Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ferrari z pohledu hodnotového investora

Ferrari z pohledu hodnotového investora

10.11.2015 17:45

Jedním z intenzivně sledovaných IPO poslední doby bylo Ferrari. Pár dní od něj už proběhlo a můžeme se tedy na vývoj ceny akcií podívat s větším odstupem. Nejhůře na tom byli jejich „primární“ držitelé na konci října, od té doby se cena trochu zvedla, ale žádná poúpisová rally se rozhodně nekoná. Jak to vypadá s fundamentální hodnotou akcií? Přináší tato korekce příležitost i pro ty, kteří se IPO nemohli zúčastnit?

 -2

Zdroj: FT

Podívejme se nejdříve na tržby a zisky. V roce 2014 dovedlo Ferrari poměrně slušně zvýšit své tržby, růst zisků je stabilnější. Celkově nejde o žádné rakety, ale to u této firmy asi nepřekvapí. Všimněme si, že hrubá marže u této společnosti dosahuje 47 % a provozní marže 15 %. Jak jsem zde psal nedávno, francouzské automobilky mají hrubé marže pod 20 % a provozní marže v řádech jednotek procent (a jde více méně o standard většiny automobilek zaměřujících se na masovou výrobu). Z toho je jasně patrné, nakolik prémiové Ferrari je.

sous-2

Zdroj: FT

 

Výsledovka hezká, tok hotovosti horší

A nyní už k jádru věci. Na rozdíl od zisků provozní tok hotovosti Ferrari už třetím rokem klesá. Důvod je rychle patrný – rostoucí investice do pracovního kapitálu. Ty v roce 2012 dosáhly pouze necelých 200 milionů eur, v roce minulém už to bylo 426 milionů eur. Tento nárůst tedy výrazně převyšuje tempo růstu tržeb, které bývají hlavním systematickým tahounem těchto investic.

 

Poměrně znatelně rostou i investice do dlouhodobých provozních aktiv – CapEx. Ty v roce 2012 dosáhly necelých 260 milionů dolarů, v roce 2014 už 330 milionů dolarů. V minulém roce tak firmě bylo po CapEx jen 96 milionů eur, v roce 2013 to bylo 180 milionů eur a v roce 2012 asi 200 milionů eur.

-1

Zdroj: FT

 

Nůžky provozního toku hotovosti a investic se tedy pohybují tím špatným směrem. Jako by to nestačilo, automobilka má hodně velké náklady v kolonce „financial cash flow items“. Pokud by velká část této položky představovala něco jiného než pohyb závazků (mimo závazky v pracovním kapitálu), volné cash flow pro akcionáře (tj. cash flow po CapEx zahrnující i tyto výdaje) by bylo na nule, nebo pod ní.

 

Velmi dobrá čísla za rok 2015

Ferrari tedy trochu mate svým výkazem zisků a ztrát. To, co má akcie skutečně „pod kapotou“ (tj. tok hotovosti jako skutečný fundament) vyznívá hůře než vývoj zisků. Tento poměrně neradostný obrázek se začíná měnit až s pohledem na dosavadní letošní čísla. Za devět měsíců letošního roku je spolu se srovnáním za stejné období minulého roku shrnuje následující tabulka:

 sous-1

Zdroj: Ferrari

Automobilka letos dokázala znatelně zvýšit zisky a naopak snížit investice do pracovního kapitálu (zejména na úrovni zásob). Na provozní úrovni tak doposud vydělala 534 milionů eur (vs. 295 milionů eur během prvních devíti měsíců loňského roku). CapEx a celkové investice letos také výrazně vzrostly, z 168 milionů eur na 196 milionů eur. Cash flow po CapEx je ale letos stále výrazně výše: Dosahuje cca 300 milionů eur, zatímco loni touto dobou to bylo asi 88 milionů eur. Pokud bychom předpokládali, že čtvrté čtvrtletí letošního roku dopadne na úrovni CapEx a provozního toku hotovosti podobně, jako Q4 minulého roku, měla by firma za celý letošní rok generovat cash flow po CapEx ve výši cca 260 milionů eur. Pokud předpokládáme, že nebude hýbat s úvěry, jde o volné cash flow na vlastní jmění.  

 

Valuační úvahy

Kapitalizace automobilky nyní dosahuje asi 9,8 miliard dolarů (9,1 miliardy eur). Automobilky jako Peugeot, či Renault mají betu kolem 1,8. BMW jí má znatelně nižší – na 1,26. Posun směrem k luxusu tedy podle všeho znamená menší a ne větší citlivost na cyklus a tudíž i menší rizikovost. Dejme tedy tomu, že u Ferrari je namístě počítat s betou ve výši 1. Požadovaná návratnost se tak bude pohybovat kolem 7,9 %.

 

Pokud by firma od letošního roku generovala pro akcionáře 260 milionů eur ročně, byla by  hodnota jejího vlastního jmění 3,31 miliardy eur. Tedy o něco více než třetina současné kapitalizace. To znamená, že trh je mnohem optimističtější ohledně dlouhodobého růstu. Oněch 260 milionů eur by totiž na ospravedlnění současné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o 5,2 % ročně. S ohledem na historický vývoj tržeb a zisků se to nezdá být velká výzva. Pohled na cash flow ale ukazuje jiný historický obrázek, který se láme až s letošním rokem. Ale zase výrazně.

Pokud je tedy letošní rok ohledně schopnosti generovat hotovost akcionářům směrodatný,  mohou mít akcie to nejhorší za sebou. Pokud je jen světlou výjimkou, hodnotu tu nevidím. A dívat se na tuto akcii z pohledu „růstového“ investora bych si asi nedovolil.  To bychom museli hovořit o firmě Teslari.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.12.2017
18:18Evropa má skrytého technologického šampiona, vydělává až moc
17:08Praha zpět v zeleném, pomohl ČEZ a KB
17:07Odpoledne patří dolaru a zlepšení tržního sentimentu  
15:50Česká zbrojovka a.s.: Oprava notářského zápisu o průběhu schůze vlastníků dluhopisů konané 21. 11. 2017
15:48ZEW: Pokles důvěry v německou ekonomiku překonal odhady
15:43ČEZ, a.s. - Zápis z valné hromady ČEZ OZ UIF 16.8.2017
15:30Tesla dostala největší objednávku na svůj Semi, Pepsi jich koupí 100
15:26Výbuch rakouského plynového terminálu odřízl Itálii, Slovinsko a Chorvatsko. Ceny komodity prudce rostou
14:32Polovodiče, mikročipy a Micron: stojí ještě za to? (pohled analytika)  
14:13Maloja Investment SICAV a.s.: Výroční zpráva za období 1. 11. 2016 - 31. 8. 2017
13:34Česká exportní banka, a.s.: Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
13:09Tenoučká prasklina zalomcovala trhy s ropou
12:26Americká studie: Brexit oslabí Velkou Británii i vliv USA v Evropě
11:56Nové byty v Praze meziročně zdražily o 15 procent, tvrdí analýza Deloitte
11:32Přichází přelomový rok pro fúze a akvizice
11:11Evropské indexy mírně rostou, Gemalto +33 %
10:19Koruna kvůli pomalejší inflaci už tolik neláká, dražší ropa má omezený vliv na komoditní měny  
9:28V areálu v Záluží hořelo, Unipetrol omezil provoz
9:13Rozbřesk: Inflace nahrává jen pomalému růstu sazeb, koruna postrádá jestřábí hlas
8:53Evropské futures v zeleném, asijské trhy v červeném. Kam se přidá Praha?  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data