Aktualizováno Průmyslová produkce v eurozóně na začátku roku trochu zvolnila a rostla meziročně o 0,8 %. I to ale není špatný výsledek, který navíc přichází po velice silném lednu, kdy ekonomika eurozóny vzrostla meziměsíčně o 1,9 a meziročně o 2,9 %. Únorové statistiky tak ukazují na relativní odolnost ekonomiky eurozóny vůči zpomalující Číně a nárůstu napětí na globálních trzích na začátku roku. Pro tento rok počítáme s tím, že hlavním tahounem evropské ekonomiky bude domácí poptávka a především exportně orientovaný průmysl spíše své tempo zvolní. Eurozóna by podle našich odhadů měla růst o 1,6%.
Optimisticky zatím vyznívá i pohled do struktury evropského průmyslu. Daří se především zpracovatelskému průmyslu (viz graf), který vytváří vyšší přidanou hodnotu a má zásadnější dopad na tvorbu nových pracovních míst. Naopak v útlumu zůstávají odvětví, na která dopadá pokles cen ropy a energií - produkce elektřiny, rafinérie, těžební průmysl. Dobrou zprávou je také, že zpracovatelský průmysl již neroste pouze díky dobrým výkonům automobilek, ale otěže přebírá širší odvětví strojírenství.
I když v rámci eurozóny přetrvávají rozdíly (-3 % v Řecku, +7 % na Slovensku), tempa růstu mezi velkými ekonomikami se spíše sbližují. Na čele pelotonu velkých ekonomik zůstává Španělsko, na jeho konci Francie.
Euro dnes po ránu na frontě s dolarem slábne. To ale pravděpodobně není primárně důsledek volnější dynamiky průmyslu. Podle našeho názoru spíše dolar se zpožděním pozitivně reaguje vyšší ceny ropy, které tlačí vzhůru krátké výnosy na dolarové křivce - lidově řečeno vrací do hry růst úrokových sazeb v USA.