Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - poklidný prázdninový provoz je před námi; dařilo se regionálním měnám

Rozbřesk - poklidný prázdninový provoz je před námi; dařilo se regionálním měnám

09.07.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Model Goldman Sachs předpovídal Brazílii na tomto mistrovství pravděpodobnost zisku titulu 49 %, zatímco Německu pouhých 11 % (http://www.goldmansachs.com/our-thinking/outlook/world-cup-and-economics-2014-folder/world-cup-economics-report.pdf). Včerejší realita byla však docela jiná a výsledek 7:1 optikou finančního světa tak trochu připomíná černou labuť.

Na trzích v tuto chvíli na druhou stranu moc velkých překvapení nevidíme a investoři pomalu najíždí na poklidný prázdninový režim. Včera určitou pozornost přitáhla zpráva o nových pracovních místech v USA, která doplnila páteční výborné výsledky z trhu práce. I když páteční čísla ukázala další přírůstek pracovních míst a pokles nezaměstnanosti, růst mezd zatím zůstává relativně pomalý (okolo 2 %). Podle včerejšího průzkumu se ale mezi malými a středními podniky začíná situace měnit. V posledních měsících zvyšovalo mzdy více než 20 % malých podniků - to je nejvyšší procento od konce roku 2007. V minulosti to bylo právě chování malých a středních podniků, která předznamenávalo růst mezd v celé americké ekonomice. Malé podniky totiž zpravidla na trhu práce reagují jako první na nedostatek pracovníků a snaží se udržet si talenty a přilákat nové zvyšováním mezd.

Pokud bychom viděli v druhé polovině roku zrychlení růstu mezd v celé americké ekonomice, měl by Fed o důvod víc neotálet v roce 2015 s prvním zvýšením sazeb. Holubičí rétorika Fedu ale zatím žádných velkých změn nedoznala. Uvidíme, zda něco překvapivého nepřinese dnešní záznam z posledního setkání FOMC.

Region
Navzdory novým maďarským zákonům zaměřeným na řešení problému cizoměnových půjček (byť jejich schválení nebylo příliš překvapivé) se včera regionálním měnám na frontě s eurem dařilo a jak zlotý, tak forint posílily (koruna víceméně stagnovala).
Hlavní událostí dneška bude zveřejnění české inflace za červen. Ta se pravděpodobně v meziročním vyjádření vrátila k nule, ale od července by měla začít růst a v závěru roku by se mohla pohybovat nad hranicí jednoho procenta. ČNB s poklesem v červnu počítá, takže i přesto, že zveřejnění inflace je z pohledu trhů zřejmě v Česku událostí týdne, tak by dopady měly být malé.

Eurodolar
Kurz eurodolaru povylezl viditelněji nad hranici 1,36, když americké měně nesvědčilo zhoršení sentimentu u malých a středních podniků, respektive i holubičí rétorika Fedu. Ta prozatím pokračuje, a to navzdory vynikajícím číslům z trhu práce - včera v tomto duchu například vystoupil prezident minneapoliského Fedu N. Kocherlakota.
Komunikace z centrálních bank může mít vliv na eurodolarový trh i ve zbytku týdne. Dnes bude vystupovat na veřejnosti šéf ECB Draghi a navečer bude zveřejněn podrobný zápis červnového zasedání Fedu. Připomeňme, že na tomto jednání, kdy byla zveřejně nová prognóza, se ukázalo, že někteří členové FOMC vidí možnost zvýšení úrokových sazeb dříve, než naznačovaly minulé prognózy.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:45EMU - Jednání ECB, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.