Zlato je svým způsobem přitažlivé, hodí se na výrobu šperků, na rozdíl od například ropy nebo železné rudy či mědi však nemá jasné koncové využití. Současným problémem zlata není jen pokles jeho ceny. Daleko horší je klesající atraktivita žlutého drahého kovu. Zlato jednoduše pro mnohé začíná ztrácet charisma. Nálada na trhu má obecně značný význam pro všechna aktiva, pro zlato je však tržní sentiment obrovsky důležitý. Pouze okolo 60 procent ve světě vytěženého nebo recyklovaného zlata se použije do šperků nebo na průmyslové použití. Zbytek světové zlaté produkce se prodá ve formě mincí a cihel a tak v případě, že poptávka investorů upadá, mohou přijít bolestivé následky, zvláště pak pro zbývající zlaté býky.

Graf znázorňuje vývoj ceny zlata za posledních 5 let.
Podle průzkumu agentury Bloomberg mezi 16 dotázanými analytiky by měla cena zlata spadnout před začátkem příštího roku na 984 dolarů za trojskou unci. Komodita by se tak mohla obchodovat zdaleka nejníže od roku 2009. Spekulanti se zlata poprvé od roku 2006, kdy americká vláda začala sbírat příslušná data, zbavují. Držitelé zlatých burzovně obchodovaných produktů prodávají nejrychleji za poslední dva roky. Zlato zkrátka vychází z módy. Cena zlata se v červenci propadla nejníže od února 2010 a směřuje k největší měsíční ztrátě za poslední dva roky.
Trh tajné zlaté skrýši nepřeje
Dolar posiluje, Čína nakoupila méně zlatých rezerv, než očekávali analytici, Číňané se odvrátili od zlata a přesměrovali svou pozornost na akcie, což vyvolalo nejnižší poptávku po zlatě ve druhém čtvrtletí od roku 2009 a pak je tu samozřejmě stále americký Fed a dost možná se blížící počátek zvyšování úrokových sazeb. Podmínky na trhu tak pro žlutý drahý kov nelze označit za zrovna příznivé.
Po většinu předchozí dekády ceny zlata rostly, nákupy zlata oživily naprosto bezprecedentní stimuly globálních centrálních bank v rámci boje s finanční krizí roku 2008. I obavy o zrychlující inflaci nahrávaly právě žlutému drahému kovu. Například futures za dvanáct let zisků do roku 2012 vzrostly více než šestinásobně. Zlepšení americké ekonomiky však pobídlo změnu nálady na trhu a zlato se tak propadlo v dubnu 2013 do medvědího trhu. Z dalšího průzkumu Bloombergu vyplynulo, že zlato pravděpodobně letos vykáže ztrátu již třetím rokem v řadě. V takovém případě by se jednalo o největší a nejhorší propad zlata od roku 1998, kdy drahý kov naposledy ztratil na popularitě a pohyboval se okolo devatenáctiletých minim.
Systemická rizika a poptávka
Ne každý se však zlata zbavuje, jeho význam v portfoliu jako jisté pojistky zvláště proti geopolitické nejistotě přetrvává. Investor by měl mít zlato jako ochranu před systemickými riziky, která jsou neustále aktuální. Mezinárodní měnový fond v pondělí varoval, že vývoj řeckých událostí i nadále zůstává hrozbou pro eurozónu a nikdo by neměl usnout na vavřínech ani v případě, že Řecko dosáhne s věřiteli další dohody.
Ceny zlata by samozřejmě alespoň z části mohla podpořit fyzická poptávka. V Číně však dávali ve druhém čtvrtletí investoři přednost akciím a tamní maloobchodní investice do zlata spadly o čtvrtinu, poptávka po špercích potom klesla o 23 procent.
Analytici, kteří se již v minulosti strefili do černého, zlatu předpovídají další ztráty. očekává propad pod magickou hranici 1000 dolarů. Globální burzovně obchodované produkty na zlato vymazaly v červenci 5,7 miliardy dolarů hodnoty. Investoři omezili držbu zlata na 1539 metrických tun, což je nejméně od roku 2009.
Dnes se cena zlata ustálila a komodita se obchodovala okolo pět a půl letých minim, investoři vyčkávají na vodítka, která přinese dnešní prohlášení amerického Fedu a zároveň na čtvrteční americké HDP za druhý kvartál. Tyto dvě události by mohly zlatu udat směr pro nadcházející týdny. V minulém týdnu se v návaznosti na výprodej v New Yorku a Šanghaji zlato dotklo 1077 dolaru za trojskou unci. Nyní se i nadále drží pod hranicí 1100 dolarů a obchoduje se okolo 1092 dolarů za trojskou unci.
Zdroj: BBG, CNBC