Řecký premiér Alexis Tsipras je přesvědčen, že dohoda eurozóny o pomoci jeho zemi může být uzavřena ještě dnes. Řekl to při příjezdu do budovy, kde od 16:00 SELČ mají jednat předsedové států a vlád zemí platících společnou evropskou měnou. Tsipras ve stručném vystoupení pro novináře poznamenal, že je připraven k "čestnému kompromisu". Podle německé kancléřky Angely Merkelové není dohoda za každou cenu možná. Francouzský prezident Francoise Hollande nicméně zdůraznil odhodlání udělat pro ni vše.
"Dlužíme to evropským národům, které chtějí Evropu jednotnou a nerozdělenou," prohlásil předseda levicové řecké vlády. O budovu vedle od dopoledních hodin jednají ministři financí zemí eurozóny o tom, zda jsou čtvrteční návrhy Tsiprasova kabinetu na balík reforem dostatečným základem pro začátek rozhovorů o třetí finanční pomoci Řecku ze záchranného fondu eurozóny.
Merkelová, jejíž ministr financí Wolfgang Schäuble je vůči Řecku velmi tvrdý, novinářům řekla, že v řeckém případě byla ztracena cenná měna, kterou je důvěra.
Francouzský prezident Francois Hollande poznamenal, že dočasný odchod Řecka z eurozóny, o kterém podle médií uvažují němečtí politici, není reálně možný. Řecko by podle něj v případě nedohody eurozónu opustilo trvale, Francie prý ale udělá vše pro to, aby se to nestalo.
Do "poslední milisekundy" hodlá hledat řešení také předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. "Doufám, že se to podaří," řekl při příchodu.
Podle maltského premiéra Josepha Muscata by startovním bodem měl být názor institucí, které řecké návrhy doporučily jako základ k jednáním. Do úvahy je ale podle něj také třeba vzít, že to, co by stačilo před deseti dny, už nyní stačit nemusí. "Řecko by mělo zůstat v eurozóně, ale ne za každou cenu," poznamenal.
Už v sobotu se ukázalo, že mnohé země eurozóny svým řeckým partnerům jejich nynější zájem o reformy nevěří. Důvodem mimo jiné je, že navržený balík se velmi podobá tomu, který přesně před týdnem řečtí občané v referendu jednoznačně odmítli. A pro země jako Německo či Finsko jsou nynější řecké sliby nedostatečné.
"Vypadá to, že od euroskupiny nedostaneme všemi odsouhlasený podklad. Není to překvapení, protože situace je výjimečně složitá," uvedla Merkelová. Připomněla výrazné zhoršení ekonomické situace Řecka v posledních měsících. Dnes večer tak podle ní summit eurozóny zhodnotí, zda jsou podmínky pro zahájení rozhovorů s Řeckem o třetím záchranném programu.
Podle Hollandea musí Atény ukázat, že to s reformami myslí vážně. V takovém případě pak musí Evropa jako celek zemi pomoci.
Nizozemský premiér Mark Rutte při příchodu poznamenal, že dnes se ukáže, zda se Řeky podaří přesvědčit, aby výměnou za pomoc potřebná opatření skutečně provedli.
Summit zemí eurozóny měl původně předcházet jednání vrcholných představitelů všech zemí EU. Tuto schůzku však dnes nakonec předseda jednání unijních zemí Donald Tusk odvolal, aby dal eurozóně více času k jednání.
Zdroj: RTRS, BBG, ČTK