Aktualizováno Počet prodaných nových domů (předstihový indikátor pro prodeje starších nemovitostí) se v červenci vrátil k růstu. Počet prodaných domů vzrostl m/m o 5,4 % na 507 tis., trh očekával zvýšení o 5,8 % na 510 tis. Ačkoliv jsou data mírně horší než očekávání trhu, realitní sektor v USA zůstává jedním z nejsilnějších odvětví a dnešní data to jen potvrzují. Na meziroční bázi se minulý měsíc prodalo o 27,1 % více nových domů a rostoucí statistiky sledujeme také u počtu nově zahájených staveb a prodejů starších domů. Červnový nárůst prodaných novostaveb o 5,4 procenta je nejvyšší v letošním roce a potvrzuje, že realitní sektor USA je v dobré kondici.

Nejvíce nových domů se prodalo tradičně na jihu USA, celkem 294 tisíc (+5,8 m/m). Na druhém místě skončil západ Spojených států s 127 tisíci (+6,7 % m/m) prodaných nemovitostí, následovaný středozápadem (54 tis., neboli -7 % m/m) a severovýchodem USA (32 tis., +23 % m/m). Pokud by se udrželo současné tempo prodejů, vystačila by zásoba domů na 5,2 měsíce (vs. 5,3 měsíce v červnu). Mediánová cena nového domu se zvýšila y/y o 2 % na 285,9 tisíce dolarů, na meziměsíční bázi novostavby podražily o 3 %.
Ceny nemovitostí
V USA se zvyšuje také cena bydlení, konkrétně hodnota rodinných domů. Jak ukázal dnes zveřejněný index cen domů Case-Shiller, tak v červnu došlo k meziměsíčnímu (NSA) nárůstu o procento, meziročně byly nemovitosti dražší o 4,5 procenta (na úrovni celých Spojených států). Ve 20 klíčových amerických městech se průměrná cena domů (Case-Shiller Composite 20 Index) zvýšila y/y o 5%, což je tempo, kterým zdražují nemovitost již od února letošního roku. Konsensus (agentura Bloomberg) počítal s růstem ve výši 5,1 %.
Nejvíce m/m podražilo bydlení v Detroitu (+1,8 %), Portlandu (+1,54 %) a Bostonu (+1,47 %). Pro vývoj indexu (Case-Shiller 20) bylo však podstatné 1,2 procentní zvýšení cen domů v New Yorku (pětinová váha v rámci indexu) a 0,9% růst cen v Los Angeles (15 % váha).
Lepšící se kondice trhu práce v USA, doprovázená růstem počtu nových pracovních pozic, navyšuje rozpočty amerických domácností, které více investují do bydlení. Vyšší poptávka společně s limitovanou nabídkou domů tlačí ceny nemovitostí nahoru a investiční apetit podporují též historicky nízké úrokové sazby a tudíž příznivé ceny hypotečních úvěrů. Z růstu cen nemovitostí neprofitují pouze jejich majitelé (přes kanál positivního důchodového efektu), ale vyšší ceny motivují k větší aktivitě také stavební firmy, což potvrzují rostoucí výdaje na stavební výrobu v průběhu celého 1H15.