Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Směřuje Ukrajina k další revoluci?

Směřuje Ukrajina k další revoluci?

19.02.2016 16:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Před několika dny na Ukrajině rezignoval ministr hospodářství Aivaras Abromavicius. Šlo o nejúspěšnějšího reformního ministra a důvodem jeho odchodu byla „široce rozšířená korupce“ a údajné blokování reforem ze strany prezidenta Porošenka. Pokud to tedy někomu není jasné, tak současná ukrajinská vláda je stejně nefunkční jako ta předchozí.

Případ ministra Abromaviciuse odstranil poslední pochybnosti. Tento bývalý investor, který se narodil v Litvě, přijal před rokem pozvání Porošenka, aby se stal členem vlády. Tehdy jsem s ním hovořil a on byl plný nadšení pro reformy. Chtěl také snížit počet zaměstnanců na svém ministerstvu, zlepšit systém tendrů, privatizovat tisíce státních firem. Tvrdil, že Ukrajina by neměla „promrhat tuto krizi, protože ta jí dává jedinečnou šanci na změny“.

Abromavicius si vedl poměrně dobře a dostávalo se mu uznání i od nezávislých ekonomů. Jeho popularita se držela vysoko, nebyl nikdy přímo obviněn z korupce. Nyní ale odchází a k tomuto kroku uvedl na tiskové konferenci následující: „Já a můj tým nehodláme krýt otevřenou korupci a nebudeme loutkami pro ty, kteří se snaží obnovit starý způsob spravování vládních financí.

Abromavicius tvrdí, že problémy způsobuje například Igor Kononěnko, který byl obchodním partnerem současného prezidenta a který se prý nyní snaží ovlivňovat politiku ministerstva hospodářství a dosazovat tam řadu svých přátel. Podobnému tlaku ale nečelil jen tento bývalý ministr. Neoficiálně se hovoří o tom, že prezident a premiér si mezi sebou rozdělili kontrolu nad vládními financemi. Oficiální důkazy ale nejsou k dispozici a ti, kteří Ukrajině poskytují peníze, tak mohli hovory o korupci prezidenta a premiéra ignorovat.

Pro Západ je ale i po rezignaci Abromaviciuse těžké uznat, že finančně podporuje lidi, kteří se nechovají podle západních standardů. Ambasády USA, Kanady, Německa, Francie, Velké Británie a Japonska oznámily, že je ministrův odchod „zklamal“ a hovořily o tom, že „je důležité dát stranou osobní spory a pokračovat v tolik potřebných reformách“. Porošenko i tak jasně cítí, že jeho důvěryhodnost se propadá a na Facebooku napsal, že se s ministrem setkal a požádal ho, aby neodcházel. Ten prý odpověděl, že o tom bude přemýšlet.

Ukrajina se pohybuje stejným směrem jako její soused. I Moldavsko se může chlubit celou sérií vlád, které se tvářily velmi proevropsky, ale u kterých se ukázalo, že jsou naprosto zkorumpované a slouží oligarchům. Porošenko se stane nenáviděným prezidentem stejně jako ti před ním a nakonec může dojít k tomu, že se ukrajinské kyvadlo přikloní opět k Rusku. To by nahrávalo Putinovi, který se snaží vykreslovat Ukrajince jako bratrský národ Rusů.

Mladí ukrajinští politici, kteří jsou se současnou situací stále méně spokojení, jsou často napojení na bývalého gruzínského prezidenta Saakašviliho. Ten dává dohromady hnutí, které nazývá Hnutím očisty. Doposud sice nekritizoval Porošenka, ale prosazuje předčasné parlamentní volby a doufá, že by v nich získal potřebnou většinu a omezil moc prezidenta. V současné době se nezdá, že by tu byl někdo mimo Saakašviliho, kdy by dovedl zabránit dalšímu posunu moldavským směrem a možná i dalšímu násilí.

Autorem je Leonid Bershidsky.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Jak čelit ruské hrozbě na Baltu
19.02.2016 14:00
Organizace Rand Corporation, která je financována americkou armádou, z...
Německý vývoz do Ruska se loni propadl o více než čtvrtinu
19.02.2016 13:22
Hodnota německého vývozu do Ruska se loni propadla o 25,5 procent na 2...

Váš názor
  •  
    20.02.2016 14:55

    Je komické, že človek na ktorého je v jeho vlastnej krajine vydaný zatykač,je poradcom vlády a guvernérom oblasti v druhom štáte. Amíci aj s Ukrajincami už asi meľú z posledného, keď ich z biedy majú vytiahnuť takéto persóny.A to už nehovorím o "špecialistoch" na rozkrádanie zo Slovenska, ktorí radia Ukrajincom. Mám taký dojem , že Amíci sem delegovali takýchto ľudí za odmenu za prácu, ktorú pre nich odviedli vo svojich štátoch.
    Petrík
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data