V posledních týdnech přicházely z ruské ekonomiky povzbudivé zprávy. Inflace již zřejmě zastavila svůj růst, centrální banka (proto) opětovně snížila úrokové sazby, stabilizoval se rubl (společně s ropou) a hospodářský propad by, dle IMF, neměl být tak výrazný. Jedna statistika však vychází již řadu měsíců velmi špatně – prodeje osobních automobilů.
Prodeje osobních automobilů se v Rusku v květnu meziročně propadly o 38 % (viz graf) na 125 801 prodaných vozů, trh očekával 41procentní snížení. V dubnu se prodalo y/y o 41,6 % osobních automobilů méně. Od začátku roku se prodalo o 37,7 % méně aut, než ve stejném období loňského roku.

V statistikách nově prodaných automobilů se stále negativně promítá loňská měnová krize, která nákup zahraničních automobilů (a obecně zboží z dovozu) mimořádně prodražila. Slabá poptávka po autech z dovozu již přinutila k odstávce své fabriky v Petrohradě, zastaven byl také prodej Opelů a většiny modelů z dílny Chevroletu. Ostatní výrobci připravují snižování nákladů a propouštění ve svých ruských provozech.
Ruská vláda se snaží proti špatným prodejním datům bojovat zvýhodněnými půjčkami na koupi nového vozu, zaveden byl program šrotovného a výhodnější jsou nyní také podmínky pro leasing. Navzdory všem vládním snahám se letos očekává čtvrtinový propad v celkových prodejích.
Květnová data ukazují, že y/y se minulý měsíc popadly prodeje o 70 % u Citroenu, čelil 76proentnímu snížení, o 82 % aut méně udalo na ruském trhu Volvo, minus 68 % zaknihovala Mazda, -37 %, -40 %,VW-48 %. Škodovka m/m prodala o polovinu méně vozů. Prodejní čísla klesají také domácím producentům (např. Lada -33 %), nicméně právě Lada byla s necelými 23k prodaných aut v květnu nejúspěšnější.
Nízké prodeje (zahraničních) aut signalizují, že spotřebitelská poptávka byla měnovou krizí z přelomu loňského roku silně zasažena a její obnova bude běh na dlouho trať. Nákupní apetit navíc nepodporuje ani inflace, která již sice kulminuje, avšak setrvává na dvouciferných hodnotách (CPI v květenu y/y 15,8 %) a limituje reálnou kupní sílu. Ruský rubl navíc za poslední měsíc na páru s dolarem odepsal téměř 9 % a de facto vynuloval letošní rally. Rubl je od začátku roku proti USD silnější „pouze“ o 3,5 %, což také k nákupu zahraničního vozu příliš nemotivuje.