Organizace Rand Corporation, která je financována americkou armádou, zveřejnila novou studii zaměřující se na baltské země. V ní se konstatuje to, co je už známo dlouhou dobu: Ruská invaze do Estonska, Lotyšska a Litvy by proběhla velmi rychle, stačilo by na ni asi 60 hodin. NATO by s ní nemohlo dělat vůbec nic, pokud by nebylo ochotno bojovat o již zabrané území. Takový konflikt by ale mohl rychle eskalovat do mnohem větších rozměrů.
Rand poukazuje na to, že baltské země lze jednoduše obklíčit, nedisponují žádnou leteckou obranou, tanky a vzdušnými silami. Jejich bojové jednotky jsou ve srovnání s ruskými silami nedostatečně vyzbrojeny a v konfliktu by rychle podlehly. Ve chvíli, kdyby NATO dorazilo s dalšími silami, už by bylo po všem. Je ale možné, že baltské země by si mohly vzít příklad z jiného malého státu, který se od nich v některých ohledech liší, ale po mnoha stránkách se jim hodně podobá.
Izrael není členem NATO a ani ho neohrožuje nějaká světová velmoc. Přesto však čelí hrozbě útoku ze strany většího nepřítele a nemá dostatečně velké území na to, aby mohl dlouho odolávat. Z hranic se Sýrií je to na mořské pobřeží 60 mil. Z ruských hranic je to do estonského hlavního města Talinu asi 120 mil. Populaci Izraele i baltských zemí také tvoří významné minority, které by se v případě konfliktu mohly přiklonit na druhou stranu.
Přes uvedené shodné rysy ale baltské země a Izrael reagují na hrozbu úplně jinak. Estonsko po roce 2008 zvýšilo své výdaje na obranu, ty se ale nedostanou nad 2 % HDP, která požaduje NATO. Litva a Lotyšsko se nedostaly ani nad 1 % HDP, přestože i tyto země se snaží o rychlé navýšení výdajů na obranu. Izrael dává na obranu 6,5 % HDP. Má k dispozici 440 vojenských letadel a systém protivzdušné obrany.
Nikdo si nemyslí, že by se na podobnou úroveň dokázaly dostat i baltské státy. A určitě jim nikdo neradí, aby podobně jako Izrael investovaly do jaderných zbraní. Ale mohly by dělat více. Pokud by posílily své obranné síly, byly by schopny zdržet Rusy při jejich postupu do doby, než by dorazily speciální síly NATO z Německa a Polska. Větší pomoci by se baltským zemím mělo dostat i ze strany USA. V roce 2014 prodaly Spojené státy za výhodných podmínek protitankový systém Javelin Estonsku. Podobně by mohly poskytnout i těžké tanky, i když ani s nimi by nebylo možné ubránit se ruské invazi bez pomoci dalších zemí NATO.
Analytici na Západě tráví příliš mnoho času uvažováním nad tím, že Rusko se bude snažit o destabilizaci baltských zemí podobně, jako to učinilo v případě Ukrajiny. Přímá invaze by v tomto případě byla pravděpodobnější. Pokud budou tyto země jen sedět a spoléhat se na své spojence, půjde o nebezpečnou taktiku. Izrael to pochopil už před dlouhou dobou a dobře ví, že nakonec se bude muset spolehnout pouze na sebe.
Tabulka porovnává vojenskou sílu baltských zemí a Izraele. V řádcích za sebou jde velikost populace, HDP, celková rozloha, počet vojáků v tisících, výdaje na obranu v miliardách dolarů a v poměru k HDP, počet vojenských letadel a systémů protivzdušné obrany:

Autorem je Marc Champion.
Zdroj: Bloomberg