GameStop, či – to je výčet jen několika retailových společností, které zveřejní v průběhu týdne své výsledky hospodaření. Nadměrná očekávání však v investorech sada plánovaných čísel neprobouzí, právě naopak. Podle dat Markit Equities Research totiž více než 10 % akcií těchto i dalších retailových společností drží tradeři v krátkých pozicích.

Vůbec nejshortovanější akcií je Gamestop, u které pozice spekulující na pokles dosahují 22 %. Důvodem medvědího sentimentu může v případě Gamestop být její zastarávající podnikatelský model postavený na prodeji video her na discích. Přece jen postupně pokračuje odklon zákazníků od diskových videoher směrem k online či streamingovým herním platformám, což by mohlo podkopat fundament společnosti a zhoršit kvartální výsledky naplánované na čtvrtek. Akcie by pak mohla navázat na svou bídnou výkonnost z posledního měsíce, kdy ztratila 5 %. Cílovou cenu pro dvanáctiměsíční horizont však konsensus Bloomberg nastavil na 49,89 USD, což představuje ziskový potenciál takřka 23 %.
V případě retailových společností či Outfitters operujících v oblasti módy pak krátké pozice analytici odůvodňují nedostatečným množstvím inovativních produktů. Ty by dle jejich názoru měli přispět k slabším výsledkům za třetí čtvrtletí a operační výkonnost by mohla trpět také vyššími náklady na reklamu, které společnosti pravděpodobně zvýší ve snaze podpořit své utlumené tržby.
V případě společností, jejichž akcie za poslední měsíc přinesly výrazné zhodnocení (Bon-Ton Stores, Tuesday Morning, Stage Stores) pak rostoucí procento krátkých pozic může značit obavu traderů z krátkodobého výběru zisků.
Zdroje: CNBC, Markit Equities Research