Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 elementárních informací, bez kterých se neobejde žádný investor

5 elementárních informací, bez kterých se neobejde žádný investor

17.09.2014 11:11
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Statistiky ukazují smutný obraz. Nedávný průzkum zadaný FED v USA zjistil, že 31% respondentů nemá žádné penzijní úspory nebo penzi, včetně 19% ve věkové kategorie 55 až 64 let, a 25% respondentů neví, jak budou platit své výdaje v důchodu. Výsledkem je, že nepříjemně velký počet důchodců se spoléhá na příjem ze sociálního zabezpečení jako jejich primárního zdroje prostředků, i když systém byl v USA navržen tak, aby jen to komerční doplňoval.

Nejvíce efektivním způsobem, jak prolomit tento řetězec nepřipravenosti je investovat - a je důležité dodat, že se ziskem. S ohledem na tuto skutečnost jsme sestavili seznam pěti věcí, které by všichni investoři měli vědět, aby zvýšili své šance na úspěch na trhu.

1. Jsme naprogramováni k selhání
To se může zdát jako deprimující způsob, jak začít seznamu o tom, jak investovat, ale drtivá většina z nás je tak biologicky navržena. Ale uvědomění si toho faktu je velmi důležité, pokud se tomu chceme vyhnout.

Problém je v tom, že děláme investiční rozhodnutí založená na tom, jak se cítíme, spíše než na tom, co víme, vysvětluje Carl Richards v publikaci The Behavior Gap: Simple Ways to Stop Doing Dumb Things With Money.

Když máme pocit, jako by věci šly skvěle, dostaneme se na vrchol chamtivosti a nalijeme peníze do trhů. Pak, když se to zase otočí k horšímu, strach nás podněcuje, abychom prodali. Je to klasický případ nakupování vysoko a prodeji nízko. Je to přesně tento důvod proč Warren Buffett prosí investory, aby byli "chamtivý, když ostatní mají strach, a měli strach, když ostatní jsou chamtivý."

2. Jen málo z nás bude „bít“ trh
Vzhledem k tomu, co jste četli, asi pravděpodobně nebudete překvapeni, když většina investorů má nižší výkonnost než trh.

Podle studie výnosů investorů vedených Dalbar, se sídlem v Bostonu, je průměrný výnos investora investujícího do akciových fondů 5,02% ročně od roku 1993. Například S&P500 mělo roční výkon v průměru 9,22%.

Největší ztráty vznikají po poklesu trhů. Investoři mají tendenci prodat poté, co zažívají ztráty a začínají investovat až poté, co trhy obnoví svou hodnotu. Zničující výsledek tohoto jednání je účast na výprodejích a neúčast na vývoji trhu během vzestupu. Statistika toku peněz do a ven z akciového trhu potvrzuje tento bod.

Podle údajů shromážděných podle Investment Company Institute peníze v posledním desetiletí nejvíce tekly do akcií na vrcholu trhu v roce 2000, 2004-06 a 2013. Mezitím se toky obrátily poté, co se ceny akcií dotkly dna v roce 2002 a 2008.

3. Obchodování s akciemi je ztrátové
Individuální investoři, kteří mají akcie zaplatí obrovskou pokutu za chování se jako aktivní obchodník. Z 66 465 domácností v USA s účty u diskontních brokerů během 1991-1996, které obchodovaly nejvíce, získaly roční výnos 11,4 %, zatímco trh měl výkon 17,9 %.

Jedním z důvodů je naše záliba pro nákup vysoko a prodej nízko. A dalším důvodem je, že obchodování vytváří transakční náklady v podobě provizí a daní ze zisku. Proto jsou aktivnější investoři v převrstvování portfolia méně výkonní. Časté převrstvování stojí peníze.

Kdysi dávno nám dal sir Isaac Newton tři zákony pohybu, které byly dílem génia. Ale sir Isaac neměl talent na investice - ztratil kopu peněz v South Sea bublině, jak vysvětlil později: "Mohu spočítat pohyb hvězd, ale ne šílenství mužů." Pokud by nebyl traumatizován touto ztrátou, sir Isaac by mohl objevit i čtvrtý zákon pohybu: Pro nás investory všechny – „Výnosy klesají, jak se pohyb zvyšuje.“


4. Dejte si pozor na odborníky

Pokud se díváte na CNBC nebo Bloomberg, bezpochyby narazíte na nespočet odborníků, kteří nabízejí předpovědi o tom, kterým směrem se trh vydá. Bohužel, realita je taková, že nikdo neví, a pak je nejlepší ignorovat kohokoliv, kdo tvrdí, že to ví.

To platí i o těch nejznámějších lidech z celého světa, kteří jsou bráni jako skvělí prognostici:

V roce 1929, Irving Fisher, mnohými považován za "největší ekonoma USA všech dob" tvrdil, že akciový trh dosáhl "trvale určité úrovně." Pak následoval Crash v roce 1929.
V roce 1979, BusinessWeek publikoval článek s názvem "Smrt akcií", kde došel k závěru, že americká ekonomika má pravděpodobně považovat smrt akcií jako téměř trvalý stav. "Akciový trh brzy vyrazil na 20-letý býčí výlet, který vyvrcholil když S&P 500 narostlo 14-krát.5. Čas je klíč
Po přečtení toho všeho by se dalo uzavřít, že investice do akcií je pro blázna. Ale to by byla chyba. Pravdou je, že skutečné investování je lukrativní a užitečná činnosti. Musí se to dělat správným způsobem s využitím toho, co Morgan Housel nazývá vaše "last remaining edge on Wall Street". Je to čas - to znamená váš investiční horizont.

Jak sám říká: Největšímu riziku investoři čelí, přichází-li o peníze mezi „teď“ a „vždy, když ty peníze potřebují“ (odchod do důchodu, škola, atd).

Pro ilustraci tohoto bodu, Morgan sestavil následující tabulku, která je založena na výkonnosti indexu S&P500 od roku 1871 do 2012. Na základě této analýzy pravděpodobnost ztráty peněz na trhu klesne na nulu, jakmile držba akcií dosáhne periody 20 let. Dlouhá doba držby vyhladí krátkodobé iracionální výkyvy na trhu.

housel

Na závěr, pokud není nic, co byste si z tohoto seznamu mohli odnést, nechte to být. Ale vězte, že strategie „Buy-and-hold“ není mrtvá. Je to strategie nejúspěšnějších světových investorů. A není žádný důvod se domnívat, že to nebude fungovat i pro vás.

Zdroj: The Motley Fool


Čtěte více:

11 společností s raketovým prospektem růstu, o které investoři nestojí
16.09.2014 12:39
Není ničím neobvyklým, když akcie společností, které nejsou schopny vy...
Alibaba je IPO Nr. 1 tohoto týdne, neskrývá se v jejím stínu něco neméně zajímavého?
16.09.2014 13:40
Minulý týden jsme měli možnost sledovat dvě premiéry – společnosti ReW...
Kruh se uzavírá, Ukrajina ratifikovala přístupovou smlouvu s EU
16.09.2014 16:09
Ukrajinský parlament dnes ratifikoval přístupovou smlouvu s Evropskou ...

Váš názor
  • Ta
    18.09.2014 11:46

    strategie má jako všechny opět pouze jedinou chybu musíte 'buy' ty akcie které má cenu 'hold'. Nesmí ztratit hodnotu za těch 20 let a musí být stále na trhu. Což rozhodně nejsou všechny. Tím nechci říct, že je špatná, taky mám pár akcií u kterých si myslím, že to má cenu.
    pulec
Aktuální komentáře
05.10.2022
22:02Wall Street vzdorovala výprodejům. Exxon Mobil +4 %  
19:40Britské a evropské akcie jako fundamentální protipól těch amerických
17:42Polská centrální banka překvapivě ponechala základní úrok na 6,75 procenta
16:44Nové zprávy tlumí naději a tlačí dolů ceny akcií i dluhopisů  
16:19František Kronus: Tržní optimismus bych spíše chladil. ČEZ pod 900 Kč je velmi zajímavý
16:16OPEC a spojenci sníží produkci ropy výrazně víc, než se čekalo
13:15Vláda stanovila maximální ceny elektřiny a plynu, zdanění nadměrných zisků neprojednávala
12:42Těžko vybírat technologické vítěze a poražené. Zisky podle experta z Guggenheim znatelně klesnou
12:26EU podpořila další balík protiruských sankcí, včetně stropu na cenu ropy
11:19Přebytek obchodní bilance Německa v srpnu klesl nejníže od roku 1992
10:56Forbes: V ČR je dál nejbohatší Kellnerová s rodinou s majetkem za 385 miliard Kč
10:47Třetí čtvrtletí: Tři lekce pro investory
10:23Evropská komise je otevřená stropu na plyn k výrobě elektřiny i obecně, oznámila von der Leyenová
9:06Rozbřesk: Nálada v průmyslu pod bodem mrazu. Hraje se o energie v roce 2023
8:56Elon Musk oživil svou nabídku na odkoupení Twitteru, futures jsou dnes v červených číslech  
8:23Musk chce koupit Twitter za původně dohodnutých 44 miliard dolarů
6:05Velké energetické firmy v Evropě se kvůli válce na Ukrajině vracejí k uhlí
04.10.2022
22:00Na Wall Street pokračovala divoká rally; Musk přece jen koupí Twitter  
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Keurig Dr Pepper Inc (09/22 Q3)
PL - Jednání NBP, základní sazba
Tesco PLC (08/22 Q2, Bef-mkt)
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách