Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hospodaření zemí EU se lepší… alespoň relativně

Hospodaření zemí EU se lepší… alespoň relativně

21.04.2016 16:39
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Hospodaření zemí eurozóny a vlastně i celé EU se v loňském roce mírně zlepšilo (z -3 % HDP na -2,4 %). A v relativním vyjádření dokonce pokleslo i celkové zadlužení těchto zemí na necelých 91 % HDP. Ovšem pouze v poměru k HDP, protože jinak celkový veřejný dluh EU i EMU v loňském roce znovu narostl. Nakonec je to však minimálně v posledních dvou letech vlastně úplně jedno. Sankce za rozpočtovou nezodpovědnost se v podstatě neudělují a narůstající dluhy ochotně skupuje ECB. Vytváří tak dostatečně silnou poptávku, která drží ceny dluhopisů v blízkosti jejich maxim, takže vlastně k zadlužování nepřímo motivuje.

Přesto asi stojí za to podívat se, jak to vlastně dopadlo. V loňském roce došlo přece jen k určitému posunu ve směru k lepšímu hospodaření. Tři země dokonce hospodařily s přebytkem. Kromě notoricky zmiňovaného Německa, které tak hospodařilo i v roce 2014, jde o Lucembursko a Estonsko. Naproti tomu šest zemí loni abstrahovalo od maastrichtského tříprocentního kritéria (rekordmanem bylo tentokrát Řecko s deficitem 7,2 % HDP) a zbytek skončil v mezích tolerance. A zde jde skutečně o viditelný posun, protože ještě v roce 2014 ignorovalo evropské dohody o rozpočtech dokonce třináct zemí. Na druhou stranu, zlepšující se ekonomická situace přece jen nemalou měrou napomohla k lepším výsledkům veřejných rozpočtů většiny zemí EU, takže o nějaké zásadní restrikci či dokonce rozpočtových reformách asi nemohla být řeč.

Pokud jde o dluh tak se o jednu snížil počet zemí s dluhem přesahujícím roční výkon celé ekonomiky, tedy 100 % HDP. Na prvním místě zůstává Řecko (177 %), následované Itálií, Portugalskem, Kyprem a Belgií. Zvlášť v případě druhé uvedené země by bylo jistě zajímavé sledovat, co by se dělo na dluhopisových trzích, pokud by ECB neprováděla politiku kvantitativního uvolňování. Vzhledem k závislosti italských bank na financích z ECB a navíc při jejich zatížení nekvalitními úvěry by to asi nebyl moc pěkný pohled.

Pouze 11 zemí má dluh pod maastrichtským kritériem 60 % HDP, což je o jednu méně než v roce 2014. A rovněž stojí za to zmínit jednu zemi, která udělala velký skok ve zlepšení (i díky silnému ekonomickému růstu) a sice Irsko. Pokles dluhu o 14 procentních bodů je ve srovnání se zbytkem EU naprosto impozantní.

Na závěr lze snad jen dodat, jak si v nejnovější statistice stojí ČR. V roce 2015 dosáhla šestého nejlepšího výsledku hospodaření v rámci celé EU s deficitem 0,4 % HDP a stejně jako v předchozím roce sedmého nejnižšího dluhu. Jak dopadne letos, je zatím velmi předčasné uvažovat vzhledem k tomu, jak často jsou země EU vyzývány k rozpočtové expanzi. Prozatím se ovšem zdá, že jednou z mála zemí – jestli ne vůbec jedinou – je Německo. To se svým přebytkem a klesajícím dluhem by vzhledem k jeho pozici největší evropské ekonomiky mohlo skrze vyšší výdaje stimulovat i své nejbližší obchodní partnery k vyššímu ekonomickému růstu.

dluh


Čtěte více:

ECB si dopřává oddychový čas, nic většího zatím nechystá…
21.04.2016 13:53
ECB si dopřává oddychový čas. V dubnu ponechala měnově-politické nástr...
Singer (ČNB): MMF jaro 2016 – důraz na dopady reforem, riziko propadu poptávky a zkušenosti se zápornými sazbami
21.04.2016 14:34
Jarní zasedání MMF mívají většinou poněkud méně formální charakter než...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data