Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
ECB bude držet směr, nová opatření pravděpodobně nepředstaví

ECB bude držet směr, nová opatření pravděpodobně nepředstaví

06.11.2014 10:00
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Další jednání Evropské centrální banky je tu, takže se krátce před ním podívejme, co schůzka centrálních bankéřů může přinést. U sazeb je jakákoli další změna vysoce nepravděpodobná, hraje se hlavně o tzv. alternativní nástroje, tedy nastavení těch současných a případné zavedení dalších.

ECB spustila TLTRO, minulý měsíc začala také nakupovat ABS a zveřejnila první údaje o objemech. Ty zatím těžko hodnotit, program je na samém začátku, bude trvat delší dobu a průběžné cíle stanoveny nejsou.

Slabé výkony ekonomiky, klesající jádrová inflace a nižší inflační očekávání jsou jasnou motivací pokračovat v uvolňování politiky. Banka se přitom bude dál soustředit na stávající nástroje zaměřené na soukromý dluh. V rámci (holubičího) doprovodného komentáře asi znovu zazní, že se měnový výbor jednomyslně shoduje na závazku jednat v případě potřeby a používat i nestandardní nástroje. Banka může zdůraznit, že už oznámeným programům věří a že skrze ně dokáže nafouknout bilanci podle svých představ (na úroveň začátku roku 2012, tedy zhruba o bilion euro). Celkově budou chtít bankéři ujistit, že jsou připraveni jednat a bojovat s příliš nízkou inflací, respektive rizikem deflace. Spuštění nových opatření na listopadovém jednání nečekáme.

Výše zmíněné lze označit za takový základní scénář. ECB se určitě bude snažit ujišťovat, že se s riziky případné deflace rázně vypořádá. Měla by víceméně zopakovat předchozí teze a víru, že dosavadní nástroje zafungují. To by bylo pro trhy neutrální, případně je to může mírně zklamat. Euro by tak mohlo dostat prostor k nějaké menší krátkodobé korekci.

Větší zklamání by přišlo, pokud by se ukázaly známky rostoucí neshody v měnovém výboru. Tento týden na trh zapůsobily spekulace, že existuje relativně silná opozice proti současnému směru udávanému prezidentem Draghim a to hlavně v otázce nákupů státních dluhopisů (klasického QE). V případě, že by informace o průběhu jednání či příliš opatrné formulace takové spekulace podpořily, sázky na QE by klesly, což by sice euro uvítalo, ale akcie a dluhopisy nikoli.

Riziko opačným směrem představuje naopak rozšíření stávající palety opatření o nákupy firemních dluhopisů. O této variantě se nedávno také vedly spekulace a zástupci ECB ji ve svých vyjádřeních úplně ze stolu neshodili. Vypadá to, že příprava (technická, ale hlavně hledání shody) nedosáhla takové úrovně, aby banka nové opatření nyní spustila. I zmínka v Draghiho vystoupení o nákupech korporátních papírů jako potenciální další cestě by však mohla trhy naladit pozitivně (euro naopak).

Větším kalibrem by bylo zvednutí cíle pro nafouknutí bilance, to však spadá do kategorie málo pravděpodobných kroků. Velmi malou pravděpodobnost pak přisuzujeme spuštění (anebo oznámení) nákupů státních dluhopisů. Ačkoli důvody pro další uvolňování politiky ECB určitě najde, v tomto případě čelí problémům s limity svého mandátu i vnitřním neshodám. Takový krok by proto způsobil šok, který by poslal euro výrazně dolů.


Čtěte více:

Rozbřesk - ČNB na výročí intervence zhorší prognózu, koruna bude sledovat doprovodné komentáře
06.11.2014 9:25
Dnes ČNB na pravidelném zasedání představí listopadovou prognózu a bud...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
11:00DE - Index očekávání ZEW