Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kdy se na trzích začne lámat chleba?

Kdy se na trzích začne lámat chleba?

31.07.2015 15:00

Možná, že většina čtenářů si už ani nevzpomene, že před ne tak dávnou dobou zněly trhem a médii varovné hlasy: Na trhu korporátních dluhopisů je prý jasná bublina. Příběh to měl být celkem jasný. Podle něj centrální banky tisknou peníze a tyto peníze nafukují ceny všeho možného a nejvíc snad právě korporátních obligací. Nevyhnutelně tedy musí přijít propad. Už před delší dobou jsme se ale zde spolu dívali na konkrétní vývoj a (alespoň můj) závěr z pohledu na dada zněl tak, že žádná bublina se ani zde nekoná (tedy stejně jako na akciích, o komoditách nemluvě). Jak vypadá situace dnes?

Odpověď se nám rychle ukáže při pohledu na následující obrázek. Modře jsou v něm vyznačeny rizikové spready spekulativních dluhopisů. Právě ty měly být údajně největšími adepty na bublinu. Pokud rizikové spready rostou, znamená to, že investoři se tohoto aktiva obávají a jeho ceny klesají. Tím se zvyšuje výnos těchto obligací relativně k výnosu bezrizikových dluhopisů – roste onen spread. Pokud naopak zavládne chuť na riziko, spready klesají. Bublina by se tedy měla projevovat extrémně nízkými spready, které značí, že investoři činí jen velmi malý rozdíl mezi tímto spekulativním aktivem a skutečně bezrizikovými aktivy.

pa1
Spready můžeme porovnávat relativně k jejich historické výši a také relativně k míře defaultů (v grafu šedě). Je patrné, že spready pohyb defaultů obvykle předbíhají – investoři anticipující větší, či menší míru problémů se splácením dluhů prodávají, či nakupují obligace a tím se zvyšuje, či snižuje spread. Samotný vývoj spreadů pak ukazuje, že žádnou bublinu jsme skutečně neviděli. V druhé polovině roku 2014 došlo jen k určité korekci spreadů směrem nahoru, což v podstatě kopíruje vývoj defaultů. Vše v souladu s tím, jak si trh relativně jemně hledá nové rovnováhy, žádné extrémy ani z historického pohledu, ani relativně k defaultům.

...ale co až porostou sazby?

Dovedu si představit, že hlavním argumentem zastánců dluhopisových (ale i jiných) bublin je nadcházející zvyšování sazeb: „Až se zvednou sazby, všechno to klekne...“ Ano, zvedání sazeb samo o sobě znamená zvýšení požadované návratnosti a to zase samo o sobě znamená pokles cen aktiv. Jde ale opět o hledání nových rovnováh. Pokud by na trhu byla bublina, hovoříme o kolapsech. Ty jsou i s ohledem na výše uvedené nepravděpodobné. A ani ono hledání nových rovnováh nemusí ani zdaleka znamenat pokles cen investičních aktiv.

První tři z následujících grafů popisují vývoj na akciovém trhu ve třech posledních obdobích zvedání sazeb v USA. Poučení je jednoduché: Akcie buď váhají a pak rostou, nebo rostou hned. Fundamentálně nejde o nic překvapivého: Vyšší sazby by měly být brzdou tomu, aby ekonomika nejela příliš rychle. To znamená, že jejich růst může jít ruku v ruce s pokračujícím růstem zisků a dokonce poklesem rizikových prémií. Druhá trojka grafů navíc ukazuje, že ani dlouhodobé bezrizikové výnosy nemusí během zvyšování sazeb jednoznačně růst.

pa2

Pokud si pak vztáhneme zmíněná tři období (1994 – 1995, 1999 – 2000, 2004 – 2006) k vývoji rizikových spreadů u spekulativních dluhopisů, zjistíme následující: Spready mají během zvyšování sazeb někdy tendenci k růstu, někdy k poklesu. Nechci tu naznačovat, že bychom se na zvyšování sazeb měli přímo těšit. Asi určitě přinese vyšší volatilitu, ale realistický pohled podle mne neříká, že by měla přijít prudší korekce na akciích, či korporátních dluhopisech. Chleba se bude lámat při obratu cyklu ekonomického, ne při obratu v monetární politice.


Čtěte více:

Čínský růst ve skutečnosti dosahuje jen asi 2 %
31.07.2015 13:00
Podle oficiálních čísel dosáhl růst čínské ekonomiky ve druhém čtvrtle...
Bank Rossii pokračuje v povolování šroubů
31.07.2015 12:40
Ruská centrální banka (Bank Rossii, BR), dnes podle očekávání, snižuje...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data