OPEC minulý týden na svém zasedání podle očekávání ponechal beze změny strop pro produkci. Ten zůstává na 30,9 Mb/d a znamená, že se na převisu nabídky nic nezmění aspoň do konce roku. Členským zemím sice teoreticky nic nebrání ve snížení produkce, ale prakticky je to hodně nepravděpodobné v situaci, kdy si OPEC snaží vydobýt větší podíl na trhu. Vedle toho už druhým týdnem znovu stoupá produkce ropy v USA a po stabilizaci to tedy na obrat dolů zatím moc nevypadá.

Data o zásobách v zámoří minulý týden nevyšla pro ceny ropy úplně dobře. Celkové zásoby ropy klesly méně, než se čekalo, naopak zásoby ropných destilátů nečekaně prudce narostly. U benzínu vidíme mírný pokles zásob, zatímco se čekal lehký nárůst. Smíšené údaje jsou dohromady pro cenu negativní, ale velkou reakci jsme nesledovali.
Na straně poptávky ropu potěšil větší zájem o naftu v EU a cena rostla také po zprávě z amerického trhu práce. Silná čísla sice podpořila dolar, což pro ropu příznivé není, ale nakonec zřejmě převážilo zlepšení vyhlídek pro ekonomiku a tím i spotřebu suroviny.
Jenže podle dat ze začátku tohoto týdne překvapivě strmě klesl čínský dovoz a to i dovoz ropy. Vzhledem ke klíčové pozici tohoto dovozce jde o negativní zprávu pro cenu. Na druhou stranu se ale očekává budoucí navýšení importu ropy během roku po skončení údržby rafinérií a dokončení nových zásobníků.
Výsledkem je celkový pokles cen ropy za poslední týden, přičemž Brent se aktuálně obchoduje na 62,9 a WTI na 58,75 dolaru za barel. Naproti tomu ovšem dál rostla cena benzínu obchodovaného na ARA, takže aktuální vývoj na trhu s ropou se ještě nepromítne do maloobchodních cen. V nejbližším týdnu předpokládáme další mírné zdražení pohonných hmot u českých čerpacích stanic zhruba o 15 halířů na litr. Aktuální ceny podle CCS činí 32,79 korun za Natural 95, respektive 32,94 za litr nafty.