Index spotřebitelských cen v eurozóně se v meziměsíčním srovnání posunul v srpnu na 0,1 %, což je hodnota, kterou trh očekával (v červenci byla m/m inflace v záporu 0,7 %). Měsíční index CPI je však relativně volatilní a tudíž lepší obrázek o cenovém vývoji v zemích platících eurem nabízí meziroční srovnání.

Finalizovaná data, která dnes Eurostat zveřejnil, naznačují, že ceny pro evropské spotřebitele začínají pomalu růst. Inflace se v srpnu r/r zvýšila o 0,4 %, což je údaj o jednu desetinu p.b. vyšší, než kolik činil předběžný odhad. Finální data také potvrdila růst jádrového indexu CPI r/r o 0,9 % v souladu s konsensem. V červenci se index jádrových cen pohyboval na 0,8 %. Cena služeb se potom v srpnu zvýšila o 1,3 %.
Mírně vyšší inflace, než původně očekávaná, je dobrou zprávou pro ECB. Nová data totiž snižují tlak na centrální banku. ECB již v úvodu tohoto měsíce nečekaně snížila úrokové sazby na historické minimum a současně ohlásila nový program na nákup ABS, tedy evropskou formu QE. Dnešní čísla sice nepřinesla žádnou zásadní změnu v trendu dlouhodobě nízké inflace v EMU, avšak stabilizace v oblasti jádrové inflace a mírně vyšší r/r CPI by mohlo být positivním signálem.
Hlavní příčinou nízké inflace v EMU jsou klesající ceny energií. Dnešní data to jen potvrdila, ceny energií v srpnu klesly o 2 % r/r. Faktorem, který tlačí evropské ceny dolů, jsou také levné potraviny, levnější pohonné hmoty a telefonování.
Zdroj: Bloomberg, RTRS