Dnes v noci byla publikována data o vývoji čínských cen za březen. Žádné překvapení nová čísla nepřinesla, spotřebitelská inflace si drží únorové tempo zejména díky dražším potravinám, výrobní deflace zpomalila zásluhou růstu cen některých komodit (železo) a stabilizací cen ropy.
Index spotřebitelských cen (CPI) v březnu y/y vzrostl o 2,3 %, trh (agentura BBG) čekal o desetinu procentního bodu vyšší údaj. Inflace se tak stále nachází pod 3% cílem, který pro letošní rok stanovila čínská vláda. Oproti předchozímu měsíci se spotřebitelské ceny snížily o 0,4 procenta. Při detailnějším pohledu na zveřejněná čísla vidíme rychlejší růst cen spotřebitelského zboží (+2,5 % y/y) v porovnání se službami (+1,9 %). Největší zdražení pak zaznamenaly potraviny, které byly v březnu o 7,6 procenta dražší než před rokem. Po očištění spotřebitelských cen o potraviny a energie (jádrová inflace) je březnová hodnota indexu CPI na hladině 1,5 % (+0,2 p.b. m/m).
Výrobní ceny (index PPI) v březnu zpomalily svůj pokles na -4,3 % y/y, přičemž tržní konsensus byl nastaven na -4,6 %. V únoru dosahovala výrobní deflace záporné hodnoty -4,9 %, v lednu pak minus 5,3 %. Březen je třetím měsícem v řadě, kdy ukazatel PPI zpomaluje svůj pokles a totožný vývoj registrujeme také na meziměsíční bázi. Výrobní ceny se v březnu oproti předchozímu měsíci snížily o 5,2 % (+0,6 p.b. m/m). Detaily reportu odhalují pomalejší pád cen u většiny kategorií výrobků, včetně důležitého zpracovatelského segmentu, těžby a zpracování surovin.

Pozvolné zlepšování výrobních cen by mělo v budoucnosti podpořit růst korporátních zisků a usnadnit splátky bankovních úvěrů. Oslabený juan rovněž napomáhá růstu indexu PPI prostřednictvím vyšších cen importovaného zboží. Spotřebitelská inflace si v březnu drží růstové tempo především díky dražším potravinám, ostatní položky spotřebního koše nevykazují zásadní pohyb. Celkově vyznívají publikovaná data mírně positivně, index CPI (i jádrový) se stabilizuje, výrobní ceny zpomalují svůj pád, což by mohlo v širším kontextu indikovat oživení poptávky ve stále klíčovém průmyslovém sektoru.