Výborný výsledek zahraničního obchodu se zbožím a službami, příliv peněz z EU a jen minimální dividendy jsou hlavními faktory, které zajistily vysoký únorový přebytek běžného účtu platební bilance. Jen za tento měsíc se totiž kladné saldo vnější bilance ČR vyšplhalo na téměř 44 mld. korun. Za první dva měsíce roku je to již přes 76 mld. korun.
Začátek roku bývá ve znamení silnějších čísel, neboť v tu dobu se obvykle nevyplácejí téměř žádné dividendy a do země plyne více peněz z Unie. V každém případě se dá čekat, že běžný účet platební bilance bude i nadále – především díky zahraničnímu obchodu – přebytkový a jeho kladný výsledek za letošní rok odhadujeme na přibližně jedno procento HDP. Asi největší nejistotu tohoto odhadu představují ceny ropy, které vykazují v poslední době vysokou fluktuaci v důsledku velkých očekávání hráčů na trhu. Vyšší cena následně znamená i vyšší náklady na dovoz a tedy i slabší výsledky zahraničního obchodu. Jde samozřejmě jen o cenové efekty, nikoliv o objem dovozu jako takového.
Na finančním účtu platební bilance se tentokrát žádné velké překvapení neodehrálo. Nerezidenti nadále nakupují státní cenné papíry, ať už proto, že neví po svých spekulacích na brzký exit co dělat s korunami, nebo proto, že hrají na výnosové křivce. A evidentně pozice těchto investorů narůstají. Vzhledem k tomu, že v posledních necelých dvou měsících se nic moc na devizovém trhu neděje a ČNB nemusí intervenovat, předpokládáme, že se i aktivita nerezidentů na dluhopisovém trhu na čas utlumí. Dech beroucí rozhodně nejsou ani přímé investice, neboť ty se podle údajů ČNB v poslední době spíše snižují. Ať už kvůli odchodu zahraničních investorů nebo investicím tuzemských firem v cizině.
Vývoj platební bilance nevěstí žádné problematické tendence v ekonomice a lze jej považovat za přiměřený aktuálnímu stavu ekonomiky.