Měnová politika v USA a eurozóně začíná nabírat odlišný kurz. Americká centrální banka Fed již delší dobu signalizuje, že po ukončení programu kvantitativního uvolňování (příští měsíc) začne zvyšovat úrokové sazby. Otázkou zůstává, jak dlouhá bude pauza mezi ukončením QE a začátkem utahování šroubů měnové politiky. Šéfka Fedu J. Yellen naznačila, že tento “mezičas” by mohl trvat šest měsíců. Je však jasné, že Fed mění kurz své politiky a připravuje ekonomiku na začátek cyklu zvyšování úrokových sazeb.
Situace v Evropě/eurozóně je odlišná. ECB na začátku září nečekaně snížila své hlavní úrokové sazby, depositní sazba se přitom dostala poprvé do záporného teritoria. Evropská centrální banka také oznámila, že začne s nákupem jednoduchých ABS, čímž de facto (od října) zahájí evropské QE. ECB navíc minulý týden odstartovala čtyřleté repo oparace, označované jako TLTRO, které mají za cíl podpořit bilanci komerčních bank a zprostředkovaně bojovat s deflačními tlaky. Prezident ECB Draghi včera v Evropském parlamentu před Výborem pro měnové a hospodářské záležitosti zopakoval odhodlání podporovat ekonomiku eurozóny nákupy aktiv, které by měly nastartovat růst cen a ekonomický růst v zemích EMU.
V USA se tedy připravuje zpřísnění měnových podmínek, v EMU bude naopak na pořadu dne jejich další uvolnění. Z výše uvedeného vyplývá, že dolar bude pravděpodobně se zvyšováním sazeb posilovat, euro by pak mělo ztrácet. Vývoj na měnovém páru EURUSD by tedy měl směřovat k paritě, kurzu 1:1.
Analytici (GS) predikují, že euro v průběhu příštích let oslabí až na úroveň jednoho dolaru z dnešní hladiny 1,29. Euro proti dolaru odepsalo od začátku května letošního roku už 8 % a dle GS bude tento trend pokračovat. GS odhaduje, že příští rok ztratí euro 7 % a bude se pohybovat na úrovni 1,2 EURUSD. V následujících dvou letech by mělo euro, dle GS, depreciovat o dalších 22 % a do konce roku 2017 se dostat na paritu s americkým dolarem. Předpokládaný scénář oslabování eura zachycuje graf níže.

Když se podíváme na celou historii měnového páru EURUSD zjistíme, že eurodolar se v poměru 1:1 obchodoval krátce po zavedení jednotné evropské měny na počátku roku 1999. V následujících letech euro proti dolaru ztrácelo, kurz se dokonce dostal až na úroveň 0,849 EURUSD v červenci roku 2001. Od té doby evropská měna začala posilovat, na konci listopadu 2002 překonala úroveň jednoho dolaru a otevřela si cestu k dalším ziskům. Historického maxima pak euro dosáhlo v březnu roku 2008, kdy se obchodovalo na úrovni 1,5788 EURUSD.

Nůžky v měnových podmínkách mezi USA a eurozónou se začínají rozevírat, a pokud se vyplní predikce GS, tak na konci roku 2017 bychom měli směňovat jedno euro za jeden dolar.
Zdroj: GS, Business Insider