Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
TOP picks a překvapivě dobrý výsledek Erste - shrnutí výsledků stress testů ECB

TOP picks a překvapivě dobrý výsledek Erste - shrnutí výsledků stress testů ECB

27.10.2014 9:40
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

V neděli Evropská centrální banka zveřejnila výsledky zatím nejdetailnějších bankovních stres testů, které zkoumají kondici evropských bankovních domů. 

Celkově testy kvality aktiv (AQR) a zátěžovými testy neprošlo 25 bank (zejména italské a řecké), kterým na konci loňského roku chyběl kapitál v celkové výši 24,6 mld. EUR. Nicméně, po přihlédnutí ke kapitálovým krokům z letošního roku jen 13 bank bude muset vylepšit kapitálovou pozici o 9,5 mld. EUR. Z bližšího zkoumání výsledků dále plyne, že jen 8 bank bude muset podniknout další kroky k navýšení kapitálu. Celkový počet i suma jsou tak nižší proti očekáváním, což by mělo trhy potěšit.

Z testu kvality aktiv (AQR) plyne potřeba přecenit aktiva k 31.12.2013 (vytvořit opravné položky k špatným úvěrům) v celkové výši 47,5 mld. EUR; nejvíce v Itálii (12 mld. EUR), Řecku (7,6 mld. EUR), Německu (6,7 mld. EUR), Francii (5,6 mld. EUR) či Rakousku (3,0 mld. EUR). Dopad na kapitálovou přiměřenost bank by pak po očištění např. o daně měl činit 33,8 mld. EUR, což představuje jen 40 bazických bodů z kapitálového ukazatele CET 1 podle Basel 3. Některé banky již potřebné rezervy v průběhu roku doplnily (např. Erste). Výsledek AQR by také měl vyznít pozitivně, když se obavy z nadměrného přeceňování aktiv podle nás nenaplnily.

Testy dále ukázaly, že v případě zátěžového scénáře by zkoumaným bankám klesl kapitál celkově o 262,7 mld. EUR, nebo o 4 procentní body na úroveň 8,4 %.

Podle dat ECB evropské banky v letošním roce navýšily kapitál celkově o 57,1 mld. EUR, po očištění o splátky „půjčeného“ kapitálu (např. od státu) o 40,5 mld. EUR. Nad rámec požadavků ECB bylo navýšených 20,8 mld. EUR, nejvíce německými a italskými bankami.

Celkově vnímáme výsledky zátěžových testů pozitivně. Obavy z nadměrného přeceňování aktiv nebo navyšování kapitálu se podle nás nenaplnily. Celková potřeba navýšit kapitál evropskými bankami „jen“ o 9,5 mld. EUR by měla trhy potěšit. Domníváme se, že výsledek by měl obecně zlepšit vnímání rizik bankovního sektoru a vést tak k jeho vyššímu ocenění. Na druhé straně by však nízká potřeba přecenit aktiva a navýšit kapitál mohla „podkopat“ důvěru ve výsledek testů.

Erste Bank dopadla v testu velmi dobře. V zátěžovém scénáři by kapitálová přiměřenost klesla na 7,6 %, což je nad minimální hranici 5,5 %. Z testu kvality aktiv dále plyne potřeba vytvořit dodatečné rezervy (k 31.12.2013) v celkové hrubé výši 1,4 mld. EUR, po zdanění 1,1 mld. EUR, což představuje 117 bazických bodů z kapitálového ukazatele CET 1 podle Basel, který by tak ke konci loňského roku činil 10%. Banka by tak neměla vytvořit dodatečné rezervy nad rámec již v červnu oznámených opatření, což vnímáme pozitivně. Výsledky testů by tak alespoň částečně měly obnovit důvěru v bilanci banky. Zvyšujeme naše investiční doporučení na „akumulovat“ z dosavadního „držet“. Cílovou cenu zatím ponecháváme na 20,6 EUR.

Co se týká našich TOP picků z bankovního sektoru, všechny banky prošly zátěžovými testy ECB a celkově se jim v testech dařilo:


Deutsche Bank
: v zátěžovém scénáři dosáhl ukazatel kapitálové přiměřenosti 8,8 %, kapitálový polštář tak činí 15,7 mld. EUR (nejvíce z německých bank). Výsledek kvality aktiv ukázal potřebu přecenit aktiva v celkové (čisté) výši 252 mil. EUR, jen 7 bazických bodů z kapitálové přiměřenosti. Některé odhady před testy se pohybovaly až na úrovni 190 bazických bodů. Výsledek tak vnímáme pozitivně.

ING Groep: v zátěžovém scénáři klesla kapitálová přiměřenost banky na 8,7 %, banka by měla přecenit aktiva v čisté výši 781 mil. EUR, nebo 29 bps z kapitálové přiměřenosti. Banka oznámila, že po úspěšném absolvování testů hodlá co nejdříve splatit vládní pomoc ve výši 1 mld. EUR, což by ji mělo otevřít cestu k výplatě dividendy v příštím roce.

Intesa Sanpaolo: dopadla nejlépe ze všech italských bank. Kapitálová přiměřenost banky klesla v krizovém scénáři na 8,31 %, kapitálový polštář by v tomto případě činil 8,7 mld. EUR. Banka by k 31.12.2013 měla přecenit aktiva v celkové výši zhruba 660 mil. EUR, nebo jen 25 bazických bodů z kapitálové přiměřenosti , což je podle nás výrazně méně, než se očekávalo.

HSBC: banka byla zkoumána jen v rámci EBA zátěžových testů. Banka testy bezpečně prošla s kapitálovým ukazatelem CET 1 na úrovni 9,3 % v zátěžovém scénáři.

Credit Suisse: nebyla zkoumána.

Kompletní přehled preferovaných titulů v rámci DIP mohou klienti Patria Direct po přihlášení získat ZDE.


Čtěte více:

Co je důležité vědet před výsledky zátěžových testů ECB...
24.10.2014 16:55
Tuto neděli zveřejní Evropská centrální banka (ECB) výsledky zatím nej...

Váš názor
  •  
    27.10.2014 10:47

    tyhle testy jsou výsměch.. když se něco stane, jako za kriize, tak bankám zůstanou prázdný ruce a ECB bude za blbce.. udělat hloubkovou kontrolu u stovky bank za půl roku?? s těma rozvahama?? to je fakt výsměch
    Kapi
Aktuální komentáře
22.1.2018
22:00Wall Street: Pozitivní vstup do nového týdne
18:38Akciový býk může žít ještě dlouho, ale tráva mu podle historie poroste hlavně mimo USA
17:42Summary: Halliburton potvrzuje oživení na trhu s ropou, tržby Wynn Resorts hnalo Macau
17:38Obsese HDP? Podle alternativního ukazatele Česko relativně boduje
17:29Koruna nemění pozici proti euru ani dolaru. Na hlavních trzích se dnes daří libře  
17:12Pražská burza na čerstvém šestiletém maximu
16:44Fintech je nový trend bankovnictví. Která banka ho skutečně sleduje?
16:16Amazon otevřel obchod bez pokladen, své zákazníky sleduje
15:25MMF zvedá výhled růstu globální ekonomiky. I díky daňové reformě v USA
14:33KMV koupí českou, slovenskou a maďarskou pobočku PepsiCo
14:32Je klid na trzích známkou přicházející bouře?
13:48Evropské burzy stagnují, sledují fúze a akvizice
13:03Pražské služby, a.s.: Pozvánka na řádnou valnou hromadu, která se bude konat dne 28.2.2018
12:38Týdenní výhled: Americká vláda v nouzovém režimu, německá se probouzí z limba  
11:16Oxfam: Procento nejbohatších ovládá 82 procent bohatství
10:59Druhý nejefektivnější způsob, jak zničit město, je regulace nájmů. Hned po bombardování.
10:48Shutdown v Americe, velká koalice v Německu. Eurodolar ale příliš nereaguje  
9:13Rozbřesk: Německá velká koalice má zelenou…
8:59Trhy zřejmě čeká smíšený začátek dne. Rusnok: ČNB v únoru velmi pravděpodobně zvýší sazby  
8:34Majitel Zentivy kupuje lídra na trhu s léky na hemofilii

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data