Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nové tipy od Goldman Sachs: Autodesk

Nové tipy od Goldman Sachs: Autodesk

21.07.2015 17:45

Analytici z Goldman Sachs nedávno zveřejnili nový seznam jejich investičních tipů. Mezi doporučovanými akciemi najdeme známá i o něco méně známá jména a mezi ty druhé bude asi patřit společnost Autodesk. GS uvádí, že na základě cílovém ceny má tento softwarový a technologický titul potenciál k 45 % posílení. A to pro mě byla dostatečná motivace, abych se na něj podíval detailněji.

Při pohledu na dlouhodobý vývoj cen akcií AD možná ihned odpadnou konzervativnější investoři, kteří na trhu nevyhledávají vzrušení, ale stabilitu. Akcie má betu ve výši 1,99 a graf ukazuje, že volatilita je tu skutečně mnohem vyšší než u celého trhu. Bohužel se to při pětileté periodě nedá říci o návratnosti. U té se pak hodně negativně projevily poslední týdny a měsíce, takže GS jde svým doporučením proti současnému proudu:

bch1

Zdroj: FT

AD není žádnou exponenciálně rostoucí společností, ale nějaký ten trendový růst tržeb je schopná generovat. Opak ale platí u zisků, protože ty od roku 2012 klesají. Ve fiskálním roce 2015 se dokonce dostaly na rekordní minima (za posledních pět let), což se projevuje i na nehezky nízké návratnosti. ROE totiž dosahuje asi 3,2 %, což je s ohledem na vysokou rizikovost firmy propadák. I v této souvislosti tedy můžeme hovořit o tom, že GS zaujala poměrně kontrariánský postoj.

bch2

Zdroj: FT

Zatím je tedy dojem z této akcie smíšený. Jak do něj promluví tok hotovosti? Opět smíšeně v tom smyslu, že firma generuje poměrně stabilní provozní cash flow, které ale není vždy schopno pokrýt veškeré investice. V roce 2015 sice provozní tok hotovosti vyskočil nahoru, bylo to ale dáno pohybem pracovního kapitálu. Bez něj by se toto CF opět pohybovalo na dřívějším standardu nastaveném na úroveň cca 550 – 570 milionů dolarů. CapEx je firma schopna pokrýt bez problémů, velkou část investic ale realizuje přes „ostatní“ (tedy zejména přes akvizice) a zde už si musí občas pomoci jinou hotovostí, než tou generovanou z provozu daného roku.

bch3

Zdroj: FT

AD má neobvyklou strategii vracení hotovosti akcionářům – neplatí dividendy a využívá pouze odkupy. Může to být dáno i tím, jak rozkolísané je její cash flow po celkových investicích. Firma si za posledních pět let jednou pomohla navýšením dluhu (746 milionů dolarů v roce 2013). Rozvaha je ale silná, proti tomuto dluhu v ní totiž jsou asi 2 miliardy dolarů hotovosti.

Dejme tomu, že AD je krátkodobě schopna generovat provozní tok hotovosti ve výši 550 milionů dolarů. Průměr celkových investic za posledních pět let dosahuje 450 milionů dolarů. Dejme tomu, že to je také standard a tok hotovosti po celkových investicích tedy krátkodobě dosáhne 100 milionů dolarů. Požadovaná návratnost se nyní může pohybovat kolem 13 %, současná kapitalizace dosahuje 11,88 miliard dolarů. Když vezmeme oněch 100 milionů dolarů, necháme je dlouhodobě růst o 2 %, jejich současná hodnota při zmíněné požadované návratnosti dosahuje 913 milionů dolarů (tedy méně než desetinu současné kapitalizace).

Investice ale byly v roce 2015 mimořádně vysoké. Když počítáme průměr pouze z let 2011 – 2014, jsme na 350 milionech dolarů a s tímto číslem by se standardizované cash flow po investicích nepohybovalo na 100 milionech dolarů, ale na 200 milionech dolarů. S 2 % dlouhodobým růstem je současná hodnota tohoto toku hotovosti na necelých 2 miliardách dolarů. Takže stále hluboko pod současnou kapitalizací (o údajném 45 % potenciálu pro její růst nemluvě).

Je tu tedy společnost, která je schopná generovat relativně stabilní provozní cash flow. Investice jsou značně rozkolísané, ale v principu je firma bez větších problémů schopna je pokrývat provozem generovanou hotovostí. Provádí odkupy, ale z čistě technického hlediska má na nějakou výplatu dividend, což by akciím asi pomohlo. Je ale jasné, že GS musí alespoň implicitně předpokládat, že dlouhodobý růst volného cash flow bude u AD hodně vysoký (bude se blížit požadované návratnosti). Nebo se počítá s tím, že už v dohledné době dojde k výraznému skoku nahoru (zvýší se provozní CF, nebo klesnou investice).

Podle optimistů, kteří tuto akcii sledují, je atraktivní proto, že firma nyní mění svou cenovou a prodejní strategii (také by jí pomohlo oslabení dolaru). Což by se prý ale mělo začít pozitivně projevovat někdy v roce 2018. Vše dohromady tedy ukazuje, že tu rozhodně nejde o nějakou skrytou hodnotu založenou na tom, jak firma nyní stojí a leží. Tato hodnota by se měla odvíjet od plánovaných změn, využití údajného potenciálu, apod. Tedy hodně „kecací“ investiční teze.


Čtěte více:

Výsledková sezóna 2Q15 v ČR
21.07.2015 16:35
Start americké a evropské sezóny značí, že by i čeští investoři měli z...
Investice do umění a nikdy nekončící bublina
21.07.2015 16:30
Zdá se, že trh s uměním prochází nikdy nekončící růstovou spirálou a t...
Praha v úterý rostla; králem objemu opět Unipetrol s růstem o 4,8 %
21.07.2015 16:46
Pražská burza dnes navázala na včerejší zisk, index PX dnes získal 0,...

Váš názor
Aktuální komentáře
18.04.2021
11:09NYT: Stvořeni k lenošení? Medvědi pomáhají zjistit, proč lidé šetří energii
11:03Vážná roztžka Česka s Ruskem: účast tajných služeb na výbuchu v roce 2014 ve Vrběticích dopadne nejen do jaderného tendru
9:30Víkendář: Směrem k plné elektromobilitě, nebo motorové „mozaice“?
17.04.2021
17:08Víkendář: Robert Mundell očima Paula Krugmana
16.04.2021
22:09Rekordy na Wall Street, MS -2,76 %  
18:07Evropa sází na cyklus, důvěra amerického spotřebitele slábne  
18:02Dolarová dominance – alternativní pohled
17:08Pražská burza slaví 150 let. Překonala války i zákaz během komunismu
16:57Švýcarsko a Vietnam s měnou podle USA již nemanipulují, budou ale pod dohledem
16:13Turecká centrální banka zakázala platby kryptoměnami
16:03Emise spadající pod obchodování s evropskými povolenkami klesly o 13,3 procent
15:57Brexit podle studie zasáhl londýnskou City mnohem více, než se čekalo  
15:42Levkovich: Riziko korekce, smysl stále dává rotace k hodnotě
14:20Morgan Stanley propálila v kolapsu Archegos 911 milionů. Investory neobměkčily ani rekordní tržby
12:49SAB Finance vyplatí na dividendách za loňský rok 100 milionů korun
12:20Perly týdne: Akciová přestávka, gamblerství a „nová ropa“
11:44Zeptejte se analytika! Oblíbený webinář s Braňem Sotákem ve středu 28. dubna. Registrace jsou otevřené!
11:28Březnová inflace se v EU vyšplhala na 1,7 procent meziročně
11:20Vyšší ceny a nižší náklady zajistily Daimleru rekordní zisk
10:57Známky silného oživení a nižší výnosy akciím vyhovují  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data