruna 2024
14:33Studie: Čína vynaložila 230 miliard USD, aby vybudovala odvětví elektromobilů
14:10Hvězdnou rally na bankách stáhla dolů politická nejistota. Tato panika ale může představovat příležitost, domnívají se analytici
14:00SATPO finance, s.r.o.: Oznámení o výplatě pátého úrokového výnosu
14:00City Home Finance III, s.r.o: Oznámení o výplatě druhého úrokového výnosu
13:31Praha podepsala s KB smlouvu o koupi budovy na Václavském náměstí
13:06Čína varuje, že obchodní spory s EU by mohly vyvolat obchodní válku
12:40Perly týdne: Stále na počátku býčího trhu taženého umělou inteligencí
11:02Trojnásobné čarování v hodnotě 5,5 bilionu dolarů otestuje klid na Wall Street. V pátek vyprší platnost opcí na indexy, jednotlivé akcie a ETF
10:59Aktivita v podnikatelském sektoru eurozóny se v červnu výrazně zhoršila

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data