Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čína drtí akcie luxusních společností

Čína drtí akcie luxusních společností

25.08.2015 15:05
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Luxusní společnosti po dlouhá léta své plány růstu soustředily na Asii a nota bene na Čínu. Čínský růst ale zpomalil a preference tamních zákazníků se mění. Čínská centrální banka ještě ke všemu devalvovala juan, čímž sice zvýhodnila čínské vývozce, zdražila, ale dovoz ze zahraničí a to přirozeně dopadlo i na luxusní značky. Od té doby víceméně investoři očekávají nižší tržby a zisky luxusních společností vystavených čínskému trhu. A tak akcie luxusních společností padají.

Akcie některých velkých luxusních společností za poslední měsíc

kcie luxus.png
Modře – Burberry, žlutě – Kering, zeleně – LVMH, růžově – Prada, červeně - Hermes

Akcie Burberry, největšího britského výrobce luxusního zboží, který se proslavil typickým kostkovaným vzorem, za poslední měsíc odepsaly 14 procent. Místo typického baloňáku by se tak spíše hodila neprůstřelná vesta. Stejně tak jako i pro jiné luxusní značky se pro Burberry z vysoké míry vystavení asijskému trhu stal problém. A to si Burberry, pro kterou tvoří Asie asi 38 procent tržeb, si nevedla hůře než index MSCI Europe luxury index. Trend propadu akcií totiž zachvátil většinu luxusního sektoru. Od počátku srpna byly právě i Hermes nebo LVMH na štíru s výkonností a to téměř nejvíce z luxusního segmentu. Prada, jejíž akcie jsou kotovány v Hongkongu, byla o něco odolnější. Hodnota akcií Prady však za poslední rok klesla již o 39 procent.

Zpomalení na čínském trhu luxusu není žádnou novinkou. Opatrní zákazníci, tvrdý zásah vlády proti extravagantním výdajům tamních úředníků se společně s novou zálibou spotřebitelů v diskrétnějších značkách podepsaly na pomalejším růstu luxusního sektoru na čínském trhu. Asie se z regionu, který ve spotřebě luxusu rostl nejrychleji na světě tak stává regionem, u kterého se očekává pomalejší růst než kdekoliv jinde na světě. Altagamma očekávala v loňském říjnu růst asijského trhu s luxusním zbořím v letošním roce o 6 procent, v květnu tato růstová očekávání upravila na pouhá 2 procenta.

Zpomalení růstu v asijském regionu se tak stává hrozbou pro luxusní společnosti, které se v posledních letech soustředily právě na Asii obecně a Čínu zvlášť. Změna firemní strategie nemusí být zrovna snadná. Pokud se podíváte na čísla, která Burberry zveřejnila v červenci za první čtvrtletí, tak Burberry sice připustila, že externí prostředí zůstává výzvou, zároveň ale společnost uvedla, že očekává v příštím roce nárůst kapitálových výdajů o 15 procent a výdaje soustředí na maloobchod a region Asie Pacifik.

Jak moc závisí jednotlivé luxusní společnosti na Číně? Čína generuje asi 10 až 20 procent zisků velkých luxusních značek.
China exposure.png
Míra vystavení tržeb pevninské Číně. Nejhůře jsou na tom Swatch, Ferragamo, Gucci (Kering) nebo Burberry. Zdroj: BI

Pokud nebereme v úvahu pouze tržby v Číně, ale všechny nákupy zákazníků čínské národnosti nejen v Číně, ale i v zahraničí, je situace ještě o něco horší. Přestože tyto prodeje nepramení přímo z Číny, jsou závislé na stavu tamní ekonomiky.
Chinese exposure.png
Míra expozice prodejů spotřebitelům čínské národnosti a to v Číně i v zahraničí. U Swatch odpovídá téměř 50 procentům, dobře na tom z tohoto pohledu nejsou ani Ferragamo, Richemont nebo Kering. Zdroj: BI


Existují samozřejmě dobré důvody proč vytrvat a i nadále se soustředit na Čínu. Poslední výzkum Euromonitoru poukázal na dvě možné oblasti růstu – menší města a poptávku po méně známých a očividných značkách. Pokud k tomu přidáte poptávku z Indie a stárnoucích trhů jako je například Japonsko, ukáže se, že z pohledu luxusního sektoru v Asii naděje možná stále žije.

Tím, kdo bude schopen s dostatečnou rychlostí využít nových rozmanitých příležitostí, které se na trhu nabízejí, budou pravděpodobně úspěšně luxusní skupiny. Zdá se však, že klíčem k růstu v řádu dvouciferných čísel již nebude otevírání podobných obchodů napříč Čínou. Naopak bude nutné přeorientovat se na prodej různého zboží různým skupinám spotřebitelů.

Zdroj: FT, BI, BBG


Čtěte více:

Hike FEDu?
25.08.2015 10:27
Včerejší projev člena FED z Atlanty Dennise Lockharta v Berkeley v Kal...
Panický výprodej čínských akcií pokračuje největším propadem od roku 1996
25.08.2015 10:44
Kolaps čínského akciového trhu pokračoval i dnes, akcie prohloubily zt...
Čínská centrální banka snižuje úrokové sazby a PMR (+komentář analytika)
25.08.2015 12:23
Právě před pár chvílemi byla zveřejněna zpráva, že čínská centrální ba...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data