Aktualizováno Průmyslová výroba se v eurozóně za červenec zvedla o 0,6 procenta oproti předchozímu měsíci. Tento růst překonává konsensuálních 0,3 procenta a navíc přichází současně se vzestupnou revizí června, což je dobrá zpráva. Částečně se o příznivý výsledek zasloužila silně rostoucí výroba energie, ale slušné zvýšení sledujeme také u produkce kapitálového zboží a zboží dlouhodobé spotřeby. Co naopak klesalo, byla výroba meziproduktů a zboží běžné spotřeby.
Meziroční tempo růstu evropského průmyslu se zvýšilo na 1,9 procenta, čímž rovněž překonává očekávání. Navíc jde o růst z relativně silné základny loňského července. Regionálně znovu ostatní zastínilo Irsko, jehož průmysl předvedl 17,9procentní zvýšení výroby. Dvouciferně však rostl také slovenský průmysl a vysoké tempo si drží i Lotyšsko. Z velkých zemí eurozóny byla brzdou Francie s meziročním poklesem o 1,5 procenta. Zmínit můžeme i 4,4procentní pokles průmyslu ve středně velkém Nizozemsku. Naopak Španělsko (+5,4 procenta) nebo Itálie (+2,7 procenta) patřily mezi tahouny. Německo s 0,5procentním zvýšením výroby v zásadě kopírovalo průměr.
Průmyslová data za července jsou tedy solidní. Zklamala především Francie, zatímco Německo předpoklady víceméně splnilo a Španělsko s Itálií je značně překonaly. Tuto informaci jsme dostali už v minulých dnech v podobě národních dat a dnes tedy přichází shrnutí za celý měnový blok. Průmyslu se vrací dynamika a trendově vypadá slušně nejen celková výroba, ale i produkce ve zpracovatelském sektoru. Souhrnná data však jako obvykle nemají na finanční trhy velký vliv. Euro z čísel nic nevytěžilo a ani akcie nevykazují významnou reakci.
