Celosvětová pozornost se upírá na Řecko. V jednáních Atén s věřiteli datum 30. června znamená jediné, termín splatnosti přibližně 1,6 miliard eur Mezinárodnímu měnovému fondu. Konec června je však i samozvaným termínem pro dosažení dohody ve vyjednáváních o iránském jaderném programu. Pozornost investorů se tedy alespoň částečně upírá k 30. červnu jako zásadnímu termínu pro budoucnost ropného trhu.
Nálada investorů do černého zlata bude nyní záviset do značné míry právě na vývoji jednání o iránském jaderném programu. Odhady možného vývoje situace v případě, že k dohodě dojde a sankce proti Iránu budou zrušeny, se různí. Přestože Irán se několikrát vyjádřil ve smyslu „všechno nebo nic“, představitelé světových mocností, kteří sedí na opačné straně jednacího stolu, jsou podstatně zdrženlivější, co se kompletního zrušení sankcí týče. Uvolnění sankcí a potažmo záplava trhu iránskými barely by však časem mohla vést k dalšímu období likvidace ropného trhu. Nicméně medvědí výhled na trhu dominuje i bez přísunu milionů barelů z Teheránu, které by pravděpodobně nejdříve v řádu měsíců ještě více nafoukly nabídku černého zlata. K této prognóze přispívá i vysoká produkce organizace OPEC, která přesahuje 31 milionů barelů denně.
Graf znázorňuje produkci ropy členskými státy OPEC do května tohoto roku. Organizace zemí vyvážejících ropu zvýšila do letošního února produkci ropy o 1000000 barelů denně. Zdroj: BI
Současný stav iránských jednání
Co se současného stavu jednání týče, Zítra se iránský ministr zahraničí chystá do Vídně na další kolo vyjednávání o teheránském jaderném programu. Ačkoliv je dohoda do konce června stále ve hře, podle hlavních účastníků vyjednávání existuje pravděpodobnost prodloužení červnového termínu. Po pondělním jednání se svými evropskými protějšky v Lucemburku se iránský ministr zahraničí vyjádřil v tom smyslu, že vidí dobré šance na dosažení finální dohody do konce měsíce anebo o několik dní později.
Zásoby v USA
Americké zásoby ropy v týdnu do 19. června podle americké EIA poklesly o 4,9 milionů barelů, což předčilo očekávání. Přestože pokles zásob obvykle posílá cenu ropy vzhůru, investoři se soustředili hlavně na nesezónní nárůst zásob benzínu a nafty. Zvýšila se navíc i domácí americká ropná produkce.
Čínská poptávka
Poptávka po černém zlatě z Číny, která je jedním z podpůrných pilířů ropného trhu zůstává nadále spíše váhavá a v květnu rostla meziročně velmi mírně o pouhá 2 procenta. Oproti dubnu dokonce poklesla o 952000 barelů denně. Podle reportu banky byl právě květnový dvouprocentní růst tím nejpomalejším za posledních deset měsíců. Průměrná poptávka po ropě v Číně za tento rok tak nyní odpovídá 10,3 milionům barelů denně.
Tvrdý konkurenční boj o dodávky
Minulý měsíc ztratila Saudská Arábie výsadní postavení hlavního dodavatele ropy do Indie. Poprvé po čtyřech letech jí nahradila Nigérie. Vyskočil tak podíl africké ropy převážně z Nigérie a Angoly, který dosáhl v Indii v květnu 26procentního podílu celkového ropného dovozu, v dubnu tento podíl dosahoval „jen“ 15,5 procenta. Zatímco Nigérie do Indie dodala 745200 barelů ropy, Saudská Arábie 732400. V boji o tržní podíl v Asii neuspělo blízkovýchodní království ani v případě Číny. Tento týden vyplula na povrch oficiální data, podle kterých zaostal hlavní producent organizace OPEC v dodávkách ropy do Číny minulý měsíc až za Ruskem a Angolou.
Ropa WTI momentálně odepisuje okolo 0,65 procenta na 59,88 USD za barel, ropa Brent ztrácí 0,22 procenta na 63,35 USD za barel.
Zdroj: WSJ, Reuters, BI