Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak se dnes baví monetární hrdlička s jestřábem

Jak se dnes baví monetární hrdlička s jestřábem

01.03.2016 11:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Paul Krugman před rokem poukazoval na to, že mezi keynesiány, kteří se obvykle shodnou v podstatě na všem, se vytvořily dva tábory, které mají velmi odlišný pohled na monetární politiku. Zajímavé na nich je, že na jejich názorech se podle všeho hodně odráží to, v jaké jsou pozici vůči Fedu. Ti, kteří nejsou jeho zástupci (například Lawrence Summers, Paul Krugman či Brad DeLong) jsou obvykle hrdličkami. Ekonomové z Fedu (Janet Yellen, Stanley Fischer, William Dudley či John Williams) se naopak začínají stále více klonit k jestřábům. Mezi oběma skupinami si vlastně můžeme představit poměrně standardizovaný dialog:

Ekonom z Fedu: Americká ekonomika se nyní dostala do stavu plné zaměstnanosti a trh práce je na tom dobře. Phillipsova křivka je stále relevantní a mzdová inflace roste. Jádrová inflace není moc vzdálena od inflačního cíle ve výši 2 %. Ekonomika se tedy blíží svému normálnímu stavu, sazby ale leží hluboko pod ním. Mělo by tedy dojít k určitému růstu sazeb a utažení monetární politiky, které by ji ale zanechalo v celkově akomodačním stavu.

Nezávislý ekonom: Phillipsovou křivkou si nejsem tak jistý. Zdá se, že je nyní mnohem plošší, než tomu bylo v předchozích desetiletích. A hlavně se zdá, že jste si nevšimli ekonomického zpomalení. To je pravděpodobně odrazem silného dolaru, který utáhl finanční podmínky v ekonomice mnohem více, než Fed chtěl. Fed by k tomu neměl ještě přispívat tím, že zvedne sazby.

Ekonom z Fedu: Zpomalení ekonomiky věnujeme pozornost, to samé platí o utahování finančních podmínek, ke kterému dochází kvůli posílení dolaru. Nicméně se domníváme, že jde jen o přechodný jev a dolar už ekonomice příliš neuškodí. Ekonomiku zbrzdil i pohyb zásob a pokles investic do těžby ropy, ale i toto jsou přechodné jevy. Až pominou, růst HDP se vrátí nad 2 %. A určité zpomalení je dokonce žádoucí.

Nezávislý ekonom: Nechápu, kde berete důvěru v opětovné oživení. Všechny vaše předpovědi z minulých let se ukázaly jako příliš optimistické. Měli byste se obávat toho, že ekonomika spadla do dlouhodobé stagnace a rovnovážná sazba leží níž než sazby skutečné. Na to, abychom se z dlouhodobé stagnace dostali, je třeba sazby snižovat, ne je zvedat.

Ekonom z Fedu: Teorie dlouhodobé stagnace stojí na trochu extrémních předpokladech. Ekonomika má obvykle tendenci se po nějakém šoku vrátit k rovnováze. Po roce 2009 brzdila americkou ekonomiku celá řada faktorů, jejich síla ale postupně opadá. Dochází k uvolnění fiskální politiky, šok z eurozóny mizí a končí období oddlužení. Rovnovážná úroveň reálných sazeb se bude postupně vracet k 1,5 %, nominální úroveň k 3,5 %. Je tedy správné už nyní varovat, že k tomuto růstu dojde.

Nezávislý ekonom: Vaše jestřábí očekávání dolehnou na poptávku a ekonomiku poškodí. Oživení už trvá dlouho a v současné době existuje asi 60% pravděpodobnost, že v následujících 2 letech přijde recese. Během standardní recese dochází ke snížení sazeb o 4 procentní body. K takovému snížení ale nyní nemůže dojít, protože sazby nemohou klesnout pod nulu a tudíž se musíme recesi vyhnout za každou cenu.

Ekonom z Fedu: Oživení přece nekončí jen proto, že už trvají dlouho. Ve své analýze to jasně ukázal Glenn Rudebusch ze San Francisco Fed. Expanze nestárnou. Jestliže se vyhneme tomu, aby rostly inflační tlaky a hromadila se rizika na finančních trzích, není důvod k obavám, že se oživení samo od sebe zastaví.

Nezávislý ekonom: Možná, ale uvažovali jste vůbec o tom, že se můžete mýlit? Další vývoj rovnovážných sazeb je značně nejistý a ukazují to i vaše vlastní projekce. Pokud tohle oživení udusíte, monetární politiku už na boj s další recesí použít nepůjde. Na druhou stranu platí, že kdyby došlo k růstu inflace, bylo by jednoduché dostat ji zpět pod kontrolu tím, že by se zvedly sazby. Rizika tedy nejsou symetrická.

Ekonom z Fedu: Na asymetrická rizika už ale reagujeme tím, že sazby držíme pod úrovní, kterou by implikovalo Taylorovo pravidlo. A nesouhlasím ani s tím, že inflační riziko je menší. Pokud se vyšší inflace odrazí v očekáváních, musí dojít k prudkému zvýšení sazeb a pak by oživení mohlo skončit hlubokou recesí.

Nezávislý ekonom: Pokud jste si nevšimli, inflační očekávání klesají a jsou v rozporu s inflačním cílem ve výši 2 %. Jde o nebezpečnou situaci, protože reálné sazby rostou v době, kdy by měly klesat.

Ekonom z Fedu: Inflačních očekávání, která jsou odražena v cenách dluhopisů, jsem se kdysi obával. Jenže nyní se zdá, že jsou ovlivněna různými frikcemi na trhu a tudíž bychom jim neměli věnovat takovou pozornost. Očekávání domácností a korporátního sektoru jsou zhruba v souladu s inflačním cílem Fedu. Hlavní je ale podle mého názoru to, že hrozba vysoké inflace roste spolu s tím, jak se snižuje růst produktivity. Ekonomika se nachází ve stavu plné zaměstnanosti a inflační tlaky mohou růst i přesto, že růst produktu je poměrně slabý.

Nezávislý ekonom: I já se obávám poklesu tempa růstu produktivity. Může k němu ale docházet právě proto, že růst HDP je tak nízko po dlouhou dobu. Hystereze může celou věc zhoršovat a ekonomika se může posouvat směrem ke špatné rovnováze.

Ekonom z Fedu:
Hysterezí si nejsem tak jistý. Tuto možnost nelze úplně vyloučit, ale Fed nemůže řešit všechny ekonomické problémy. V tuto chvíli je jeho cílem návrat monetární politiky k normálu. Pokud se ekonomice nepřihodí nic špatného, budeme v tom pokračovat.

Nezávislý ekonom: V tom případě se ekonomice něco skutečně stane. Zdá se, že váš ortodoxní postoj nezmění nic jiného než katastrofa. Skutečně chcete být zodpovědní za historickou chybu?

Ekonom z Fedu: Pro vás, kteří stojíte mimo Fed, je jednoduché uchylovat se k podobným dramatickým prohlášením. Pokud byste ale měli zodpovědnost, jakou máme my, byli byste umírněnější. Také není dobré rozčilovat republikánské kritiky Fedu v Kongresu tím, že náš postoj vůči inflaci bude příliš měkký. Někdy tak musíme přijímat kompromisy, které vy dělat nemusíte.

Nezávislý ekonom: Jestřábi se příliš starají o zdraví bank. Namísto Wall Street byste se měli starat o běžné lidi.

Autorem je ekonom a investor Gavyn Davies.

Zdroj: FT


Čtěte více:

Technická analýza - Dolar udržel úrovně i přes slabší data z Chicaga, dnes rozhodne PMI a ISM
01.03.2016 9:24
EURUSD: Měnový pár se dnes pohybuje pod hladinou denního pivotu na 1,...
Podmínky v čínském průmyslu se v únoru opět zhoršily
01.03.2016 9:27
Čína dnes brzo ráno zveřejnila statistiku týkající se nálady mezi náku...
Úpis fondu Patria Selection 1 končí už dnes! Co všechno byste měli vědět?
11.03.2016 8:14
Ve druhé polovině ledna začala společnost Patria Finance nabízet k ...
Negativní signál z britského průmyslu - PMI nečekaně padá
01.03.2016 10:44
Index nákupních manažerů v britském průmyslu se za únor nečekaně výraz...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
23.04.2024
22:02Wall Street má za sebou druhou rally v řadě; je to již definitivní návrat k růstu?  
17:56Akciová korekce, prudký obrat finančních podmínek a dopad akciového trhu na celou ekonomiku
17:36Vrací se důvěra ve výsledky? Techy vedou Wall Street vzhůru  
16:43Korekce na amerických akciích ještě neskončila, varují stratégové
14:19WEBINÁŘ za okamžik: Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? 23. dubna od 16:00
14:07Moneta vyplatí z loňského zisku dividendy 4,6 miliardy, tedy devět korun na akcii
13:52Komentář analytika: Slabší prodeje Pepsico v Severní Americe byly kompenzovány silným růstem na mezinárodních trzích  
13:43Sázky na akcie staré ekonomiky pomohly fondu překonat benchmark
13:38MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění informace z valné hromady 23. 4. 2024
12:36Prodej iPhonů v Číně v prvním čtvrtletí klesl nejvíce od roku 2020
11:28Česká národní banka příští týden podle Michla možná ještě sníží úrokové sazby
11:13České firmy by většinou uvítaly zavedení eura, ukázal průzkum Deloitte
10:55Světové ceny potravin by letos podle ekonomů z Oxford Economics měly klesnout
10:49Koruna nehledí na podpůrné komentáře, zatímco akcie ve světě se dál zvedají  
10:35Robustní ceny elektromobilů od Renaultu a nižší náklady kompenzují pomalejší poptávku na trhu
9:06Rozbřesk: Česko v pasti NIMBYsmu. Holub z ČNB preferuje snížení sazeb o 50bps
8:50ČNB nemusí se snižováním sazeb spěchat, v USA údajně hrozí prohloubení výprodejů a futures jsou zelené  
6:38FX Strategie: Fed zpomalí tempo kvantitativního utahování, a to přibrzdí dolar v krasojízdě. Přijde smršť důležitých makro-dat  
22.04.2024
17:32Téměř rekordní relativní nezájem o dluhopisy, akcie tančí na hudbu budoucnosti
16:48Techy se zvedají, ale Wall Street se nedaří nahrazovat páteční ztráty  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje nových domů