Vysocí čínští představitelé učinili v poslední době několik prohlášení, která nás vedou k názoru, že Čína se posune zpět k tradičnímu komunistickému modelu. Zmíněná prohlášení zejména potvrzovala důležitou roli, kterou by v ekonomice měly hrát státem vlastněné firmy. Takové názory mohou vytvářet velké pochyby o tom, jak moc je čínská vláda odhodlána provést potřebné reformy těchto státem vlastněných podniků.
Jakým rizikům čelíme v případě, že skutečně dojde k obratu zpět? Pokud k reformě státem vlastněných firem nedojde a nebude omezena jejich nadbytečná výrobní kapacita, tyto kapacity bude i nadále těžké využívat a deflační tlaky v ekonomice budou přetrvávat. Jestliže budou státem vlastněné banky i nadále poskytovat úvěry způsobem, ze kterého bude těžit zejména veřejný sektor, bude přetrvávat neefektivní alokace zdrojů. Peníze potečou hlavně směrem ke státním firmám a k místním vládám a bude pokračovat pokles potenciálního produktu. Posun celé ekonomiky směrem k sofistikovanější výrobě bude pomalejší.
V čínské ekonomice je nyní patrná nízká návratnost investovaného kapitálu. Pokud by nedošlo ke zmíněným reformám, tento stav by přetrvával. Poté by trval i silný odliv kapitálu ze země a bylo by těžké udržet stabilní měnový kurz i přesto, že vláda trvá na tom, že jeho stabilitu zajistí. Pokračující pokles nákladové konkurenceschopnosti čínské ekonomiky se nezastaví a pokračovat bude i pokles exportů. Změna totiž vyžaduje zvýšenou sofistikovanost výroby. Konzervativní plány čínské vlády tedy celkově vzbuzují velké obavy.
Z grafu je patrný postupný pokles tempa růstu čínského výrobního sektoru (fialově) a postupný posun průmyslových cen do deflace (šedě).
Tabulka ukazuje váhu státem vlastněných firem, soukromých domácích firem a firem vlastněných zahraničními subjekty na HDP. V roce 2007 byl podíl státem vlastněných společností 28,3 %, 26 % v roce 2011 a v roce 2015 dosáhl 23,7 %. Podíl domácích soukromých společností se naopak mírně zvyšuje z 51,4 % v roce 2007 na 57,9 % v roce 2015. Ovšem podíl soukromých společností vlastněných zahraničními subjekty za stejné období klesl z 20,3 % na 18,4 %.
Zdroj: Natixis