Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Letošní produkce rýže bude rekordní, může to být nový impuls pro cenu

Letošní produkce rýže bude rekordní, může to být nový impuls pro cenu

17.09.2014 11:20
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Celosvětová produkce rýže pro sezónu 2014/15 se očekává na úrovni 477,0 milionů tun, to je odhad nižší o 0,4 mil. tun proti předpovědi minulého měsíce, ale přesto vyšší 0,9 mil. tun proti stejnému období minulé sklizně 2013/14.

Zdá se, že to bude zatím rekordní úroda na rekordní ploše 161,0 milionů hektarů. Za největším přírůstkem plochy, kde se rýže pěstuje, stojí Kambodža, Čína, Indonésie, Filipíny a Spojené státy.

Průměrný globální výnos na jeden hektar se odhaduje na 4,42 tuny rýže, což je prakticky stejný údaj proti loňské sklizni, ale nižší proti té z let 2012/13.


Největší propad v očekávaném objemu produkce zaznamenaly Spojené státy
, když snížily svůj odhad o 5 % na 6,98 milionů tun na základě slabšího odhadu výnosu na jeden hektar. Severní i Jižní Korea snížily také svůj odhad, ale kvůli nepříznivému počasí.

Tyto propady se povedlo alespoň částečně nahradit nárůsty v jiných částech světa. Zejména pak v Austrálii, kde odhad sklizně byl navýšen o 144 000 tun na 648 000 tun díky nárůstu plochy, kde se pěstuje rýže o 20 000 hektarů na 90 000 hektarů. Druhá země, která zvýšila svou předpověď, je Guyana a očekává tak sklizeň v objemu 570 000 tun rýže. Což je lepší číslo proti poslednímu odhadu o 34 000 tun. Poslední země, která možná trochu překvapivě, zvyšuje svůj odhad Kuba na 440 000 tun díky vyšší výnosnosti dosavadních rýžových polí.

Světová spotřeba rýže se odhaduje pro období 2014/15 na 481,8 milionu tun, což je nižší odhad než ten poslední o 0,3 mil. tun. Ale stále o procento vyšší než při poslední sklizni. Odhad pro spotřebu tak překonává odhad pro letošní sklizeň.

Z dlouhodobého hlediska se dá říci, že se spotřeba rýže pomalým tempem blíží hranici 500 milionů tun rýže, této úrovně by při současném růstu mohla dosáhnout během několika příštích let. Světové zásoby rýže jsou odhadovány na 105 mil. tun což je meziročně o 4 % nižší číslo a první pokles od sezóny 2006/07. Největší podíl na poklesu světových zásob má Thajsko.

global_rice_consumption
 

Zdroj: USDA Gov,Statista.com


Čtěte více:

5 elementárních informací, bez kterých se neobejde žádný investor
17.09.2014 11:11
Statistiky ukazují smutný obraz. Nedávný průzkum zadaný FED v USA zjis...
Čínská centrální banka de facto zahájila QE
17.09.2014 10:08
Čínská centrální banka, dle údajů WSJ, podpořila pět hlavních bankovní...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.03.2026
17:29Jak si stojí dolar ve světle úrokových diferenciálů? A co s nimi udělají ceny ropy?
16:16Pád CSG. Akcie na závěr týdne výrazně oslabují a už jsou pod IPO cenou
15:03Macquarie: Ropa může vystřelit až na 200 USD za barel, pokud se válka protáhne do června
13:39Když smícháte Jack Daniel's a Jameson. Lihovarničtí giganti jednají o fúzi
12:02Perly týdne: Ropa dlouhodobě k 80 dolarům za barel, žádná alternativa k americké měně
11:50Velká nejistota trvá, rostoucí ropa a výnosy tlačí akcie do červeného  
11:03Výnosy z reklamy v ChatGPT v celoročním přepočtu překonaly 100 milionů dolarů
10:24Tvůrce Claude zvažuje říjnové IPO. Anthropic má podporu gigantů a zatím valuaci 380 miliard
8:53Rozbřesk: Trump opět posouvá ultimátum, úleva na trzích však bude pravděpodobně dočasná
8:41Trump opět vycouval z útoků na Írán. Futures rostou, ale dluhopisové trhy jsou nadále opatrné  
6:06Backwardace na trhu s ropou: krátkodobé kontrakty jsou dražší než ty s pozdějším dodáním
26.03.2026
17:55Od poloviny roku zase oslabování dolaru?
16:11Trh pod klíčovými průměry. Technická analýza S&P 500 zatím příliš optimismu nenabízí  
14:43Paměťový sektor koriguje raketový růst. TurboQuant od Googlu potřebuje až šestkrát méně paměti k provozu AI
13:13Forexové poučení z krizového vývoje v Íránu  
12:38OECD snížila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny, zlepšila výhled pro USA
12:31Investice do AI vyvažují ekonomické dopady války, ale představují i riziko
11:26Po růstu se dnes trhy opět zhouply níž, Írán tlumí nadšení  
10:26Írán chce zpoplatnit cestu Hormuzským průlivem
10:23ČEZ, a.s.: Novým členem představenstva zvolen Ondřej Landa

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Carnival Corp (02/26 Q1, Bef-mkt)
15:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university