Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
OPEC, to není jen Saudská Arábie; pozor na Irán a Irák

OPEC, to není jen Saudská Arábie; pozor na Irán a Irák

13.05.2015 11:00
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Letní setkání členů organizace zemí vyvážejících ropu OPEC se pomalu blíží a ve hře bude nejen spousta petrodolarů. Vypadá to ale, že na obzoru nejsou žádné zásadní změny v politice této organizace, která sdružuje v současnosti 12 členských států.

Ceny ropy Brent i WTI sice v posledním měsíci výrazně rostly a v minulém týdnu pokořily letošní maxima, otázkou ovšem je, jak dlouho tento růstový trend na trhu s ropou vytrvá. Největší exportéry ropy z organizace OPEC, tedy Saudskou Arábii, Irán a Irák ovšem čeká zásadní problém, který budou muset řešit. A to jak omezit produkci ropy zemí OPEC tak, aby se předešlo dalšímu pádu cen, v době, kdy jak Irán, tak Irák chtějí zoufale produkci navyšovat. Jasné také je, že někteří členové OPEC zoufale potřebují petrodolary, které by jim navýšení produkce přineslo. Irán a Irák nejenže jsou na špici seznamu členů OPEC, kterým by se petrodolary hodily, ale zároveň i disponují kapacitami potřebnými ke zvýšení produkce, ačkoliv zrovna v případě Iránu bude hodně záviset na konečném výsledku vyjednávání o iránském jaderném programu.

Navzdory relativně prudkému vzrůstu cen ropy v posledních týdnech je dost možné, že na příjmech OPECu se propad cen v posledním roce podepíše i v řádu miliard. Na pořad dne se pravděpodobně opět dostane dnes již trochu ohraná písnička o tom, jak OPEC ztrácí svůj vliv na světovou energetickou nabídku. Není pochyb o tom, že v rámci aliance OPEC existují určité frakce a ne vždy funguje dodržování stanovených úrovní produkce, OPEC však může být lecčím, ale určitě není nepodstatný.

Před nadcházejícím setkáním zemí OPEC 5. června ve Vídni je bezesporu nutné vzít v úvahu důležitost Iránu a Iráku. Následující statistiky ukazují, že to není jen Saudská Arábie jako největší ze všech vývozců OPEC, kdo bude hrát na blížícím se jednání důležitou roli. Dokazují to i statistiky zveřejněné Bernstein Research.

Irán

Iránský vývoz ropy je do značné míry omezen stávajícími sankcemi. Uzávěrka jednání o iránském jaderném programu se blíží. Iránci tvoří 1 % celosvětové populace, ale zato disponuje odhadem 157 miliardami barelů prokazatelných zásob surové ropy. To odpovídá 9,5 % celosvětových ropných rezerv a řadí tak Irán na čtvrtou příčku na světě hned po Venezuele, saudské Arábii a Kanadě. Irán, to však není jenom ropa, ale i druhé největší zásoby plynu ve výši 1,193 bilionu kubických stop, což nejenže odpovídá 35 % plynových rezerv OPECu, ale zároveň i 17 % globálních zdrojů plynu.

Irák

Irák je zemí, která společně se Sýrií trpí nástupem islamistické militantní organizace Islámský stát, právě v těchto dvou zemích. Je to právě ropa, která tuto organizaci do značné míry financuje. V Iráku je přitom téměř 144 miliard barelů prokazatelných ropných rezerv. Toto číslo se rovná 9 % celosvětových zásob a Irák tak řadí na 5. místo hned za Irán. V současné době je právě Irák v rámci OPEC se 3,4 miliony barelů ropy denně za Saudskou Arábií hned druhým největším producentem ropy. Obstará tak 4,3 % celosvětové produkce.

Pro srovnání je ve světě podle Bernstein Research v současnosti přibližně 1,6 bilionu barelů prokazatelných ropných zásob. Nelze tak podceňovat potenciální vliv Teheránu a Bagdádu na světové trhy. Tito producenti by mohli být hlavními hráči, kteří by mohli narušit rovnováhu OPECu a vyzvat současné číslo jedna Saudskou Arábii na souboj.

Zdroj: CNBC, OPEC


Čtěte více:

Project Syndicate: Německo versus Google
12.05.2015 12:00
Americké technologické společnosti jsou pod bezprecedentní palbou regu...
Britský speciál: Volby za námi, riziko Brexitu před námi – díl 2.
12.05.2015 14:00
Po překvapivém výsledku voleb, kdy navzdory předvolebním průzkumům vít...
Krátkodobé investiční tipy - Evropské akcie jsou trendy!
12.05.2015 16:00
Rádi bychom Vám prezentovali další ze série analytických prací našeho...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data