Aktualizováno Index ZEW o očekáváních německých investorů o tamní ekonomice letos nezná nic jiného než pokles a také červencový průzkum vychází hůř než ten předchozí. Index klesá na 27,1 z červnových 29,8 bodu a zaostává tak za konsensem na úrovni 28,2 bodu. Krom toho se ale začal snižovat také index odrážející hodnocení současné situace. Ten za červenec dosáhl 61,8 namísto očekávaných 67,4 bodu. Euro posílají německá čísla dolů.
V náladě investorů se už řadu měsíců promítají horší vyhlídky ve srovnání s předchozím silným obdobím. Jinak řečeno, jde o očekávané zpomalování v Německu. Aktuálně se však začal zapojovat také vliv slabších výkonů ekonomiky. Data z průmyslu, ať už o skutečné výrobě, zakázkách, nebo sentimentu mezi firmami, se zhoršila. Maloobchod klesl. V souvislosti s tím se pak zhoršuje i hodnocení současné situace, které se v průzkumu ZEW doposud vytrvale zlepšovalo. Hodnocení zůstává z historického hlediska velice vysoko, ale jeho pokles je negativním překvapením.
Index očekávání se nachází už jen mírně nad dlouhodobým průměrem. Očekávání ochladla nejen v případě Německa, ale také u Francie, Itálie a eurozóny jako celku. Tam index spadl o více než 10 bodů na 48,1 bodu. Z hlavních ekonomik se naopak zlepšily názory na USA a Japonsko.
V případě inflace dál převládají očekávání jejího růstu, která za poslední měsíc pro eurozónu i Německo o něco posílila. Ve Francii a Itálii ale naopak očekávání vyšší inflace zeslábla. Krátkodobé úrokové sazby po jejich posledním snížení mají podle drtivé většiny respondentů zůstat beze změny. To platí i pro Japonsko, ale nikoli pro USA a Británii, kde v souladu s jinými průzkumy má dojít ke zvýšení.
Němečtí investoři dál věří dolaru, který by podle většiny z nich měl proti euru posilovat. Relativně příznivá jsou také očekávání u libry, zatímco jen má spíše stagnovat až mírně ztrácet. U hlavních akciových trhů se názory měnily jen nevýrazně. Stále převažují očekávání jejich růstu a to nejvíce u EuroStoxx50 a DJIA.
