Průmyslová výroba v Německu (očištěná o sezónní vlivy a inflaci) klesla v září ve srovnání s předešlým měsícem o 1,1 procenta, trh přitom čekal půl procentní růst. Srpen byl revidován na minus 0,6 procenta, původní údaj hovořil o 1,2procenntím poklesu.

Meziměsíční pokles produkce sledujeme ve většině hlavních průmyslových odvětví, zpracovatelský průmysl odepsal 1,4 %, výroba spotřebního zboží minus 3,2 procenta, stavební výroba klesla o 0,9 %. Nedařilo se ani meziproduktům (-0,4 % m/m) a kapitálovým statkům (-1,4 % m/m). Jediným sektorem, který v září rostl (+0,3 % m/m) byla energetika.
Zpomalování aktivity v průmyslu je patrné také z meziročního srovnání. Oproti stejnému období před rokem se výkon německého průmyslu zvýšil jen o 0,2 procenta (viz graf), což je výrazné zpomalení ze srpnového 2,7% růstu po revizi. Trh očekával y/y navýšení produkce o 1,3 % a dnešní data jsou tak velmi nepříjemným zklamáním. Také na meziroční bázi vidíme nižší výkon všech průmyslových odvětví, kromě energetiky. Mimořádně nepříznivý je pokles na úrovni produkce kapitálového zboží signalizující očekávaný pokles poptávky po průmyslových statcích.
Dnešní data naznačují, že zpomalování v Číně a na emerging markets negativně dopadá na evropskou ekonomiku a Německo je díky svým (průmyslovým) exportům lakmusovým papírkem tohoto oslabení. Již včera přišla z Německa horší data o průmyslových objednávkách poukazující na slábnoucí poptávku přicházející ze zahraničí. V Německu se tak se zpožděním odehrává podobný scénář jako v USA, kdy by hlavním motorem růstu v 3Q/4Q 2015 měly být služby, zatímco příspěvek průmyslu bude klesat. Euro po oznámení dat propadlo na páru s dolarem o cca 0,2 %, avšak své ztráty aktuálně maže a pohybuje se poblíž včerejšího závěru 1,0881 EURUSD.