Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Obchodní války válkami třídními?

Obchodní války válkami třídními?

13.06.2025 17:14

Pokud má UK obnovit rovnováhu své ekonomiky a posunout se směrem od finančního sektoru k výrobě a průmyslu, musí „odmítnout svou roli v globálním kapitálovém a obchodním systému. Musí přestat absorbovat zahraniční kapitál a exporty a musí přestat s přizpůsobováním se politice přebytkových zemí. Tvrdí to Michael Pettis, na jehož úvahy o UK (úzce související s děním a politikou USA) jsme se s několika poznámkami (a mými interpretacemi) dívali včera a předevčírem. Dnes poslední díl tohoto triptychu zaměřený i na to, zda jsou „obchodní války válkami třídními“.

„Možná by bylo hezké si představit, že se správnou kombinací politik by se UK mohlo stát předním světovým vývozcem dluhu a aktiv, stejně jako průmyslového zboží. Podmínky, které vedou k jednomu, však mohou podkopat to druhé. A Británie musí vážně zvážit, jakou ekonomickou mocností chce být“. To píše pan Pettis k možnostem, které má UK. A princip můžeme to bez velké kreativity nasadit i na Spojené státy – viz ona včerejší a předvčerejší úvaha. Ekonom přitom dlouhodobě razí tezi, podle které jsou obchodní války v jádru válkami třídními. Asi bych nepoužil tak silné výrazy, ale koncept to je z mého pohledu logický a jednoduchý. O co jde?

Příčiny globálních obchodních nerovnováh „pramení z domácích politik, které určují, jak jsou v rámci zemí rozdělovány příjmy a bohatství. Vnitřní nerovnováhy země mohou vést k jejím vnějším nerovnováhám, které zase musí vést k vnějším nerovnováhám jejích obchodních partnerů“. Jinak řečeno, „boj o to, kdo co dostane v rámci země, se nevyhnutelně přelévá do obchodních a finančních konfliktů s jinými zeměmi“. Nebral bych to jako boj, možná spíše vědomá, či nevědomá přetahovaná, ale opět – princip platí. Konkrétněji:

V zemích, jako je Čína a Německo, politika dlouhodobě tlumí příjmy pracovníků a domácností v poměru k produkci. Tak, aby podpořila růst výroby. Když totiž velkou část národního důchodu získají podniky…, může to prospět výrobní straně ekonomiky. Ale domácí spotřeba je pak příliš slabá na to, aby absorbovala většinu produkce. Je to proto, že slabá spotřeba je rubem transferů, které dotují produkci. Hovoříme tedy o stavu, kdy příjmy z práce a kapitálu domácností zaostávají kvůli tomu aby byla podporována výroba. Mechanismů, které k tomu vedou, může být řada – vysoké zdanění financující všemožné přímé a nepřímé dotace podnikům, finanční represe snižující úrokové příjmy domácností a snižující úrokové náklady financování firem…

Podle pana Pettise existuje pouze pět způsobů, jak řešit výsledný převis nabídky: Nejlepší způsob, ale často politicky nejobtížněji proveditelný, je zvrátit původní politiku, která bránila růstu mezd v souladu s celkovou produktivitou. Druhým způsobem je podpořit domácí investice, ale to je často obtížné. Zejména v zemích, jako je Čína, které trpí mnohaletými nadměrnými investicemi do nemovitostí, infrastruktury a výrobních kapacit. Třetím způsobem je omezit produkci a umožnit růst nezaměstnanosti, což žádná vláda nechce. Čtvrtým způsobem je podpořit spotřebu zvýšením dluhu domácností nebo vládního dluhu. A pátým způsobem „je samozřejmě export přebytků k obchodním partnerům“.

Je to právě tento pátý způsob, který výrazně charakterizuje dnešní globální obchodní nerovnováhy s velkými obchodními přebytky některých zemí. Jejich podmínkou je ale i to, aby zbytek světa (což jsou v praxi hlavně Spojené státy a Spojené království) dosahovaly odpovídající obchodní deficity. Tedy aby se v nich zase více spotřebovávalo, než se vyrobí. V těchto zemích pak podle ekonoma panuje stav, kdy je „implicitně zdaněná produkce a zároveň se dotuje spotřeba“. Což je bod, o kterém se podle mě dá trochu polemizovat – včetně toho, nakolik je třeba spotřeba Američanů, jejich sklon a ochota zadlužovat se a podobně spíše kulturním „dědictvím“. Podobně jako je kulturním dědictvím Němců spořit a neutrácet.

Co s tím vším? „Aby se vytvořil stabilnější a spravedlivější globální obchodní systém, musí se země s přebytkem zaměřit na zvyšování domácí spotřeby prostřednictvím spravedlivějšího rozdělení příjmů. To znamená vyšší mzdy, silnější sítě sociálního zabezpečení, lepší veřejné služby a sníženou úvěrovou podporu/dotaci pro politicky zvýhodněná odvětví“. Tedy opak toho, co tyto přebytky původně vytvořilo. Což je stále stejné téma – pokud mají klesnout dluhy, musí své chování změnit ti, co si půjčují i ti, co půjčují. Pokud mají klesnout obchodní deficity, musí své chování změnit i ti, co mají přebytky…

Více z ekonomiky a trhů i na X: @JiriSoustruznik

 

Čtěte více:

Cla a chaos – dějství druhé?
01.06.2025 15:48
Yahoo Finance poukazuje na to, že Donald Trump opět hovoří o 25% clu n...
Čínský vývoz do USA se v květnu propadl o třetinu
09.06.2025 10:10
Meziroční tempo růstu čínského exportu v květnu zpomalilo na 4,8 proce...
Lagardeová: Šikana v mezinárodním obchodě není cestou k dlouhodobé prosperitě
11.06.2025 11:32
Podle prezidentky Evropské centrální banky Christine Lagardeové neexis...
UK a USA si budou muset vybrat mezi financemi a průmyslem?
11.06.2025 17:11
Michael Pettis je mimo jiné známým odborníkem na Čínu a globální (ne)r...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    3M Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Charles Schwab Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Truist Financial Corp (06/25 Q2, Bef-mkt)
    7:00Electrolux AB (06/25 Q2)
    7:00Husqvarna AB (06/25 Q2)
    7:30Danske Bank A/S (06/25 Q2)
    7:30Saab AB (06/25 Q2)
    7:30Skanska AB (06/25 Q2)
    7:45Boliden AB (06/25 Q2)
    8:00Yara International ASA (06/25 Q2)
    13:00American Express Co (06/25 Q2)
    13:00Atlas Copco AB (06/25 Q2)
    13:00Schlumberger NV (06/25 Q2)
    14:30USA - Počet nově zahájených staveb
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university