Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Deutsche Telecom – německá investiční kvalita?

Deutsche Telecom – německá investiční kvalita?

10.3.2016 17:48

V dnešním příspěvku bych se rád vrátil k tématu, které jsem nakousl minulý týden. Podle Commerzbank by se investoři lovící ve vodách evropských trhů měli vedle několika dalších sektorů zaměřit na telekomunikace. Jako druhý příklad evropských telekomunikací jsem vybral Deutsche Telecom. Značka „Deutsche“ bývala ještě nedávno v podstatě nezpochybňovanou známkou kvality a důvěryhodnosti. Časy se ale rychle mění i v této oblasti, o čemž by mohl vyprávět VW, či Deutsche Bank. Jak je na tom DT?

Akcie DT si dlouhodobě nevedou zle ve srovnání s trhem a ani ve srovnání s některými konkurenty. Konec roku minulého a rok letošní ale jejich držitelům už moc radosti nedělá:

tt1

Zdroj: FT

DT je jednou z telekomunikačních společností, kterým se daří navyšovat tržby i zisky – viz následující graf. Návratnost investic dosahuje 3,6 %, což není nijak zářně číslo, ale ve světě ultranízkých bezrizikových sazeb a nákladu kapitálu to nemusí být žádný propadák. ROE je pak znatelně výše (11,9 %). To nám ale jen signalizuje, že DT bude poměrně hodně finančně zapáčený (ovšem jen na základě účetních hodnot dluhu a hlavně vlastního jmění).

TT2

Zdroj: FT

Po krátkém rozehřátí se opět rychle dostáváme k jádru fundamentu, tedy toku hotovosti. Podobně jako u zisků a tržeb vidíme i zde už několikaletý růst provozního toku hotovosti. Radost trochu upadá ve chvíli, kdy pohlédneme na CapEx. Tyto investice totiž rostou také a dokonce rychleji, než provozní CF. Volné cash flow se pak v důsledku tohoto vývoje už několik let snižuje. V roce 2015 dosáhlo necelých 400 milionů eur (po celkových investicích pak byla firma v červené nule). To ale DT nedonutilo osekat dividendu, která minulý rok dosáhla 1,25 miliardy eur (dividenda ale už čtvrtým rokem v řadě klesá).

tt3

Zdroj: FT

Analytici čekají pro letošní rok mírný růst tržeb, ale poměrně znatelný růst zisků a to samé platí o očekáváních pro rok příští. Z výše uvedeného je těžko usuzovat na to, jaké volné cash flow by firma mohla v krátkém období generovat. Zkusme se tedy odrazit od dividendy s předpokladem, že po letech jejího přenastavování už by mohla být na úrovních, které jsou podle managementu standardem odpovídajícím krátkodobé fundamentální síle firmy.

Kapitalizace DT nyní dosahuje 70,48 miliard eur. Beta se pohybuje kolem hodnoty 0,75, takže požadovaná návratnost se bude pohybovat kolem 4,4 %. Pokud by se dividenda od nynějška neměnila, její současná hodnota dosáhne 28,7 miliard eur. Na ospravedlnění kapitalizace tedy takový scénář nestačí ani náhodou. Na hodnotu 70,48 miliard eur se dostaneme až ve chvíli, kdy necháme dividendu dlouhodobě růst o 2,56 %. Pokud tedy předpokládáme, že současná dividenda není nad možnosti společnosti (tj. zejména, že se CapEx rychle vrátí na úrovně běžnější v minulých letech), není tato laťka nastavena zase tak vysoko (připomínám, že DT by měl dál zvyšovat své tržby i zisky).

Pro zajímavost: Na stránkách DT najdeme analytický konsenzus z února letošního roku, který hovoří o tom, že volné cash flow (bez detailnější definice) by se mělo letos dostat na úroveň 5 miliard eur a do roku 2019 by se mělo dostat na 7,2 miliardy eur. Jde tedy o čísla, která jsou znatelně výše než výše uvedený historický „standard“ odvozený jako provozní CF mínus CapEx (s implicitním předpokladem, že dluh se nebude hýbat a toto CF je tedy k dispozici akcionářům). Pokud bychom pracovali s těmito konsenzuálními čísly (brali je jako volné CF na vlastní jmění) a po roce 2019 už by cash flow vůbec nerostlo, byla by jeho současná hodnota 156 miliard eur. Tedy více než dvojnásobek kapitalizace!


Čtěte více:

Kam investovat v Evropě?
1.3.2016 17:45
Nyní už můžeme definitivně prohlásit, že evropské akcie jako celek ned...
BT – bílá ovce na černém britském trhu
3.3.2016 17:45
Podle Commerzbank je pro ty, kteří se rozhodnou vsadit na evropské akc...
Cloud Peak Energy – poslední zajímavá uhelná společnost?
8.3.2016 17:15
Na úvod dnešního příspěvku si dovolím krátkou citaci klasika: „Mladý p...

Reklama
Nově na Patria.cz - obchodní signály na forexu podle technických indikátorů ADX, Williams R% a klouzavých průměrů!
Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
9:00CZ - Obchodní bilance - nár. pojetí, mld. Kč
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
10:30UK - Průmyslová výroba, m/m