Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Co skutečně dělá Německo pro eurozónu?

Co skutečně dělá Německo pro eurozónu?

09.07.2014 6:15
Autor: Redakce, Patria.cz

Po Německu je často požadováno, aby více spolupracovalo s ostatními zeměmi eurozóny. Tato spolupráce by měla zahrnovat zejména následující: Rychlý růst domácí poptávky v Německu, který by měla podpořit zejména fiskální politika a mzdová politika. Pro ostatní země eurozóny by silnější poptávka v Německu znamenala více exportů do této země. K tomu se přidávají požadavky na rychlejší růst mezd a cen v Německu. Ten by zajistil zvýšení konkurenceschopnosti dalších zemí eurozóny relativně k této ekonomice.

Jaká je nyní reálná situace? Domácí poptávku je možné stimulovat růstem reálných mezd, fiskální politikou a úvěrovou expanzí. Pohled na Německo současnosti ukazuje, že reálné mzdy rostou tempem 1 – 1,5 % ročně. Nabídka úvěrů stagnuje a fiskální politika je restriktivní. Domácí poptávka v Německu pak poměrně znatelně sílí, jejím tahounem je poptávka domácností a v poslední době se přidávají i investice firem. Vývoj domácí poptávky v Německu a ve zbytku eurozóny porovnává první graf. Německá poptávka meziročně sílí od roku 2013, zbytek eurozóny se s růstem domácí poptávky dostává do kladných čísel až nyní:

dom_demand

Silnější domácí německá poptávka se ale na exportech zbytku eurozóny do této země neprojevuje. Tyto vývozy totiž stagnují, či dokonce klesají. Většinový názor pak tvrdí, že potřebné změny v eurozóně proběhnou díky vyšší inflaci v Německu. Ta by měla zajistit růst tržního podílu ostatních zemí. Jak vypadá situace v této oblasti? Nominální mzdy v německé ekonomice rostou tempem 2,5 % ročně, ve zbytku eurozóny tempem 1,25 %. Produktivita ale roste rychleji v Německu. Růst jednotkových nákladů práce je tak v Německu vyšší pouze o jeden procentní bod a inflace je vyšší pouze o půl procentního bodu.

Celkově tedy můžeme konstatovat, že v Německu sice sílí domácí poptávka, ostatní země eurozóny z toho ale netěží, protože jejich exporty do Německa nerostou. Nákladová konkurenceschopnost zbytku zemí měnové unie se v relativním vyjádření zlepšuje pouze o 1 % ročně. Neměli bychom ovšem zapomínat, že Německo zavede minimální mzdy ve výši 8,5 eura na hodinu. Konkurenceschopnost jeho průmyslu to nepoškodí, podpoří to ale domácí poptávku.

Zdroj: Natixis


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Accenture PLC (08/20 Q4, Bef-mkt)
CarMax Inc (08/20 Q2, Bef-mkt)
Cineworld Group PLC
Manchester United Plc (06/20 Q4)
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje nových domů
22:15Costco Wholesale Corp (08/20 Q4)