Zlato v posledních týdnech zažívá skutečně děsivý propad, když za posledních deset dní oslabuje o osm procent. I nejzaritější optimisti tak určitě začali uvažovat, že by se na výprodejích také svezli a zkusili zhodnotit finanční prostředky skrze otevření krátkých pozic.
Kromě varianty shortování v rámci aplikace Forex (s vysokou pákou), či skrze certifikátové produkty Patria Direct, se nabízí další způsob, jak na propadu ceny zlata profitovat. Je jím přímé otevření krátkých pozic na akcie společností zaměřených na těžbu zlata. Z grafu níže je totiž patrné, že pohyb zlata akcie těžařů nejen kopírují, ale reagují na něj silněji. Barrick, Goldcorp i Newmont tak například v případě depreciace ceny zlata realizují procentuálně vyšší pokles, než který předvádí sama komodita (graf měří denní % změnu ceny).

Graf je konstruovaný za krátký časový úsek z důvodu větší přehlednosti. Trend je však platný i pro delší období.
Pokud tedy investor vsází na pokračující pokles ceny zlata, shortování těžařů „žlutého kovu“ může představovat jistou formu „pákového“ obchodu.
Co stojí za pákovým efektem působícím na vývoj cen akcií těžařů? Představme si společnost, kterou těžba unce zlata (po započtení všech nákladů) přijde na 1000 USD a současná hodnota kovu se nachází řekněme na 1200 USD. Pokud cena klesne na 1100 USD, tedy o 8,3 %, firma pozoruje pokles zisku (od kterého se odvíjí celá řada valuačních modelů) o 50 %. Obdobně pak samozřejmě efekt působí opačným směrem.
Pohled na vývoj ceny zlata a vybraných akcií těžařů zlata pak potvrzuje, že by investor, který namísto „žlutého kovu“ shortoval konkrétní společnosti, realizoval vyšší zisky.

Na druhou stranu je nasnadě připomenout, že v případě obratu trendu ve vývoji zlata, budou krátké pozice na akciových titulech ztrátovější. Celkově tak strategie funguje na principu blízkém klasickým pákovým obchodům.