Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Britský speciál: Volby za námi, riziko Brexitu před námi – díl 2.

Britský speciál: Volby za námi, riziko Brexitu před námi – díl 2.

12.05.2015 14:00
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Po překvapivém výsledku voleb, kdy navzdory předvolebním průzkumům vítězní konzervativci získali v britském parlamentu relativně těsnou většinu, se otázka Brexitu znovu stala aktuálním tématem. Britové ve volbách rozhodli nejen o tom, že v příštích letech budou pomyslně jezdit vpravo, ale vyjádřili tak nepřímo zájem o vypsání referenda o setrvání Velké Británie v Evropské unii. Po více než čtyřech dekádách členství ostrovního království v Evropské unii tak otázka vystoupení z EU visí ve vzduchu. Referendum o Brexitu a Brexit samotný se staly reálnou možností.

Od vyhlášení výsledků voleb uplynulo jen pár dní, staronový britský premiér již ovšem znovu slíbil vypsání referenda o setrvání nebo vystoupení Britského království z Evropské unie do konce roku 2017. Na druhou stranu však nevyloučil, že by na neblaze proslulé referendum mohlo dojít i dříve. V první řadě ovšem bude následovat vyjednávání s EU, jejímž cílem nebude primárně nic jiného než Brexitu zamezit. V návaznosti na nedávný volební úspěch se tak Cameron bude snažit vyjednat nové podmínky pro pozici Velké Británie v Evropské unii a vydobýt pro ni určité ústupky.

Problémovou oblastí jednání by však mohl být jeden z fundamentálních principů Evropské unie a to volný pohyb osob. Není vyloučeno, že konzervativci s ohledem na nárůst imigrantů budou požadovat ústupky právě v této oblasti. Naopak je velmi nepravděpodobné, že by na to byla EU ochotná přistoupit. Výsledek voleb dává Cameronovi dostatečný politický kapitál a pro zachování finanční stability je dle některých expertů nutno doufat, že jej využije k tvrdému, ale konstruktivnímu přístupu k roli Spojeného království v Evropské unii.

I když současné průzkumy stále naznačují preferenci většiny Britů setrvat v EU, jak se ve čtvrtek v Britském království ukázalo, jejich spolehlivost je přinejmenším sporná. Z nedělního průzkumu Survation pro Mail vyplynulo, že 45 % Britů by hlasovalo pro setrvání v EU, 38 % by zvolilo Brexit.
Přestože se Británie jasným výsledkem voleb vyhnula obávané situaci složitých povolebních vyjednávání, která by pravděpodobně způsobila nejistotu na trzích, nejistota z hrozícího Brexitu je stále aktuální. Existuje několik důvodů, proč by k referendu o Brexitu mohlo dojít spíše dříve než později.

Imigrace
Otázka uprchlíků a žadatelů o azyl z Blízkého východu a Afriky už nyní hýbe pravicovým britským tiskem a sílí obavy, že Británie bude donucena některé uprchlíky přijmout. Evropská agentura pro migraci by již ve středu mohla přijít s návrhem, že by uprchlíci převážně z Libye a Sýrie byly rozděleni mezi členské státy v závislosti na jejich ekonomické situaci a počtu obyvatel. A to se konzervativcům pravděpodobně nebude líbit. Imigrace byla v letošních britských volbách jedním z hlavních témat a nový premiér bude rozhodně prosazovat tvrdší přístup jak k EU, tak i žadatelům o azyl.


Vnitrostranické rebelie

Pokud dojde na referendum, je reálná šance, že se někteří Cameronovi spolustraníci připojí ke Straně nezávislosti Spojeného království UKIP a budou prosazovat odchod Británie z EU. Pro premiéra by proto bylo jednodušší vyhlásit referendum, co nejdříve, ještě během povolebních pomyslných líbánek, aby se vnitrostranickým rebeliím vyhnul. Jasně anti evropské Straně nezávislosti dalo ve volbách hlas více než 3 miliony Britů. V případě nízké účasti v referendu by se toto číslo mohlo ruku v ruce s počtem voličů, kteří sice dali hlas jiné straně, ale nejsou zrovna příznivci EU, ukázat z hlediska reálného rizika Brexitu jako klíčové. Lepší je tak pro konzervativce zorganizovat referendum dříve nežli později dokud je strana UKIP demoralizovaná a desorganizovaná.


Není radno podceňovat skotský faktor

Největším vítězem voleb hned po Cameronově konzervativcích jsou bezesporu skotští nacionalisté. Skotská národní strana připravila labouristy ve Skotsku o velkou většinu křesel a notně tak přispěla k jejich volebnímu pádu a rezignaci Eda Milibanda. Podle šéfky SNP Nicoly Sturgeon by referendum o setrvání v EU mohlo být spouští pro další referendum o skotské nezávislosti. Vyvstává tak dvojité riziko nejen pro libru, ale i další britské investice. Toto referendum sice v neděli v britské televizi premiér Cameron vyloučil a z něho plynoucí riziko se bude pravděpodobně co nejdříve snažit eliminovat.

Cameron vs. EU
Přední představitelé Evropské unie neztráceli čas a hned v pátek nabídli Cameronovi jednání o úpravách britských vztahů s EU. Francouzský prezident Hollande Camerona ihned pozval do Paříže. Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker uvedl, že je připraven s britským premiérem pracovat na férové dohodě mezi Británií a EU. A britský premiér je připraven vyjednávat než vloží osud britského členství do rukou samotného britského národa v naprosto nepředvídatelném referendu. I přes britský řekněme nekonzistentní vztah k evropskému kontinentu si všichni velmi dobře uvědomují, že ztráta druhé nejsilnější ekonomiky a světové obchodní velmoci se značným vojenským i diplomatickým vlivem, by Evropskou unii oslabila. Když by bylo nejhůře, může Cameron vždy zmírnit apetit na Brexit hrozbou odtržení nacionalistického a hlavně proevropského Skotska od Británie, v případě, že by se ta rozhodla z EU vystoupit.

Zdroj: CNBC, Reuters, BBC

První díl britského povolebního miniseriálu, ve kterém se dozvíte více o britském povolebním uspořádání a bezprostředním vlivu volebních výsledků na finanční trhy je k dispozici zde.


Čtěte více:

Politika kolem Řecka; Grexit by potěšil Putina
11.05.2015 16:15
V Bruselu dnes ministři financí eurozóny opět jednají o řešení řeckého...
Project Syndicate: Německo versus Google
12.05.2015 12:00
Americké technologické společnosti jsou pod bezprecedentní palbou regu...
Britský průmysl zvedá hlavu, roste nejrychleji za posledního půl roku
12.05.2015 11:25
Průmyslová výroba ve Velké Británii se v březnu meziměsíčně zvýšila o ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba