Aktualizováno Prodeje starších domů v USA se v únoru meziměsíčně zvýšily o 1,2 % na 4,88 milionu domů (SA, anualizováno), trh počítal s 2procentním růstem. Proti lednu se prodalo o 60 tisíc domů více, avšak prodeje se stále pohybují pod pětimilionovou hranicí. Meziročně se únorové prodeje zvýšily o 6,1 %. Dnes zveřejněná data jsou v souladu se statistikou z oblasti rozjednaných prodejů domů (+1,7 % m/m v lednu), kde také pozorujeme mírný růst, navzdory zimním měsícům, které jsou pro realitní sektor obecně horším obdobím.

Únorový 1,2% růst však není nikterak oslnivý, navíc se jedná o m/m zvýšení proti nízké lednové základně. Při pohledu na strukturu dat vidíme, že vyšší počet prodaných domů byl tažen rodinnými domy (+1,4 % m/m), zatímco trh s byty v únoru stagnoval.
Největší přírůstek prodejů zaznamenal v únoru západ USA (+5,7 %), na druhém místě skončil jih Spojených států s téměř 2procentním růstem. Naopak severovýchod USA zaregistroval pokles o 6,5 % kvůli mimořádně špatnému počasí a sněhovým bouřím, které v únoru tuto část USA postihly.
Mediánová cena bydlení se m/m mírně (o 5 tis. USD) zvýšila na 202,6 tisíce dolarů a je o 7,6 % vyšší než v únoru 2014. Inflace u rodinných domů dosáhla y/y na úroveň 8,2 %, byty byly dražší o 2,8 %. Dynamika cen bydlení tak výrazně překračuje růst disponibilního příjmu, avšak rekordně nízké úrokové sazby a levné hypotéky investice do nemovitostí podporují.
O sedm dní na 62 se nížila průměrná doba, kterou stráví nemovitost na trhu, než si najde nového kupce. Procento zákazníků, kteří kupují bydlení poprvé, se zvýšilo o jeden p.b. na 29 %. Celkem je na realitním trhu v USA k dispozici 1,89 mil. starších domů připravených k prodeji (+ 10 tis. m/m).
Zítra odpoledne budou zveřejněny prodejní statistiky nových domů, u kterých se očekává m/m pokles o 2,9 %.