Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 elementárních informací, bez kterých se neobejde žádný investor

5 elementárních informací, bez kterých se neobejde žádný investor

17.09.2014 11:11
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Statistiky ukazují smutný obraz. Nedávný průzkum zadaný FED v USA zjistil, že 31% respondentů nemá žádné penzijní úspory nebo penzi, včetně 19% ve věkové kategorie 55 až 64 let, a 25% respondentů neví, jak budou platit své výdaje v důchodu. Výsledkem je, že nepříjemně velký počet důchodců se spoléhá na příjem ze sociálního zabezpečení jako jejich primárního zdroje prostředků, i když systém byl v USA navržen tak, aby jen to komerční doplňoval.

Nejvíce efektivním způsobem, jak prolomit tento řetězec nepřipravenosti je investovat - a je důležité dodat, že se ziskem. S ohledem na tuto skutečnost jsme sestavili seznam pěti věcí, které by všichni investoři měli vědět, aby zvýšili své šance na úspěch na trhu.

1. Jsme naprogramováni k selhání
To se může zdát jako deprimující způsob, jak začít seznamu o tom, jak investovat, ale drtivá většina z nás je tak biologicky navržena. Ale uvědomění si toho faktu je velmi důležité, pokud se tomu chceme vyhnout.

Problém je v tom, že děláme investiční rozhodnutí založená na tom, jak se cítíme, spíše než na tom, co víme, vysvětluje Carl Richards v publikaci The Behavior Gap: Simple Ways to Stop Doing Dumb Things With Money.

Když máme pocit, jako by věci šly skvěle, dostaneme se na vrchol chamtivosti a nalijeme peníze do trhů. Pak, když se to zase otočí k horšímu, strach nás podněcuje, abychom prodali. Je to klasický případ nakupování vysoko a prodeji nízko. Je to přesně tento důvod proč Warren Buffett prosí investory, aby byli "chamtivý, když ostatní mají strach, a měli strach, když ostatní jsou chamtivý."

2. Jen málo z nás bude „bít“ trh
Vzhledem k tomu, co jste četli, asi pravděpodobně nebudete překvapeni, když většina investorů má nižší výkonnost než trh.

Podle studie výnosů investorů vedených Dalbar, se sídlem v Bostonu, je průměrný výnos investora investujícího do akciových fondů 5,02% ročně od roku 1993. Například S&P500 mělo roční výkon v průměru 9,22%.

Největší ztráty vznikají po poklesu trhů. Investoři mají tendenci prodat poté, co zažívají ztráty a začínají investovat až poté, co trhy obnoví svou hodnotu. Zničující výsledek tohoto jednání je účast na výprodejích a neúčast na vývoji trhu během vzestupu. Statistika toku peněz do a ven z akciového trhu potvrzuje tento bod.

Podle údajů shromážděných podle Investment Company Institute peníze v posledním desetiletí nejvíce tekly do akcií na vrcholu trhu v roce 2000, 2004-06 a 2013. Mezitím se toky obrátily poté, co se ceny akcií dotkly dna v roce 2002 a 2008.

3. Obchodování s akciemi je ztrátové
Individuální investoři, kteří mají akcie zaplatí obrovskou pokutu za chování se jako aktivní obchodník. Z 66 465 domácností v USA s účty u diskontních brokerů během 1991-1996, které obchodovaly nejvíce, získaly roční výnos 11,4 %, zatímco trh měl výkon 17,9 %.

Jedním z důvodů je naše záliba pro nákup vysoko a prodej nízko. A dalším důvodem je, že obchodování vytváří transakční náklady v podobě provizí a daní ze zisku. Proto jsou aktivnější investoři v převrstvování portfolia méně výkonní. Časté převrstvování stojí peníze.

Kdysi dávno nám dal sir Isaac Newton tři zákony pohybu, které byly dílem génia. Ale sir Isaac neměl talent na investice - ztratil kopu peněz v South Sea bublině, jak vysvětlil později: "Mohu spočítat pohyb hvězd, ale ne šílenství mužů." Pokud by nebyl traumatizován touto ztrátou, sir Isaac by mohl objevit i čtvrtý zákon pohybu: Pro nás investory všechny – „Výnosy klesají, jak se pohyb zvyšuje.“


4. Dejte si pozor na odborníky

Pokud se díváte na CNBC nebo Bloomberg, bezpochyby narazíte na nespočet odborníků, kteří nabízejí předpovědi o tom, kterým směrem se trh vydá. Bohužel, realita je taková, že nikdo neví, a pak je nejlepší ignorovat kohokoliv, kdo tvrdí, že to ví.

To platí i o těch nejznámějších lidech z celého světa, kteří jsou bráni jako skvělí prognostici:

V roce 1929, Irving Fisher, mnohými považován za "největší ekonoma USA všech dob" tvrdil, že akciový trh dosáhl "trvale určité úrovně." Pak následoval Crash v roce 1929.
V roce 1979, BusinessWeek publikoval článek s názvem "Smrt akcií", kde došel k závěru, že americká ekonomika má pravděpodobně považovat smrt akcií jako téměř trvalý stav. "Akciový trh brzy vyrazil na 20-letý býčí výlet, který vyvrcholil když S&P 500 narostlo 14-krát.5. Čas je klíč
Po přečtení toho všeho by se dalo uzavřít, že investice do akcií je pro blázna. Ale to by byla chyba. Pravdou je, že skutečné investování je lukrativní a užitečná činnosti. Musí se to dělat správným způsobem s využitím toho, co Morgan Housel nazývá vaše "last remaining edge on Wall Street". Je to čas - to znamená váš investiční horizont.

Jak sám říká: Největšímu riziku investoři čelí, přichází-li o peníze mezi „teď“ a „vždy, když ty peníze potřebují“ (odchod do důchodu, škola, atd).

Pro ilustraci tohoto bodu, Morgan sestavil následující tabulku, která je založena na výkonnosti indexu S&P500 od roku 1871 do 2012. Na základě této analýzy pravděpodobnost ztráty peněz na trhu klesne na nulu, jakmile držba akcií dosáhne periody 20 let. Dlouhá doba držby vyhladí krátkodobé iracionální výkyvy na trhu.

housel

Na závěr, pokud není nic, co byste si z tohoto seznamu mohli odnést, nechte to být. Ale vězte, že strategie „Buy-and-hold“ není mrtvá. Je to strategie nejúspěšnějších světových investorů. A není žádný důvod se domnívat, že to nebude fungovat i pro vás.

Zdroj: The Motley Fool


Čtěte více:

11 společností s raketovým prospektem růstu, o které investoři nestojí
16.09.2014 12:39
Není ničím neobvyklým, když akcie společností, které nejsou schopny vy...
Alibaba je IPO Nr. 1 tohoto týdne, neskrývá se v jejím stínu něco neméně zajímavého?
16.09.2014 13:40
Minulý týden jsme měli možnost sledovat dvě premiéry – společnosti ReW...
Kruh se uzavírá, Ukrajina ratifikovala přístupovou smlouvu s EU
16.09.2014 16:09
Ukrajinský parlament dnes ratifikoval přístupovou smlouvu s Evropskou ...

Váš názor
  • Ta
    18.09.2014 11:46

    strategie má jako všechny opět pouze jedinou chybu musíte 'buy' ty akcie které má cenu 'hold'. Nesmí ztratit hodnotu za těch 20 let a musí být stále na trhu. Což rozhodně nejsou všechny. Tím nechci říct, že je špatná, taky mám pár akcií u kterých si myslím, že to má cenu.
    pulec
Aktuální komentáře
25.07.2021
14:58Pár varovných příznaků, proč hospodářské uzdravování nemusí jít tak hladce
9:27Víkendář: Spojené státy bývaly centrem výzkumu a vývoje...
24.07.2021
15:23Project Syndicate: Návrat inflace?
9:10Víkendář: Kubánci si svou svobodu musí získat sami
23.07.2021
22:04Wall Street sahá po dalších rekordech: FB +5,3 %, Alphabet +3,6 %  
17:25Slábnoucí oživení a extrémní dlouhodobý růst zisků obchodovaných firem
16:55Akciím se v závěru nervózního týdne daří. Koruna je k vyjádřením bankéře ČNB netečná  
16:17ČNB by letos mohla zvyšovat sazby ještě rychleji, než předpokládá jarní prognóza, říká Vojtěch Benda
16:05Slušný kvartál i výhled Schlumberger ukazují na lepší situaci v ropném sektoru  
15:17Měnová politika by neměla jet na autopilota, upozorňuje Bullard z Fedu
14:27Ruská centrální banka opět krotí inflaci. Základní úrok je na 6,50 procenta a brzy je možné další zvýšení
13:32Perly týdne: Nová sázka na elektromobilitu, zpomalující oživení a odkupy opět v kurzu
12:24Poslední kvartál dopadl dobře, v jádru je ale Intel pořád neslaný nemastný  
10:56Petr Dufek: Index nákupních manažerů eurozóny dosáhl v červenci jednadvacetiletého maxima
10:41Akcie ponechané "napospas smrti" zažijou návrat, věří investor
10:10Akcie Zomato rostly první obchodní den o více než 80 procent
9:16Rozbřesk: ECB si vytváří prostor pro delší měnovou expanzi
8:50Futures v Evropě rostou, Twitter překvapil tržbami a Carlyle plánuje největší fond soukromého kapitálu  
8:36Twitter zpět v černých číslech. Lepší výsledky nenechaly chladnými ani konkurenty
6:02Investiční tip Volkswagen: Víra v obnovu se vrací  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data