Výprodejní smršť na akciových trzích pokračuje. Banky včera stáhly dolů Evropu o více než 3%, ale tradičně největším otloukánkem zůstávají dnes ráno opět japonské akcie (-4,8%). Ty drží v šachu překvapivě posilující japonský jen, který si od začátku roku připsal výrazné zisky (přes 6% vůči USD). Proč jen sílí, když japonská centrální banka tento měsíc překvapivě snížila sazby do záporu? Jednak pravděpodobně proto, že důležitější než krok Bank of Japan bylo pro trhy odbourání sázek na růst sazeb v USA (které podlomilo načas nohy dolaru). Vedle toho svojí roli hraje skutečnost, že v soutěži o “nejzápornější” sazby Evropa Japonsku utekla. A soudě podle včerejšího rozhodnutí švédské centrální banky chuť jít se sazbami dál do záporu zatím centrální banky v Evropě nepřešla - Švédové srazili sazby na -0,5% a v březnu si na další podobný krok brousí zuby ECB. Výnos dvouletého německého dluhopisu proto včera propadl na nová historická minima (-0,5%).
Paradoxně právě vidina dalšího pádu sazeb je jedním z důvodů, proč upadly na akciových trzích v nemilost banky, které jsou jedním z hlavních tahounů výprodejů v tomto roce. Vidina další měnové expanze proto trhy rozhodně nenaplňuje pocitem klidu.
Pokud se ale oprostíme od pohledu na akciové trhy, tak čísla z reálné ekonomiky v Evropě nevypadají zdaleka tak špatně. I když průmysl ke konci roku zaklopýtal, zatím nevidíme silnější efekt čínských potíží v tvrdých číslech - německá ekonomika ve čtvrtém kvartále podle dnešních čísel dál rostla slušným tempem (0,3 mezikvartálně, 1,3% meziročně). Spotřebitelé také díky dobrým výkonům pracovního trhu vypadají v řadě evropských ekonomik silně a v tomto roce jim bude hrát do karet znovu levnější benzín.
Rizika nicméně s bobtnajícím napětím na finančních trzích rostou každým dnem. Hlavním strašákem je podle nás stále další eskalace čínské krize - taková, která by vedla k výraznější devalvaci juanu a prudkému ochlazení druhé největší světové ekonomiky. V takovém případě by finanční napětí dál výrazně rostlo, a to by pro slabší články eurozóny v čele s Itálií bylo velice nepříjemné.
Region - forex
Snížení sazeb ze strany švédské centrální banky vyprovokovalo českou korun k tomu, aby se vzdálila na pár haléřů od intervenční hranice, přičemž tento pokus o oslabení byl v průběhu dne zlikvidován. Rovněž forint včera po ránu oslabil, čímž částečně reagoval na překvapivě nízkou inflaci.
Dnešek bude primárně o výsledcích HDP v Maďarsku a Polsku, resp. i o inflaci v Polsku. Očekáváme tempa růstu na(d) úrovní tří procent, což by obě měny mohlo teoreticky podpořit. Bude však rovněž záležet na globálním sentimentu, který je zatím stále velmi negativní.
Dluhopisy
Rozhodnutí Švédů srazit sazby více než trh očekával (na -0,5%), pomohlo včera dvouletým německým výnosům k novým minimům (-0,54%). Podobně šel ale včera kvůli akciovým výprodejům dolů i dlouhý konec křivky, který již není daleko od minim z dubna roku 2015 - 10ti letý německý výnos si včera sáhnul na 0,14% a křivka tak zůstává výrazně zploštělá (nejvíce od června uplynulého roku).
Komodity
Ceny ropy včera však opět padaly jako kámen, když se ropa Brent dostala zpět pod 30 USD a WTI dokonce pod 27, což byla nejnižší úroveň od roku 2003. Pak ovšem opět přišla slovní intervence ze strany OPECu. Ministr energetiky Spojených Arabských Emirátů se nechal rychle slyšet, že kartel je připraven kooperovat na redukci produkce. Podle našeho názoru je ovšem takový scénář vzhledem k animozitám Íránu a Saudské Arábie nepravděpodobný.