Minulý týden jsem zaslechl jednu velmi zjednodušenou investiční radu: „Pokud trh spadne o 20 %, zatněte zuby a nakupujte.“ O 20 % oslabily například britské akcie v indexu FTSE, ale zmíněné pravidlo podle mého názoru tak jednoduše aplikovat nelze. Pokud by investování bylo skutečně tak jednoduché, jak naznačuje, mohl by se mu věnovat úplně každý a všichni by byli úspěšní. A je také velmi jednoduché vzpomenout si na případy, kdyby vás toto pravidlo potopilo. Stačí zmínit technologickou bublinu či poslední finanční krizi. V obou případech nebyl 20% propad signálem k nákupu, ale varováním, že bude ještě mnohem hůř.
I když jsem tedy byl od počátku skeptikem, přece jen jsem se kvůli zmíněné radě podíval detailněji na pár čísel. A ukázalo se, že přes jeho přílišnou zjednodušenost bychom jej zase neměli úplně ignorovat. Pravidlo „při 20% propadu je třeba nakupovat“ funguje v překvapivě vysokém počtu případů. A je také překvapivé, jak často se po takové korekci trh otočí a vydá se nahoru. Jinak řečeno, zdá se, že 20% pokles znamená psychologicky významnou hranici. K tomu je tu ještě jedna významná věc: Lze poměrně jednoduše rozlišit, kdy uvedené pravidlo fungovat bude a kdy ne.
Při detailní analýze dat jsem zjistil, že od konce osmdesátých let do konce let devadesátých nalezneme pět případů, kdy index FTSE 100 klesl o 20 %, či se takovému poklesu velmi přiblížil. Šlo o korekce, které byly taženy sentimentem a probíhaly na pozadí jen mírného zhoršení ekonomických podmínek. Při prasknutí technologické bubliny pak byly varovným signálem vysoké valuace, při propadu trhu během finanční krize zase existovaly vážné problémy v reálné ekonomice. V obou případech bylo chybou kupovat akcie dříve, než valuace klesly, když už byli investoři mimořádně zoufalí.
Můj závěr je tedy následující: Pokud se trh dostal na svá maxima jen díky velmi vysokým valuacím, nebo jsou během korekce patrné vážné problémy v celé ekonomice, měli bychom brát pravidlo s 20% poklesem velmi opatrně. Pokud ale byly valuace na předchozích cenových maximech rozumné a reálné ekonomice se vede relativně dobře, představuje 20% korekce poměrně dobrý signál k nákupu. Současný pokles cen akcií se mi tak jeví spíše jako druhý typ.
Autorem je Tom Stevenson z Fidelity International.
Zdroj: The Telegraph