Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - ZEW poslal náladu ekonomů pod led; pozitivní vývoj v USA nahrává americkému dolaru a je to vidět

Rozbřesk - ZEW poslal náladu ekonomů pod led; pozitivní vývoj v USA nahrává americkému dolaru a je to vidět

13.8.2014 9:10
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Nálada mezi ekonomy v Německu prudce ochladila. Očekávání podle indexu ZEW propadla na nejnižší úrovně od konce roku 2012. Po poslední sklizni špatných čísel z největší evropské ekonomiky se není čemu divit. Čtvrteční první odhad německého HDP tak může ukázat mezikvartální pokles největší evropské ekonomiky. Výhled do druhé poloviny roku ale nemusí být tak černý, jak maluje index ZEW.

V čem Němci v posledních kvartálech klopýtají? Je to především výkon průmyslu, který zaznamenal výrazné propady v dubnu a v květnu a jen drobné vylepšení v červnu. S tím souvisí na straně poptávky o něco pomalejší růst vývozů. Více ale pravděpodobně propadnou německé investice, na což ukazuje překvapivě prudký pokles stavební výroby. Naopak v dobré kondici je zdá se německý spotřebitel - to potvrzují dobré výkony maloobchodu i rekordně vysoká spotřebitelská nálada.

Otázkou je, jaký vliv má na slabší druhý kvartál ukrajinská krize? Vývozy z eurozóny do Ruska sice od začátku roku propadly o více než 13 %, ale mají relativně malou váhu. V Německu tvoří zhruba 3 % všech exportů a u dalších velkých evropských ekonomik to je zpravidla ještě méně. Svojí roli ale může sehrávat nejistota, která vede řadu německých podniků k odkladům investic. Vedle toho jsou tu také faktory stojící zcela mimo geopolitická rizika. Na prvním místě je to slabá čínská poptávka (dovozy v posledních měsících zůstávají překvapivě slabé). Na druhém místě strukturální problémy některých velkých evropských ekonomik - zejména Itálie.

Jak tedy bude vypadat druhá polovina roku? Průzkum mezi ekonomy sice nevěští nic dobrého, ale má historicky vzato tendence přestřelovat jedním nebo druhým směrem. Průzkum mezi samotnými podnikateli (Ifo) vyznívá o poznání lépe. Navíc vše nahrává rychlejší poptávce z USA (německá exportní destinace číslo 1) a díky vládním stimulům by měla oživit i poptávka po německých dovozech v Číně (německá exportní destinace číslo 3). Současně přes pokles průmyslu v druhém kvartále zůstával dál ve velice dobré náladě německý spotřebitel - index spotřebitelské nálady je na nejvyšších úrovních od roku 2006. To ukazuje na překvapivou odolnost německého spotřebitele, což je dobrá zpráva i pro českou ekonomiku. Ta je do velké míry závislá právě na finální německé poptávce. Další propad ruské poptávky sice nebude příjemný, ale nemusí být nutně pro evropské oživení likvidační.

Kurzy regionálních měn se včera vůči euru posunuly nakonec minimálně, i když forint se zlotým byly v průběhu dne pod slušným tlakem. Dnešní den by mohl být zajímavější, zejména díky zveřejnění polské inflace za červenec. Pokud nedojde k výraznému překvapení, tak by míra inflace měla poklesnout na své historické minimum (odhadujeme -0,3 % Y/Y, trh -0,2 % Y/Y). Trh může být citlivý zejména k překvapením směrem dolů, neboť v Polsku je ve hře další snižování oficiálních sazeb NBP. Jeho pravděpodobnost přitom roste i vzhledem k dění na Ukrajině, respektive vzhledem k vyostřujícím se vztahům Ruska a Západu, které se patrně neobejdou bez dopadů do růstu HDP.

Dolar, který včera vůči euru dále pozvolna posiloval, dnes mohou zajímat čísla z USA v podobě maloobchodních tržeb za červenec, i když spíše jen okrajově. Vývoj v USA v poslední době je relativně pozitivní, což konec konců potvrzuje i vývoj páru EUR/USD. Další podporu pro dolar může přinést i napětí kolem sporného ruského konvoje (podle prohlášení Moskvy s humanitární pomocí), který pokračuje v cestě směrem na Ukrajinu. Stejně tak dolaru nahrává i nestabilní situace v Iráku.

Upozornění:

Tento článek vytvořila společnost Československá obchodní banka, a.s., Patria Online a.s. nenese odpovědnost za jeho obsah.

Informace obsažené v tomto dokumentu poskytuje Československá obchodní banka, a. s. (dále jen „ČSOB“) v dobré víře a na základě pramenů, které považuje za správné, důvěryhodné a odpovídající skutečnosti. Přesto ani ČSOB ani žádný z jejích zaměstnanců či zmocněnců nepřebírá žádnou právní odpovědnost ani záruku vůči klientovi za jakoukoliv informaci, která je obsažena v tomto dokumentu, a zároveň ČSOB nečiní žádné prohlášení ohledně přesnosti a úplnosti těchto informací. ČSOB také nepřebírá jakoukoliv odpovědnost za případnou ztrátu nebo škodu, kterou může klient utrpět. ČSOB jako aktivní účastník obchodování na finančních trzích upozorňuje adresáty tohoto dokumentu, že obchoduje s investičními nástroji, ke kterým se vztahují informace obsažené v tomto dokumentu. Bez předchozího souhlasu ČSOB nelze tento dokument ani jeho části kopírovat nebo dále šířit. Tento dokument má pouze informační charakter a jeho text není právně závazný, nepředstavuje nabídku podle § 1732 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „občanský zákoník“), ani veřejnou nabídku podle § 1780 občanského zákoníku.

Podmínky užívání www stránek Patria Online a Investiční disclaimer.

 


Čtěte více:

Co skutečně dělá Německo pro eurozónu?
9.7.2014 6:15
Po Německu je často požadováno, aby více spolupracovalo s ostatními ze...
Německo definitivně zablokovalo zbrojní kontrakt s Ruskem
4.8.2014 15:11
Německo definitivně zablokovalo zbrojní kontrakt německé společnosti R...
Pesimistů v Německu s geopolitickým napětím přibývá, index ZEW hluboko pod odhady
12.8.2014 11:14
Index německého institutu ZEW sledující náladu mezi ekonomickými anal...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
11:00EMU - CPI, y/y