Již tuto neděli 17. dubna se v katarském Dauhá chystá tolik diskutované setkání producentů černého zlata. Jeho cílem je přispět k obnovení rovnováhy na přezásobeném ropném trhu skrze zmrazení produkce na lednových úrovních a umožnit tak cenám, které se ještě před necelými dvěma roky pohybovaly nad 100 dolary za barel, opět zamířit severním směrem. Zatím se však velcí ropní producenti nijak neomezují. Irák v březnu zvýšil čerpání černého zlata na rekordních 4,55 milionu barelů denně. A ropa tak mírní páteční optimismus, který vyhnal její cenu nejvýše za téměř dva měsíce.
Severoamerická ropa WTI v pátek přidala bezmála 7 procent, nejvíce za jednu obchodní seanci od 12. února. Za minulý týden tak WTI získala 8 procent a referenční Brent přidala 8,5 procenta. Ropa se v únoru vzpamatovala poté, co její cena spadla nejníže za posledních více než 12 let díky náznakům klesající produkce v USA a zafixování produkce některými největšími ropnými národy včetně Ruska a Saudské Arábie. Skutečný dopad případné dohody o zmrazení na trh s přebývajícím milionem barelů denně je však silně diskutabilní, v lednu se totiž čerpání ropy v případě některých producentů pohybovalo i blízko rekordních úrovní.
Právě Saudská Arábie jako největší producent OPECu před týdnem dala najevo, že očekává připojení všech producentů k dohodě a to včetně Íránu. Ruský ministr pro energetiku naopak uvedl, že Írán má na zvyšování produkce po zrušení sankcí právo. A Teherán pořád dokola opakuje, že zmrazovat na lednových úrovních nyní nehodlá a během následujícího roku se chytá zvýšit čerpání ropy o 800000 barelů denně. Druhý největší producent ropy organizace OPEC, Irák, ropě na počátku nového týdne vyloženě zkazil náladu. Navýšil totiž produkci o 2 procenta a vývoz dokonce o 18 procent. Navíc varovala, že výsledek jednání v Kataru by se v konečném důsledku mohla stát jakýmsi medvědím katalyzátorem cen, průměrnou cenu tak ve druhém pololetí banka očekává kolem 35 dolarů za barel. Ropa pondělí zahájila poklesem o více než procento, později část ztrát ale umazala.
Medvědí sázky na ropu WTI na vzestupu

Změna počtu futures a opčních kontraktů na WTI.
Dobré zprávy pro ropu přišly ovšem v minulém týdnu ze Spojených států. Počet aktivních vrtných souprav v USA podle pátečních dat Baker Hughes klesl po patnácté ze šestnácti posledních týdnů a to o 8 na 354. Americká produkce ropy se v týdnu do 1. dubna snížila po desáté z jedenácti posledních týdnů a podle údajů EIA klesly i tamní zásoby ropy. Krátké pozice na ropu WTI sázející na pokles její ceny podle americké Komise pro obchodování s komoditními futures vyskočily v týdnu do 5. dubna o 35 procent, jedná se o největší nárůst medvědích sázek od července. Čisté dlouhé pozice sázející na růst WTI tak klesly ve stejném období o 12 procent. Je však potřeba si uvědomit, že následující den, tedy 6. dubna oznámila EIA první pokles amerických zásob surové ropy za posledních osm týdnu a to o bezmála 5 milionů barelů.
Zdroj: BBG, RTRS