Aktualizováno Vloni byly jistotou úvěrových trhů, letos noční můrou dluhopisových investorů. Nejrizikovější evropské bankovní dluhopisy přinášely podle dat Merrill Lynch indexu v uplynulém roce zhruba 8procentní zisky. Celosvětově tak překonaly jakýkoliv jiný druh úvěrové investice. V roce 2016 však stihly za pouhých šest týdnů tyto zisky vymazat. Investoři se čím dál tím více obávají, že banky vlivem slabých zisků a globálního propadu trhů budou splácet úroky z alespoň některých těchto cenných papírů s čím dál většími obtížemi. Nemluvě o tom, že je otázkou, zda budou finanční instituce schopny odkoupit dluhové cenné papíry brzy zpět tak, jak investoři doufali. Strach se prolíná celým sektorem a bankovní akcie krvácejí…
Hospodářské výsledky bank za minulý rok investory příliš neuklidňují. Kupříkladu vykázala za loňský rok první ztrátu od roku globální finanční krize 2008 a její akcie tak sletěly volným pádem. Akcie se propadly nejníže od roku 1991 poté, co švýcarská banka ohlásila zdaleka největší čtvrtletní ztrátu od finanční krize. Bankovní sektor tak v obavách o rizika spojená s dluhopisy emitovanými finančními institucemi od počátku roku kupí jednu ztrátu na druhou a bankovní index Euro Stoxx Banks odepisuje za prvních pár týdnů více než 15 procent, jen v úterý se propadá o více než 5 procent. Bankovní sektor tak přišel o většinu toho, co získal od července 2012. Jen od loňského červencového vrcholu Stoxx Europe 600 Banks ztratil k včerejšímu večeru 39 procent.
Stoxx Europe 600 Banks za posledních 5 let
Pod vedením řeckých a italských bank se z finančního sektoru stalo odvětví, které může směle konkurovat i zbídačeným komoditám. Pětinu hodnoty letos odepsali i evropští bankovní velikáni jako , Banco , nebo . Investoři bavíc prchají z burzovně obchodovaných fondů finančního sektoru zdaleka nejrychleji od roku 2010. Jen od počátku roku z finančních ETF odteklo přes 3 miliardy dolarů. Doslova brutální start roku za sebou mají akcie bank i v zámoří. Po pondělním závěru je prozatím za letošní rok v plusu pouze 7 z 90 finančních titulů indexu S&P Financials.
Procentuální pohyb ceny akcií vybraných bank od počátku roku
Právě zhoršující se kvalita úvěrů je jednou z příčin, která banky doslova potápí. Vysoce rizikové finanční dluhopisy, kterých banky vydaly od dubna 2013 za 91 miliard eur, v sobě snoubí výhodu pevného výnosu společně s nevýhodami akcií. Navíc bankám umožňují vynechat splátku úroků, aniž by tak došlo k nedodržení závazku a v napjatých obdobích jsou převedeny na akcie. Podle nezávislé výzkumné společnosti CreditSights by konkrétně německá mohla mít v příštím roce se splácením úroků z podobných cenných papírů značné potíže. A tato zpráva se pravděpodobně stala spouštěčem pondělních výprodejů ve finančním sektoru.
Deutsche Bank však uvedla, že má dost kapacit na kuponové platby v horizontu příštích dvou let. CEO Deutsche Bank John Cryan dnes ujišťoval investory i zaměstnance o stabilitě banky, kterou označil za „absolutně pevnou jako skála“. Akcie Deutsche Bank však přesto aktuálně ztrácejí přes 3 %, za poslední 3 obchodní dny více než 11 %. Slova CEO podpořil také německý ministr financí Schaeuble, který se nechal slyšet, že nemá žádné obavy o zdraví Deutsche Bank.
Strach, který opřádá podobné bankovní dluhopisy je odrazem obav o stabilitu evropského bankovního systému, který by mohl být daleko slabší a zranitelnější vůči zpomalení růstu než si mnoho lidí původně myslelo. Obavy se postupně přelévají i na daleko méně rizikové dluhopisy bank. Před začátkem propadu loni v červnu se index S&P 500 obchodoval zhruba 20 procent nad historickými úrovněmi a banky ještě o 25 procent výše v závislosti na násobku očekávaných zisků. Akcie bankovního sektoru obecně obvykle silně těží nebo naopak tvrdě doplácí na tržní sentiment. Když se trhům daří, vede se dobře i bankám. Platí to bohužel i obráceně.
Zdroj: BBG, RTRS, FT