Od května 2015 platí, že obrysy důchodové reformy, tedy hlavně zavedení třech pilířů, jsou zrušením druhého důchodového pilíře, pryč. Soukromé spoření na penzi, se včetně příspěvku státu (tři procenta hrubé mzdy) musí vrátit účastníkům zpátky. Neznamená to ale, že by investoři měli na penzijní připojištění, coby investiční příležitost, zapomenout. Redakce Patria proto ve spolupráci s ČSOB Penzijní společností připravila krátkého průvodce k investicím do penzijního spoření.
1. Na penzijku se dá slušně vydělat
Loučíte se svým spořicím účtem a hledáte jiné možnosti investování, které mají výrazně vyšší zhodnocení? S penzijkem můžete zabít dvě mouchy jednou ranou. ČSOB doplňkové penzijní spoření se skládá z několika účastnických fondů. Na vás je zvolit ty fondy, které odpovídají vašemu profilu investování. Na výběr máte od garantovaných a konzervativních až po dynamické. Volba fondů i změna v budoucnu je u ČSOB zdarma a nastavit si můžete i kombinací jednotlivých fondů. Samotný výběr je na vás.
2. Penzijko si nemusíte platit až do důchodu
Je pravda, že pokud chcete využít státní příspěvky a nechcete, aby státu propadly, je potřeba dodržet lhůtu pro výběr penzijka a ta je stanovena na období vašeho odchodu do důchodu (případně 5 let před důchodem při výplatě formou pravidelných dávek). Penzijko ale můžete zrušit kdykoliv po dvou letech a nehrozí vám za to žádné sankce až na zmíněné odebrání státních příspěvků a nutnost doplatit daň v případě využití daňových odpočtů. To, co vám zůstává, jsou vaše naspořené peníze a také zhodnocení za dobu vašeho spoření, případně také příspěvky zaměstnavatele, pokud přispívá. Jak se ukazuje, při dlouhodobém horizontu zhodnocení může zajistit jeden z největších zdrojů peněz při spoření a dokonce převyšuje státní příspěvek.
(obrázek web)
3. Příspěvek na penzijko si můžete upravovat dle vaší aktuální finanční situace
I když při sepsání smlouvy uvedete konkrétní výši měsíčního příspěvku na vaše penzijní spoření, můžete poté kdykoliv částku upravit – navýšit či snížit. Můžete si také upravit frekvenci plateb, stačí jen kontaktovat informační linku Penzijní společnosti nebo navštívit www.penzijniportal.cz. Veškeré tyto změny můžete učinit zdarma.
4. Zaměstnavatel vám na penzijko může přispívat zajímavé příspěvky
Příspěvek od zaměstnavatele na penzijní spoření je oblíbeným benefitem. Tento příspěvek je velkou motivací nejen pro samotného zaměstnance, ale také pro zaměstnavatele. Pokud platí zaměstnavatel svému zaměstnanci příspěvek na penzijní připojištění nebo doplňkové penzijní připojištění, je takový příspěvek až do výše 30 000 korun ročně osvobozen od daně z příjmu. Zjistěte si, zdali váš zaměstnavatel přispívá.
5. Přechod ze starého penzijka se vyplatí
Máte staré penzijní připojištění a přemýšlíte o tom, zda si sjednat nové? Nové doplňkové penzijní spoření je výhodné pro všechny, kteří mají do důchodu daleko, chtějí investovat a mít možnost vyššího zhodnocení. Od toho slouží v novém penzijku účastnické fondy, které nabízejí různé možnosti investování. Zajímavé jsou i varianty čerpání - dočasná penze či předdůchod, které původní penzijní připojištění nenabízí.
Disclaimer: Výnosy dosažené v minulosti nejsou spolehlivým ukazatelem budoucích výnosů. Hodnota majetku v účastnických fondech může stoupat i klesat, informace o rizicích spojených se spořením v účastnických fondech jsou uvedeny ve statutu fondu, který je k dispozici na www.csob-penze.cz. Tento materiál má pouze informační charakter.