Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak efektivně (a jinak) shortovat zlato?

Jak efektivně (a jinak) shortovat zlato?

05.11.2014 14:00
Autor: Jan Šumbera, Patria Research

Zlato v posledních týdnech zažívá skutečně děsivý propad, když za posledních deset dní oslabuje o osm procent. I nejzaritější optimisti tak určitě začali uvažovat, že by se na výprodejích také svezli a zkusili zhodnotit finanční prostředky skrze otevření krátkých pozic.

Kromě varianty shortování v rámci aplikace Forex (s vysokou pákou), či skrze certifikátové produkty Patria Direct, se nabízí další způsob, jak na propadu ceny zlata profitovat. Je jím přímé otevření krátkých pozic na akcie společností zaměřených na těžbu zlata. Z grafu níže je totiž patrné, že pohyb zlata akcie těžařů nejen kopírují, ale reagují na něj silněji. Barrick, Goldcorp i Newmont tak například v případě depreciace ceny zlata realizují procentuálně vyšší pokles, než který předvádí sama komodita (graf měří denní % změnu ceny).

xau3

Graf je konstruovaný za krátký časový úsek z důvodu větší přehlednosti. Trend je však platný i pro delší období.


Pokud tedy investor vsází na pokračující pokles ceny zlata, shortování těžařů „žlutého kovu“ může představovat jistou formu „pákového“ obchodu.

Co stojí za pákovým efektem působícím na vývoj cen akcií těžařů? Představme si společnost, kterou těžba unce zlata (po započtení všech nákladů) přijde na 1000 USD a současná hodnota kovu se nachází řekněme na 1200 USD. Pokud cena klesne na 1100 USD, tedy o 8,3 %, firma pozoruje pokles zisku (od kterého se odvíjí celá řada valuačních modelů) o 50 %. Obdobně pak samozřejmě efekt působí opačným směrem.

Pohled na vývoj ceny zlata a vybraných akcií těžařů zlata pak potvrzuje, že by investor, který namísto „žlutého kovu“ shortoval konkrétní společnosti, realizoval vyšší zisky.

xau

Na druhou stranu je nasnadě připomenout, že v případě obratu trendu ve vývoji zlata, budou krátké pozice na akciových titulech ztrátovější. Celkově tak strategie funguje na principu blízkém klasickým pákovým obchodům. 


Čtěte více:

Není zlato, co se třpytí: 5 alternativ zlatého kovu
23.10.2014 13:00
Zlato je tradičně investory považováno za bezpečný přístav, do kterého...
Komoditní masakr – zlato a stříbro po drastických výprodejích padají na čtyřletá minima
31.10.2014 16:22
Výprodeje drahých kovů zdaleka nejsou u konce. Alespoň to jasně dokazu...

Váš názor
 • Co dodat?
  05.11.2014 20:29

  Korelace mezi akciemi těžebních společností a cenou zlata je mlhavá a graf je upravený. Na shortování zlata mějte v bance aspon milion USD a budte pripraveni sežrat těžkou ztrátu. Páka je extrémně nebezpečná. Pokud nejste Bank of America, raději hrajte v casinu.
  Dan
  • Re: Co dodat?
   05.11.2014 23:21

   Nedávno jsi nám tvrdil, že zlato bude za 160. Nějak furt měníš názory :-)
   qwer
   •  
    06.11.2014 22:09

    Nic takového jsem netvrdil. Řekl jsem, že to je cena v Nevadě. (podle dostupných info) Dlouho tady říkám, že zlato prolétlo všechny rezistance a půjde mnohem mnohem níž. Stay short, aspon na 800 až 600. A opět - jistého není nic, tedy opatrně. N akomoditních trzích s tím je možno zahýbat a margin call je nepříjemný.
    Dan
  • Vystrcils nekdy nos z 1 day chart?
   05.11.2014 20:38

   :-) Kdo zlato shortuje od 1800 USD a bude to delat jeste 5 let, nemuze prodelat.
   Mezernik
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m