Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nízké úrokové sazby ve světě zvyšují atraktivitu dividend

Nízké úrokové sazby ve světě zvyšují atraktivitu dividend

30.03.2016 15:11
Autor: Pavel Daniel

Dividendová sezóna již začala. V současné době po celém světě společnosti kótované na burze oznamují, jaké dividendy mohou akcionáři očekávat. Podle analytiků se bude rok 2016 vyznačovat tím, že v prostředí trvajících nízkých úrokových sazeb jsou očekávání investorů ohledně dividend vysoká, protože velký počet institucionálních a soukromých investorů spoléhá na generování dividend za účelem dosažení stabilních výnosů ze svých investic.

„Investoři, kteří si chtějí vytvořit stabilní příjmy díky dividendám, najdou ty nejlepší podmínky v evropských společnostech. Nicméně i firmy z jiných investičních oblastí si stále více uvědomují vysoký přínos dividend vedoucí k zvýšení hodnoty firmy,“ uvedl Adam Lessing, ředitel Fidelity International v Rakousku a pro východní Evropu. Podle něj to je i důvod, proč se mnoho zajímavých alternativních investic otevírá investorům zaměřeným na dividendy.

Aktivní přístup k výběru jednotlivých akcií (tzv. stock-picking) je důležitý pro úspěšné investování. „To by mělo být založeno jak na výběru firem, které vyplácí udržitelné a rostoucí dividendy, tak i na výběru akcií z celého světa, které vyplácí ty nejrobustnější dividendy,” dodal Lessing.

Regiony ve světě nabízejí rozdílné dividendové politiky

Z analýzy Fidelity International vyplývá, že v dividendové politice firem existují po celém světě značné rozdíly. Liší se výše dividend a jejich výplata. V německy mluvících regionech jsou dividendy obvykle vypláceny jednou ročně v obchodní den po dni, kdy se konala valná hromada. Na druhé straně jsou ve společnostech, které se nachází mimo Německo, dividendy vypláceny i několikrát ročně. Například v anglosaských zemích jsou dividendy často vypláceny v každém čtvrtletí, zatímco mnoho firem v Japonsku vyplácí své dividendy každých šest měsíců.

Existuje mnoho dalších rozdílů vztahujících se k jednotnosti vyplácení dividend. Například existuje podstatně více společností v USA než v Evropě, které po desítky let každým rokem zvyšovaly své dividendy. Společnosti v USA, které každoročně navyšovaly dividendy po dobu nejméně 25 let, jsou známy jako "dividendoví aristokraté". V Evropě se společnosti kvalifikují jako “dividendoví aristokraté” pokud ve většině případů vyplatily dividendu a v těžkých burzovních dobách ji ani nesnížily.

Nejvyšší dividendové výnosy poskytuje Evropa

Společnosti, které mají tendenci vykazovat nejvyšší dividendovou výnosnost, sídlí v Evropě. V USA je dividendový výnos naopak obecně nižší. Společnosti v USA zpravidla odkupují své vlastní akcie častěji než evropské firmy, a to žene ceny nahoru. Dividendy mají vysokou úroveň důležitosti nejen v evropském investičním regionu, ale také v Latinské Americe a ve východní Evropě. Spolu s americkými společnostmi vyplácí akciové společnosti z asijských rozvíjejících se trhů též poměrně nízké dividendy.

Průměrná (hrubá) výnosnost dividend (v % p. a.)

Dividendy 

Zdroj: MSCI, FERI

V analyzovaných burzovních regionech a daných časových úsecích se výnosy získané z dividend pohybují mezi 0,9 a 4,1 %. Ve druhé polovině 90. let klesly prudce dividendy v USA a v Evropě, protože se ceny akcií vyvíjely mnohem lépe než vyplacené dividendy. Trend globálního zvýšení dividendových výnosů je pozorován od roku 2000. Obzvláště pozoruhodné je, že dividendové výnosy v nedávné době prošly silným nárůstem v oblasti Tichomoří, v Latinské Americe a ve východní Evropě.

„Americké společnosti rády odkupují vlastní akcie, a to žene cenu akcií vzhůru. Není proto překvapením, že dividendové výnosy z amerických společností jsou obvykle poněkud nižší, zatímco cenové zisky v Evropě jsou vyšší,“ zhodnotil Axel D. Angermann, hlavní ekonom společnosti FERI. Podle něj, i když celkové výnosy z amerických akcií z různých cenových zisků a dividend byly výrazně vyšší než celkový výnos z evropských akcií za posledních 20 let, poněkud nižší výnosy z dividend byly pro investory akceptovatelné. „Bohužel dividendové výnosy a cenové zisky v Asii byly nižší než v Evropě," uzavřel Angermann.

Dividendové výnosy podle regionů (za období 1996 - 2016 p. a.) 

dividendy 

Zdroj: Fidelity, MSCI, FERI

Globální nárůst v dividendových výnosech podle regionů (za období 1996 - 2015 p. a.) 

dividendy  

Zdroj: Fidelity, MSCI, FERI 


Čtěte více:

Sázka na dividendové tituly letí
29.02.2016 17:00
Trendy se jak se zdá vracejí nejen v módě, ale i v investování. Divide...
Dividendové miniportfolio - Evropa
15.03.2016 11:45
Finanční trhy se v prvním čtvrtletí letošního roku rozhodně nenudí. Pr...
Dividendové miniportfolio - USA
15.03.2016 13:45
Aktuální divergence měnových politik nahrává výběru dividendových titu...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2024
22:09Jan Čermák: Prognóza Fedu hraje v nečekaně jestřábím hávu
20:23Fed nemění sazby a avizuje jedno snížení sazeb letos a pět do konce roku 2025. S dolarem zahýbala už spotřebitelská inflace
17:55Akciový trh příliš velký na to, aby klesl?
17:28Vychládání po covidu nebo doklad vadnoucí ekonomiky? FedEx propustí v Evropě až 2000 zaměstnanců kvůli slabé poptávce po přepravě
17:08Trhy nadšeně čekají na Fed. Náladu zvedla inflace  
16:54Ropu čeká v tomto desetiletí velký přebytek s tím, jak poptávka dosáhne vrcholu, uvádí IEA
16:38Pimco varuje před dalšími selháními regionálních bank v USA. Ve hře opět realitní úvěry
16:26Cla EU na čínská elektroauta až 38 % za dveřmi? Komise odhodlána, automobilky varují a Čína protestuje
15:23Spotřebitelské ceny se v květnu zastavily, Fed může být jistější o jejich směru
14:13Apple vystřelil nejvíce od roku 2022 pod příslibem využití potenciálu umělé inteligence a znovu sesadil Microsoft
12:41Technická analýza: Delta Air může dál nabírat výšku  
11:32Britská krize ve Francii? Klesne inflace? A nakolik Fed sleví z dřívějších plánů?  
11:27Německým automobilkám se daří hůře než konkurenci, zjistili analytici
10:42Fiala: Vláda bude mít do konce srpna jasno, kolik bude jaderných bloků. Dle analytiků umožňuje tendr s rozhodnutím o počtu bloků počkat
8:50Rozbřesk: Tuzemská inflace opětovně zvolnila
8:47ČNB se vrátí ke škrtům o čtvrt bodu, Apple přišel s novou AI strategií a futures jsou zelené  
11.06.2024
22:00Apple vynesl celý S&P 500 na nová rekordní maxima  
17:15Ceny ropy podle výnosů vládních dluhopisů – jedna zajímavá korelace posledních let
17:12Wall Street se zvedá, zatímco Evropa navýšila ztráty  
16:23Bloomberg: Evropa jedná o zachování tranzitu plynu přes Ukrajinu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - PPI, y/y