Aktualizováno Ruská centrální banka (Bank Rossii, BR), dnes podle očekávání, snižuje sazby o 50 bps. na 11 %. Jedná se již o páté měnové uvolnění v tomto roce. Centrální banka se snaží pomoci zpomalující ekonomice, která poprvé od roku 2009 zabředla do recese vinou nízkých cen ropy, kolapsu rublu na přelomu letošního roku a také kvůli sankcím Západu. BR snižuje sazby navzdory slábnoucímu rublu. Ruská měna po rozhodnutí BR skokově ztratila 0,8 % proti dolaru a rozšířila tak denní ztráty na 1,5 % na úroveň 60,8 USDRUB.
Bank Rossii dnešním rozhodnutím dala (opět) najevo, že se obává více hospodářského poklesu, než růstu inflace. Nižší sazby totiž snižují atraktivitu rublu a slabá ruská měna pak může znovu obnovit inflační tlaky v ekonomice. Co dokáže slabý rubl, jsme viděli na přelomu roku, kdy měnová krize extrémně srazila hodnotu rublu, což vedlo k akceleraci inflace až na pádivou úroveň. Dle BR si však již inflace sáhla na své maximum a měla by dále klesat. Deflační vývoj by měla podporovat také slabá domácí poptávka. BR očekává, že inflace do konce roku vyklesá na 7 % (aktuálně se CPI y/y nachází na hodnotě 15,3 %) a do roku 2017 by BR ráda viděla inflaci na svém 4procentním cíli.
Bank Rossii také přistoupila ke snížení svého ekonomického výhledu pro 2Q15 kvůli přetrvávajícím strukturálním potížím, nízké spotřebitelské důvěře, malému využití kapacit, včetně pracovní síly, klesajícím (fixním) investicím a zadrhávání zahraničního obchodu včetně limitovaného přístupu k financování (sankce Západu). Budoucí politiku BR ovlivní ceny ropy, které v poslední době klesají (Brent dneska -1,2 % na 52,7 USD/barel) a způsobují Rusku výrazné ztráty v příjmech z ropných exportů.
Už v průběhu tohoto týdne BR oznámila, že ukončila nákupy dolarů za účelem navýšení svých devizových rezerv. V oficiálním prohlášení Bank Rossii se konstatuje, že důvodem byla „zvýšená volatilita na domácím měnovém trhu“ (čti slabý rubl). Ruská měna (na páru s dolarem) od poloviny května, kdy byl spuštěn program na znovuobnovení měnových zásob (zničených intervencemi během měnové krize), oslabila o více než 19 %. Ruská centrální banka od začátku dolarových nákupů zvýšila své devizové rezervy přesně o 10,122 mld. USD, přičemž prostřednictvím intervencí z přelomu roku přišla o více než 80 mld. dolarů.