Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Začal další „dodlužovací“ cyklus

Začal další „dodlužovací“ cyklus

25.06.2014 18:05

Globální pohled je dnes u akciových investic nevyhnutelný i přesto, že celosvětové přepínání trhů na averzi a náklonnost k riziku už je snad definitivně za námi. Snažím se tu proto čas od času aktualizovat výhled globální ekonomiky a dnes nastal čas na další díl tohoto pohledu. Podívejme se nejdříve na téma „rozvíjející se vs vyspělé“.

Rozvíjející se trhy se začaly probouzet někdy v polovině 90. let. V 80. letech byl jejich příspěvek ke globálnímu růstu čtvrtinový až třetinový (i když v 70. letech byla jejich váha větší). Na konci 90. let ale začínají postupně dominovat a s novým tisíciletím už jsou jednoznačnými tahouny světové ekonomiky – viz graf. Pokrizové roky na tom moc nemění.

Hlavní ekonom Morgan Stanley (32,15 USD, 0,37%) Joachim Fels nyní hovoří o tom, že vyspělé ekonomiky začínají opět nabírat na významu. Ale při pohledu na vývoj očekávaný v letošním a příštím roce vidíme, že o žádnou revoluci rozhodně nejde. Spíše můžeme hovořit o nesmělém pokusu o návrat k vyššímu významu. Ten je tažen zejména Spojenými státy (i přes současná čtvrtletní překvapení), které skloubily monetární odvahu se štěstím (i když podle mne z části pochybným) v podobě energetické revoluce. Příspěvek eurozóny je mnohem skromnější - spočívá v tom, že netahá růst do záporných hodnot.

obr1_

Kovanému investorovi, kterého nezajímá nic jiného, než „půjde to nahoru, nebo dolů“, jsem před časem nabízel velmi zjednodušený „investiční“ pohled na globální růst: Historie ukazuje, že pokud nepřekročí hranici 4 %, nedá se čekat větší růst cen komodit. Akcie mají tuto kritickou hranici níže, tedy někde kolem 3 %. Pohled na uvedený graf tedy potvrzuje, že akciovým trhům by se dál nemělo vést špatně (ale pozor na ty valuace – viz předchozí články). Ale pokud bude fungovat ona 4 % hranice, komodity budou dále odpočívat. I když občas se určitě proberou, jako tomu je nyní.

To, co činí současný cyklus tak výjimečným, je proces oddlužení. Ten je významnou brzdou toho, co by jinak měla podle hloubky recese být růstová raketa. Problematika dluhu je přitom přece jen trochu složitější, než jednoduchá hesla typu „zdroje jsou“ na straně jedné a „hospodaření státu je jako hospodaření domácnosti“ na straně druhé. Je to dobře patrné na základním faktu, že vzniku dluhu musí předcházet vznik úspor (vyjma programů půjček od centrální banky, které nejsou ďábelským plánem na likvidaci ekonomiky, ale pokusem učinit alespoň něco na záchranu před další Velkou depresí). Paušální kritika „života na dluh“ je asi přirozenou reakcí na rozšířenou rozhazovačnost. Ale je nevyhnutelně i kritikou „života na úspory“ – nelze spořit (což je obecně považováno za ctnost) bez toho, aby se někdo jiný zadlužoval. Je to trochu jako kdyby si někdo chtěl užívat dobrého jídla bez toho, aby chodil na toaletu.

Tento dluhový myšlenkový výlet jsme podnikly proto, že v některých zemích končí proces oddlužení a rozjíždí se proces, který můžeme nazývat „dodlužením“. Jedná se zejména o USA, do určité míry i o Velkou Británii, v eurozóně to na spadnutí ještě není. V jednom extrému bude hodnocení jednoznačně kladné - končící oddlužení znamená nohu z brzdového pedálu – bude růst, budou zisky .... V druhém extrému můžeme uvažovat o tom, zda „dodlužení“ vlastně neznamená návrat tam, kde jsme byli. Pravda je někde uprostřed – pointa celé věci je v tom, že optimum u dluhu a úspor není ani maximum, ani minimum. Jde o banální pravidlo „všeho s mírou“. Naše hledání té správné míry je doposud palčivě neúspěšné. Uvidíme, jak si povedeme během dalšího dodlužovacího cyklu.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.

 


Čtěte více:

Damodaran: Bubliny, paranoia a současná situace na trhu
25.06.2014 12:08
Pokud se domníváte, že se na trzích vytvořila bublina, patříte do velk...
ČEZ na dividendě zřejmě vyplatí 40 Kč na akcii (+ komentář analytika)
25.06.2014 8:37
Energetická firma ČEZ vyplatí akcionářům z loňského zisku zřejmě jen 6...
Propad americké ekonomiky se prohlubuje, HDP po revizi -2,9 procenta!
25.06.2014 14:40
Výkon americké ekonomiky v prvním kvartále nepřestává negativně překva...

Váš názor
 • „dodlužovací“
  25.06.2014 22:12

  ten terminus technikus se mi líbí... to je zase další novota v ekonomice?:-)
  Jesse
 • Zase ten pravopys
  25.06.2014 20:24

  výlet jsme podnikly ;o)
  Harp.
  • Re: Zase ten pravopys
   25.06.2014 22:10

   Jen ti uteklo, že to psal jako žena pro ženy. :-)
   Radek
Aktuální komentáře
27.11.2022
9:17Víkendář: Podle UBS předběhly trhy dobu u Fedu i Číny
26.11.2022
15:11Elektromobily jsou podle Consumer Reports nejméně spolehlivé vozy
9:45Víkendář: Za dolarovým vrcholem
25.11.2022
18:02Big Tech a ti druzí: Trendy pro příští dekádu aneb hledáme budoucí vítěze - online konference 29. listopadu od 15:00
17:28Akcie a cena inflační nejistoty
17:20Evropské dluhopisy koncem týdne padají, akcie jsou nevýrazné  
16:21Photon Energy Group získala většinový podíl v polské firmě Lerta
15:20Tesla potvrzuje svůj technologický náskok
15:19Globální trh s ropou vysílá varovné signály
13:19Rusko zařadilo Meta Platforms mezi extremistické organizace
13:10Perly týdne: Mapa pro rok 2023 a nulová kapitulace technologií
12:09Čína utahuje covidové šrouby a otestuje důvěru v oživení  
11:54Zlatá pro firmy, šedá pro vlády. Twitter příští týden spustí předplatné pro ověřovací ikonu, oznámil Musk
11:21Klienti BofA utíkají z akcií. Dluhopisy naopak zaznamenávají příliv už 39. týden v řadě
10:10Německá ekonomika ve třetím kvartálu dále rostla, poprvé překonala úroveň HDP před covid-19
9:58ČEZ převzal výrobce zařízení pro jaderné elektrárny Škoda JS, posílil tím energetickou bezpečnost
9:16Rozbřesk: Napětí globálních řetězců slábne, inverze americké výnosové křivky prohlubuje
8:54Lepší kondice německé ekonomiky a vyšetřování Microsoftu. Evropa zahájí pozitivně  
8:41WSJ: Volkswagen se potýká s poklesem podílu na čínském trhu
8:37Evropská komise zřejmě zahájí antimonopolní vyšetřování Microsoftu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data