Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ferrari z pohledu hodnotového investora

Ferrari z pohledu hodnotového investora

10.11.2015 17:45

Jedním z intenzivně sledovaných IPO poslední doby bylo Ferrari. Pár dní od něj už proběhlo a můžeme se tedy na vývoj ceny akcií podívat s větším odstupem. Nejhůře na tom byli jejich „primární“ držitelé na konci října, od té doby se cena trochu zvedla, ale žádná poúpisová rally se rozhodně nekoná. Jak to vypadá s fundamentální hodnotou akcií? Přináší tato korekce příležitost i pro ty, kteří se IPO nemohli zúčastnit?

 -2

Zdroj: FT

Podívejme se nejdříve na tržby a zisky. V roce 2014 dovedlo Ferrari poměrně slušně zvýšit své tržby, růst zisků je stabilnější. Celkově nejde o žádné rakety, ale to u této firmy asi nepřekvapí. Všimněme si, že hrubá marže u této společnosti dosahuje 47 % a provozní marže 15 %. Jak jsem zde psal nedávno, francouzské automobilky mají hrubé marže pod 20 % a provozní marže v řádech jednotek procent (a jde více méně o standard většiny automobilek zaměřujících se na masovou výrobu). Z toho je jasně patrné, nakolik prémiové Ferrari je.

sous-2

Zdroj: FT

 

Výsledovka hezká, tok hotovosti horší

A nyní už k jádru věci. Na rozdíl od zisků provozní tok hotovosti Ferrari už třetím rokem klesá. Důvod je rychle patrný – rostoucí investice do pracovního kapitálu. Ty v roce 2012 dosáhly pouze necelých 200 milionů eur, v roce minulém už to bylo 426 milionů eur. Tento nárůst tedy výrazně převyšuje tempo růstu tržeb, které bývají hlavním systematickým tahounem těchto investic.

 

Poměrně znatelně rostou i investice do dlouhodobých provozních aktiv – CapEx. Ty v roce 2012 dosáhly necelých 260 milionů dolarů, v roce 2014 už 330 milionů dolarů. V minulém roce tak firmě bylo po CapEx jen 96 milionů eur, v roce 2013 to bylo 180 milionů eur a v roce 2012 asi 200 milionů eur.

-1

Zdroj: FT

 

Nůžky provozního toku hotovosti a investic se tedy pohybují tím špatným směrem. Jako by to nestačilo, automobilka má hodně velké náklady v kolonce „financial cash flow items“. Pokud by velká část této položky představovala něco jiného než pohyb závazků (mimo závazky v pracovním kapitálu), volné cash flow pro akcionáře (tj. cash flow po CapEx zahrnující i tyto výdaje) by bylo na nule, nebo pod ní.

 

Velmi dobrá čísla za rok 2015

Ferrari tedy trochu mate svým výkazem zisků a ztrát. To, co má akcie skutečně „pod kapotou“ (tj. tok hotovosti jako skutečný fundament) vyznívá hůře než vývoj zisků. Tento poměrně neradostný obrázek se začíná měnit až s pohledem na dosavadní letošní čísla. Za devět měsíců letošního roku je spolu se srovnáním za stejné období minulého roku shrnuje následující tabulka:

 sous-1

Zdroj: Ferrari

Automobilka letos dokázala znatelně zvýšit zisky a naopak snížit investice do pracovního kapitálu (zejména na úrovni zásob). Na provozní úrovni tak doposud vydělala 534 milionů eur (vs. 295 milionů eur během prvních devíti měsíců loňského roku). CapEx a celkové investice letos také výrazně vzrostly, z 168 milionů eur na 196 milionů eur. Cash flow po CapEx je ale letos stále výrazně výše: Dosahuje cca 300 milionů eur, zatímco loni touto dobou to bylo asi 88 milionů eur. Pokud bychom předpokládali, že čtvrté čtvrtletí letošního roku dopadne na úrovni CapEx a provozního toku hotovosti podobně, jako Q4 minulého roku, měla by firma za celý letošní rok generovat cash flow po CapEx ve výši cca 260 milionů eur. Pokud předpokládáme, že nebude hýbat s úvěry, jde o volné cash flow na vlastní jmění.  

 

Valuační úvahy

Kapitalizace automobilky nyní dosahuje asi 9,8 miliard dolarů (9,1 miliardy eur). Automobilky jako Peugeot, či Renault mají betu kolem 1,8. BMW jí má znatelně nižší – na 1,26. Posun směrem k luxusu tedy podle všeho znamená menší a ne větší citlivost na cyklus a tudíž i menší rizikovost. Dejme tedy tomu, že u Ferrari je namístě počítat s betou ve výši 1. Požadovaná návratnost se tak bude pohybovat kolem 7,9 %.

 

Pokud by firma od letošního roku generovala pro akcionáře 260 milionů eur ročně, byla by  hodnota jejího vlastního jmění 3,31 miliardy eur. Tedy o něco více než třetina současné kapitalizace. To znamená, že trh je mnohem optimističtější ohledně dlouhodobého růstu. Oněch 260 milionů eur by totiž na ospravedlnění současné kapitalizace muselo dlouhodobě růst o 5,2 % ročně. S ohledem na historický vývoj tržeb a zisků se to nezdá být velká výzva. Pohled na cash flow ale ukazuje jiný historický obrázek, který se láme až s letošním rokem. Ale zase výrazně.

Pokud je tedy letošní rok ohledně schopnosti generovat hotovost akcionářům směrodatný,  mohou mít akcie to nejhorší za sebou. Pokud je jen světlou výjimkou, hodnotu tu nevidím. A dívat se na tuto akcii z pohledu „růstového“ investora bych si asi nedovolil.  To bychom museli hovořit o firmě Teslari.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.01.2022
15:04Proč téměř nikdo netušil, že přijde inflace?
9:06Víkendář: Nové technologie a budoucnost bankovnictví
22.01.2022
15:08Nobelovka a Harvard vynalezly perpetuum mobile na peníze
9:11Víkendář: Po sto letech přišla změna, kterou stále neumíme plně vysvětlit
21.01.2022
22:03Trhy končí týden na vlně špatných zpráv  
17:40Co udělá zvedání sazeb s nejdůležitější proměnnou na finančních trzích?
17:24Peníze míří do bezpečí, akcie však propad přerušují  
16:14Fixace drobných investorů na memy je kletbou, uvádí výzkum Morgan Stanley
15:09Ceny za přepravu nákladu po moři zůstanou zřejmě vysoké i letos, píše Bloomberg
14:31Dennisova strategie želv. Jak nechat emoce na břehu a skočit na trend. Staňte se mistry tradingu!
12:46Analytik k výsledkům Netflixu: Slabý plánovaný počet nových uživatelů strhává akcie dolů  
12:30Perly týdne: Konec strategie 60/40, Netflix má zlaté časy za sebou a realitní výjimečnost Itálie
11:14Na americký výplach navazuje Evropa. Přijde před víkendem aspoň konsolidace?  
10:51Dolar nahoru, Čína ve stále stejném kruhu. Co ještě říká stratég z BBH?
10:49Bitcoin zamířil hluboko pod 40 000 dolarů. Vzal mu Fed vítr z plachet?
10:26Intel plánuje utratit 20 miliard dolarů na 'Silicon Heartland'. Investovat velké sumy do výroby čip ale chce i gigant TSMC či Samsung
10:19Vlajkový projekt Rio Tinto u ledu. Srbsko stoplo největší lithný důl v Evropě
9:16Rozbřesk: Česko na konci roku asi překonalo očekávání ČNB, automotive má však k normálu daleko
8:57Netflix zklamal počtem nových uživatelů a varuje před zesilující konkurencí
8:54Evropské burzy mohou po rudé Wall Street zahajovat v záporu. Komárkova Allwyn míří do New Yorku a Erste má novou cílovku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data