Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslední přetahovaná vzplála

Poslední přetahovaná vzplála

27.10.2014 17:28

Pokud se podíváme na diskuse o tom, kde se nacházejí ceny akcií na tom či onom trhu, většinou se nám dostane nějaké úvahy o cenách samotných. Což může být dost zavádějící, protože akcie (a řada dalších investičních aktiv) nejsou rohlíky. U pečiva můžeme porovnávat ceny v čase, protože se jeho gramáž nemění (většinou). U akcií se naopak „gramáž“ mění neustále – neustále se mění odhady toho, jakou hotovost bude akcie v budoucnu svým vlastníkům vynášet.

U akcií je tedy často mnohem lepší porovnávat valuace, na úrovni celého trhu pracujeme většinou s PE (viz třeba „Jak moc ještě trhy klesnou?“). Pohled na současné valuace může v někom vyvolávat nepříjemný pocit spojovaný s nafukováním kulovitých objektů praskajících v tu nejméně vhodnou dobu (ve mě ho nevyvolává). Je ale dost dobře možné, že při hledání bubliny na cenách a valuacích nám uniká adept nejvýznamnější.

Je tu totiž ještě zbylá proměnná určující spolu s valuací ceny akcií – výše korporátních zisků, respektive zisků na akcii. Kde je ten adept na bublinu? Můžeme za něj považovat mimořádně vysoký podíl zisků na HDP. V USA není žádným tajemstvím. Mnohem méně je ale poukazováno na to, že jde o jev, který je rozšířen ve více západních ekonomikách (nelze ho tedy vysvětlit jen pro USA specifickými faktory).

Ještě mnohem více než v USA vzrostl v posledních 15 letech podíl zisků na celkovém produktu v Japonsku. Rekordních hodnot nyní nabývá ve Španělsku (tedy v zemi s mimořádně vysokou nezaměstnaností). Jednoznačně rostoucí trend je patrný i v Německu, blízko ke stagnaci, či mírnému poklesu je naopak Velká Británie (zde hraje roli velký finanční sektor), odborářská velmoc Francie a Itálie:

soustr

Poměrně často tu poukazuji na to, že svět je zaplaven nadměrnými úsporami. Mělo by nás tedy vlastně překvapovat, jak může kapitál zvyšovat svůj podíl na příjmech, když je ho nadbytek. Jenže práce a kapitál se drží za ruku – příliš mnoho úspor znamená, že je příliš málo poptávky a to znamená, že nakonec je příliš mnoho práce. Vedle tohoto poptávkového pohledu, který by sám o sobě zasloužil větší rozbor, tu je nabídkové duo „roboti vs. globalizace“.

Rostoucí tok příjmů z kapitálu obecně odráží klesající „vyjednávající sílu“ práce na západě. Vysvětlení tohoto poklesu může být řada. Pokud dáme stranou cyklický, či chronický nedostatek poptávky doléhající na lidi více než na kapitál, nabízí se už dlouhá léta nastíněné dvě možnosti: Probíhá postupná automatizace výroby a v podstatě dochází k tomu, že hardware a software berou lidem práci. Nebo je rozhodující silou globalizace, tedy tlak levné práce z rozvíjejících se zemí.

Prozíravější ekonomové a politici o oněch dvou možnostech uvažují zejména proto, že jejich působení pravděpodobně výrazně přispívá k příjmové nerovnosti (zvyšuje se příjmová propast mezi nejbohatšími a střední třídou/nejchudšími). A extrémní příjmová nerovnost je pro fungování ekonomiky problémem. Pokud by za celou věcí stála globalizace, není třeba se snažit o její eliminaci nějakým státním aktivismem – tlaky levné práce od jinud postupně pominou. Jasně patrné je to z vývoje v Číně. Pokud je hlavním faktorem automatizace, jsme v době, kdy stroje skutečně lidem berou práci (už tolikrát se ale ukázalo, že tomu tak není – stačí se podívat na dlouhodobý přesun lidí ze zemědělství do výroby a služeb).

Verze „roboti“ by tedy znamenala, že změny jsou skutečně dlouhodobé a je na místě uvažovat o tom, jak extrémní příjmovou nerovnost eliminovat, či přesněji řečeno mírnit. Prozíravější, či hloubaví investoři uvažují o tom samém, ale z jejich specifického pohledu: Pokud je relevantní verze „globalizace“, vysoký podíl zisků na příjmech se po čase bude vracet k historickému standardu. Což samozřejmě vyvolá tlaky na ziskovost firem a ceny. Z hlediska korporátního sektoru tak pouze došlo ke šťastné náhodě, kdy se pokrizový útlum globální ekonomiky protnul s globalizací sníženou vyjednávací silou práce a zisky firem tak ani zdaleka netrpí tolik jako celá ekonomika. Jde ale o přechodný jev a z tohoto pohledu jsou tyto vysoké zisky bublinové. Pokud táhnou zisky roboti, jsme v pověstné nové době – vysoký podíl zisků na produktu je novým standardem a investoři se návratu k průměru bát nemusí. Tedy vyjma případu, že by se společnost nakonec rozhodla pro skutečně aktivní formu přerozdělení. Předchozí odstavec o politice tak je relevantní i pro investory.

Jde samozřejmě o takové to dlouhodobé uvažování, které je z hlediska dominantních čtvrtletních rituálů jen málo relevantní. Ale opět: Lodě unáší hlavně málo viditelné proudy a ne momentální směr vln na hladině. Buďme si tedy vědomi toho, že tenze mezi prací a kapitálem ohledně toho, jak se rozdělují příjmy v ekonomice, je už pár let poměrně intenzivní. A toto téma, které bude vždy trochu zapáchat revolucemi a podobně, se úzce se dotýká i akciového trhu. Poslední přetahovaná o příjmy vzplála. Opět.
Čtěte více:

TOP picks a překvapivě dobrý výsledek Erste - shrnutí výsledků stress testů ECB
27.10.2014 9:40
V neděli Evropská centrální banka zveřejnila výsledky zatím nejdetailn...
Ropa v minulých dnech klesla jen mírně, velký prostor pro zlevňování pohonných hmot ale zůstává
27.10.2014 15:16
Ceny ropy pokračují v klidnějším období, kdy neklesají až tak prudce....
Italský průšvihář s rodokmenem – Banca Monte Dei Paschi Siena – dnes -18,9 %
27.10.2014 16:12
Monte dei Paschi di Siena je jedna z hlavních italských bank, vlajková...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.01.2020
8:56Sázka na Netflix se vyplatila, evropské futures se zelenají  
8:44Hypoindex: Průměrná sazba hypoték klesla v prosinci jedenáctý měsíc v řadě
6:05Zambie, aneb pohled na budoucnost čínského financování v Africe
21.01.2020
22:07Wall Street ustoupila ze svých maxim, Tesla +7 %
17:26Tudy ne, přátelé
16:55Akcie se otřepávají z virové nákazy, dluhopisům se daří dál  
15:36K překonání konsenzu pomohlo Halliburtonu zahraničí, doma to na obrat nevypadá  
15:15UBS otevřela evropskou výsledkovou sezónu zklamáním (komentář analytika)  
14:39Artus: Co by mohlo spustit „dluhovou pohromu“
13:14Trump: Dohody s Čínou, Mexikem a Kanadou jsou vzorem pro 21. století
11:50Čínský virus ohrožuje lidské zdraví i trhy
11:39ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v lednu stoupla
11:00TESLA KARLÍN, a.s. - Informace z jednání valné hromady společnosti TESLA KARLÍN, a.s.
10:42Asijská nákaza zasáhla i evropské akcie  
10:38Investiční tip Netflix: Výjimečně sázíme na výsledky  
10:22Tomáš Holub z ČNB: Důvody pro stabilitu i zvýšení sazeb jsou hodně vyrovnané
9:45Bance UBS loni kvůli nízkým úrokům klesl zisk o pět procent
9:20Rozbřesk: MMF zhoršuje globální výhled, startuje setkání v Davosu
8:56Začíná Světové ekonomické fórum, Francie se s USA dohodla na oddálení cel. Evropa míří do červeného  
8:40AFP:Francie a USA budou dál řešit digitální daň, cla nyní nehrozí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Prodeje starších domů